Reklama

Niedziela Częstochowska

Mokra – parafia jedności i pokoju

Chociaż oficjalne początki parafii sięgają roku 1981, zabytkowy kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza istnieje już ponad 300 lat. Mokra to także miejsce jednej z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej 1939 r., z której pamiątki można zobaczyć w tutejszej Izbie Pamięci

Niedziela częstochowska 17/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Magdalena Niebudek/Niedziela

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Zabytkowy modrzewiowy kościółek w Mokrej

Obecnie proboszczem w tej parafii, usytuowanej nieopodal Kłobucka, choć należącej do dekanatu miedźnowskiego, jest ks. Krzysztof Bąkowicz. – Posługuję w tej wspólnocie drugi rok, starając się – jak najlepiej potrafię – być dobrym duszpasterzem dla wszystkich parafian, nawet dla tych, którzy rzadziej zaglądają do kościoła – mówi „Niedzieli” ks. Krzysztof. O bieżących sprawach, które dotyczą życia parafialnego, powierzeni jego pieczy wierni mogą dowiedzieć się ze strony internetowej: www.parafiamokra.pl.

Choć w ciągu roku niewiele jest pogrzebów, chrztów czy ślubów (parafia liczy więcej niż 700 osób), Ksiądz Proboszcz na brak pracy nie narzeka. – Uczę katechezy w miejscowej szkole. Moderuję różne parafialne grupy, poczynając od dzieci, ministrantów, a kończąc na tradycyjnych formacjach typu Akcja Katolicka czy Rada Parafialna – opowiada ks. Bąkowicz. Warto w tym miejscu podkreślić jego gospodarskie talenty, które znajdują swoje potwierdzenie w osobistym podejmowaniu wielu fizycznych prac związanych z konserwacją kościoła czy plebanii oraz otoczenia świątyni.

Kościół i jego historia

Reklama

Parafię Mokra powołał do istnienia bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r. Czeka ją zatem w przyszłym roku jubileusz 35-lecia. Wydzielono ją z terytorium parafii Miedźno. Wcześniej natomiast, bo już w 1974 r., był tu tzw. wikariat terenowy z osobnym duszpasterzem – ks. Edwardem Sztamą. Eucharystię sprawowano w drewnianej kaplicy, której początki sięgają 1708 r. – Kościółek pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przetrwał różne wojenne zawieruchy w niemalże nienaruszonym stanie – mówi Ksiądz Proboszcz. – Dziś jest jednym z ulubionych miejsc par zawierających małżeństwa – precyzuje. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z drugiej połowy XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowy neobarokowy ołtarz z figurami świętych Apostołów Macieja i Jakuba Młodszego, ambona oraz specjalna belka z Grupą Ukrzyżowania oraz napis: „AD 1708”. Wokół kościoła rosną ponadtrzystuletnie lipy i dęby.

Obecna świątynia została wybudowana staraniem śp. ks. Henryka Betki. Budowę ukończył ks. Sylwester Kubik, a poświęcił ją abp Stanisław Nowak 22 czerwca 2003 r. Warto zaznaczyć, że 1 września 2002 r. parafialny kościół został wyposażony w wyjątkowy Dzwon Pokoju, który ufundowali niemieccy weterani walczący w 1939 r. pod Mokrą. Dlatego też parafialna świątyni nosi miano świątyni pokoju i pojednania.

Pamięć o przodkach

1 września 1939 r., w pierwszym dniu II wojny światowej, w pobliżu wspomnianego zabytkowego kościoła Wołyńska Brygada Kawalerii starła się z niemiecką 4. Dywizją Pancerną. Mimo zaciętych walk, kościółek w cudowny sposób ocalał (po walce wokół kościoła pochowano niemieckich żołnierzy; w późniejszych czasach ciała przeniesiono do innych grobów). Straty Polaków, których w walkach ucierpiało ok. 530 (rannych, zabitych i zaginionych – w tym 27 oficerów), to 5 dział i 4 armatki przeciwpancerne, kilkanaście karabinów maszynowych oraz ok. 300 koni. Niemcy stracili kilkuset żołnierzy, ponad 100 czołgów i pojazdów pancernych. Dywizja ta stała się niezdolna do walki. Dopiero po kilku dniach mogła wrócić na front. Bitwę upamiętnia specjalny pomnik, który można podziwiać tuż za modrzewiowym kościółkiem, a przy którym odbywają się rocznicowe patriotyczne uroczystości.

Reklama

Na początku lat 90. ubiegłego wieku obok Mokrej odkryto cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego badali je ponad dekadę i odkryli blisko 500 grobów z okresu od II do V wieku. Mokra stała się zatem bardzo ważnym punktem na archeologicznej mapie Polski. Podczas wykopalisk odnaleziono m.in. zapinki, sprzączki do pasów, noże, igły, wisiorki, groty strzał, miecz, a nawet... skalpel.

Te dwa wydarzenia zaowocowały powstaniem Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą. Instytucja została otwarta dla zwiedzających 11 listopada 2010 r. Ulokowano ją nieopodal szkoły podstawowej, naprzeciw parafialnej świątyni. W Izbie można podziwiać eksponaty z czasów II wojny światowej. Organizowane są w niej też warsztaty edukacyjne dla dzieci. Zapisy grup, które chciałyby ją zwiedzić, można zgłaszać pod nr tel.: 785-880-082. Z pewnością do tego tematu wrócimy jeszcze na naszych łamach.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W łodzi Kościoła

Niedziela lubelska 33/2017, str. 5

[ TEMATY ]

parafia

proboszcz

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik i ks. Krzysztof Podstawka

Abp Stanisław Budzik i ks. Krzysztof Podstawka

Ks. Krzysztof Podstawka został uroczyście wprowadzony na urząd proboszcza parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie. W sobotni wieczór 29 lipca Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję