Reklama

Niedziela Częstochowska

Niezapomniany Ksiądz Profesor

Dziełu i postaci wybitnego biblisty ks. prof. dr. hab. Stanisława Grzybka (1915-98) poświęcona była konferencja naukowa, która odbyła się 10 kwietnia br. w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Okazją do zorganizowania konferencji była przypadająca 14 kwietnia 100. rocznica urodzin tego wielkiego biblisty

Niedziela częstochowska 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegenci podczas konferencji o ks. prof. Stanisławie Grzybku

Prelegenci podczas konferencji
o ks. prof. Stanisławie Grzybku

Ksiądz Stanisław Grzybek był wielkim skarbem dla Kościoła częstochowskiego. Trzeba wciąż podejmować jego dziedzictwo. Pismo Święte było miłością ks. Grzybka – mówił, otwierając konferencję, ks. dr hab. Marian Duda, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Sylwetkę ks. prof. Stanisława Grzybka na tle epoki ukazał ks. dr hab. Zdzisław Małecki, uczeń tego cenionego biblisty. Prelegent podkreślił, że „ks. Grzybek był wielkim miłośnikiem, propagatorem i głosicielem słowa Bożego. Był mistrzem, wspaniałym człowiekiem”. – Jako biblista wniósł ogromny wkład w rozwój myśli teologicznej w Kościele w Polsce – mówił.

Podczas konferencji zostały również poruszone tematy z zakresu nauk biblijnych i patrystyki. Ks. dr Łukasz Laskowski, który omawiał dokument Papieskiej Komisji Biblijnej pt. „Natchnienie i prawda Pisma Świętego”, przypomniał, że „żywa wiara w Jezusa i sama osoba Jezusa to dwie podstawowe prawdy decydujące o pochodzeniu od Boga słowa zapisanego w Piśmie Świętym”. – Pierwszeństwo nad tekstem ma wydarzenie i przeżycie Boga i Jego doświadczenie – powiedział.

Reklama

O natchnieniu w świetle nauczania Ojców Kościoła mówił ks. dr Mariusz Terka. – Cała patrystyka jest wielkim komentarzem do Pisma Świętego. Ojcowie Kościoła w interpretacji Pisma Świętego łączą duchowość, teologię i prakseologię – mówił i podkreślił, że Ojcom Kościoła chodziło o „uchwycenie prawdy w Piśmie Świętym”. – Interpretacja Pisma Świętego wymaga spojrzenia kontemplacyjnego. Biblia ma dwie natury: boską i ludzką. Duch przenika natchnieniem całe Pismo, a lektura Pisma Świętego musi być lekturą w Duchu – kontynuował.

Na temat znaczenia wiary w interpretacji Pisma Świętego mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, który ukazał „wiarę jako zaufanie Bogu”. – Przyjęcie Objawienia to przyjęcie Bożej woli i pamięć o obietnicach – mówił.

W konferencji wzięli udział wykładowcy i studenci WIT. Obecni byli również m.in. ks. prał. Teofil Siudy, prepozyt kapituły bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, ks. Jerzy Kowalski, wieloletni wychowawca i wykładowca filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestnicy konferencji na jej zakończenie otrzymali także książkę ks. dr. Stanisława Gasińskiego pt. „Pastoralne implikacje przepowiadania w twórczości ks. prof. Stanisława Grzybka”.

Reklama

Ks. prof. Stanisław Grzybek urodził się 14 kwietnia 1915 r. w Lipnicy Murowanej (diecezja tarnowska). W 1933 r. ukończył gimnazjum w Brzesku. Filozofię i teologię studiował jako kleryk Wyższego Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 czerwca 1938 r. z rąk bp. Teodora Kubiny. Habilitował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1952 r. W 1971 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a profesorem zwyczajnym w 1980 r. Wykładał egzegezę Starego Testamentu, języki wschodnie i archeologię na Wydziale Teologicznym UJ, na Akademii Teologicznej w Warszawie i na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Był również wykładowcą Starego Testamentu w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie i Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej.

Jako wybitny biblista ks. Grzybek był przez 12 lat dziekanem Wydziału Teologicznego ATK w Warszawie i przez 9 lat dziekanem Wydziału Teologicznego PAT. Od 1954 r. był redaktorem naczelnym „Ruchu Biblijnego i Liturgicznego”, „Collectanea Theologica”, prezesem Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

Gdy w 1972 r. powstał periodyk naukowy „Częstochowskie Studia Teologiczne”, stanął także na czele jego redakcji. Był założycielem i rektorem Instytutu Teologicznego w Częstochowie w latach 1966-90. Przetłumaczył Księgi Starego Testamentu: Tobiasza, Judyty i Estery w Biblii Tysiąclecia. Był również w zespole tłumaczy Biblii Poznańskiej. Miał godność protonotariusza apostolskiego (infułata). Ks. prof. Grzybek był autorem ok. 300 artykułów, recenzji i sprawozdań z zakresu egzegezy i teologii biblijnej. Jego najpopularniejsza książka – „Biblia na co dzień” – doczekała się kilku wydań. Zmarł 23 października 1998 r. w wieku 83 lat. Ks. Stanisław Grzybek został pochowany w Krakowie na cmentarzu Salwator.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogólnopolska Konferencja Naukowa z serii Edukacja Medialna

Piękno – Dziedzictwo – Komunikacja Harklowa 2018

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję