Reklama

Niedziela Kielecka

Dawny Stanisławów na Ukrainie okiem Polki

„Zostaniesz z nami poza czas”

Barbara Bodziechowska, nauczycielka z Kielecczyzny, pracująca w dawnym Stanisławowie – obecnie Iwano-Frankowsku na Ukrainie, doświadczając tam wielu zagrożeń związanych z konfliktem wojennym, nie rezygnuje z działań na rzecz upamiętniania życia i misji św. Jana Pawła II. Właśnie tam, w kraju ogarniętym wojną

Niedziela kielecka 17/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Ukraina

TD

Barbara Bodziechowska ze swoimi uczniami, po prawej stronie ks. Andrzej Mulka, twórca „Promyczków Dobra”

Barbara Bodziechowska
ze swoimi uczniami, po prawej
stronie ks. Andrzej Mulka,
twórca „Promyczków Dobra”

Między innymi w tym celu wyjechałam na Ukrainę – mówi dawna szefowa Stowarzyszenia Szkół Papieskich na Kielecczyźnie. Uczy polskiego, rozmawia z mieszkańcami Ukrainy, obserwuje oczekiwania, nastroje.

Ukraińskie dzieci o papieżu

W roku dekady, która upłynęła od śmierci Papieża, przygotowywany jest spektakl „Zostaniesz z nami poza czas”, który będzie wystawiany w szkole, w polskim kościele Chrystusa Króla i w Domu Polskim. Ciekawostką jest, że głównymi aktorami spektaklu będą dzieci ukraińskie, które już bardzo dobrze opanowały język polski. Na tyle dobrze, aby recytować z pamięci „Tryptyk rzymski”. Czy rodzice, Ukraińcy, nie mają nic przeciwko temu? – Ależ nie, oni są bardzo dumni, że ich dzieci tak dobrze nauczyły się języka polskiego, jest to celem wielu mieszkańców Ukrainy. Wyjazd do Polski, edukacja w Polsce to ziszczenie marzeń o lepszym życiu – mówi Bodziechowska. Program przypomni ważne wydarzenia z życia Papieża Polaka oraz jego orędzie pokojowe dla świata. Stroje krakowskie i kostiumy gwardzistów papieskich z Watykanu nadadzą kolorytu przedstawieniu.

Reklama

Podopieczni polskiej nauczycielki występowali już m.in. z udanym programem przed abp. Mieczysławem Mokrzyckim, który pochwalił ich za piękną polszczyznę. Bodziechowska ma także pod swoją opieką studentów, którzy angażują się w inicjatywy papieskie. To grupa uzdolnionych artystycznie osób z m.in. Stanisławowa, Krakowa, Przemyśla, Rzeszowa. – Przygotowujemy programy w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim, włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim – wyjaśnia. We współpracy z polską miejscową parafią Chrystusa Króla organizuje także papieskie wieczornice, konkursy wiedzy, jasełka.

Kraj ogarnięty wojną

Można zapytać, czy tego typu inicjatywy w kraju ogarniętym wojną są bezpieczne? Stanisławów jest stosukowo spokojnym miejscem na mapie Ukrainy, choć nie do końca. Granat zdetonowany na ulicach zabił kilka osób, odnotowano zamachy w pizzeriach, pubach, nasilają się nastroje nacjonalistyczne, publiczne wrogie wypowiedzi wobec Polaków, choć generalnie Bodziechowska doświadcza szacunku, jakim darzony jest nauczyciel w ogóle, a polski w szczególności. „Spokój? Jaki spokój, to tylko tak, pozornie. Pani Barbaro, w co drugim domu jest worek granatów” – mówią jej znajomi Ukraińcy.

Są też podejmowane próby przeciwdziałania tym nastrojom. – W 2012 r. w Iwano-Frankowsku odbyła się cykliczna, czwarta z rzędu konferencja poświęcona nacjonalizmowi ukraińskiemu w kontekście problematyki historii Ukrainy i Europy. Celem głównym organizowanych spotkań było sprostowanie sowieckiego pojęcia nacjonalizmu, który jako ruch polityczny nie może być konstruktywny przy budowie państwa ukraińskiego – wyjaśnia Bodziechowska. Konferencja została zorganizowana przez: Iwano-Frankowską Radę Obwodową, Podkarpacki Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Stefanyka, Iwano-Frankowski Narodowy Techniczny Uniwersytet Nafty i Gazu oraz Halickie Centrum Historyczno-Polityczne. W konferencji wzięli udział także polscy dziennikarze.

Reklama

– Z kolei nacjonaliści, czy raczej banderowcy, organizują zjazdy międzynarodowe swoich byłych członków, defilady w tradycyjnych mundurach, jakieś rocznice itp. Podobno mają oni otrzymać nawet status kombatantów, bo walczyli o „niepodległość” – mówi Bodziechowska.

Niezbędne jest przypomnienie, że w rządowych rozmowach międzypaństwowych przed kilkoma laty strona polska wskazała ok. 150 tysięcy ofiar, które poniosły śmierć z rąk banderowców. Strona ukraińska zaprzeczyła temu, twierdząc, że faktycznie były jakieś ofiary, lecz po obu stronach wśród ludności cywilnej, ale zaistniało to w toku walk nacjonalistów z oddziałami partyzantów polskich…

14 lipca 2013 r., podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek powiedział: „Łączę się w modlitwie z duchowieństwem i wiernymi Kościoła na Ukrainie, zgromadzonymi w katedrze w Łucku na Mszy za dusze ofiar w 70. rocznicę rzezi wołyńskiej (…). Czyny te, podyktowane nacjonalistyczną ideologią w tragicznym kontekście II wojny światowej, spowodowały dziesiątki tysięcy ofiar i zraniły braterstwo dwóch narodów, polskiego i ukraińskiego”.

Język polski w dawnym Stanisławowie

Sześć lat temu do pracy na Ukrainie skierował Barbarę Bodziechowską Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie. W Polsce pochodząca z Lipna k. Włoszczowy nauczycielka była dyrektorem tamtejszej szkoły i pomysłodawczynią oraz wieloletnim prezesem Rodziny Szkół Papieskich, do pracy w Iwano-Frankowsku przystąpiła już z bagażem doświadczeń i wiedzą.

Polscy nauczyciele na Ukrainie, skierowani tam na podstawie umowy rządowej, doświadczają ostatnio dyskryminacji, która przejawia się w zakazie korzystania z podręczników wydanych w Polsce. Oburzają się na lekceważenie ich potrzeb edukacyjnych, na chowanie do pudeł polskich podręczników i zmuszania ich do różnych wybiegów w poprawnym nauczaniu języka polskiego, choć korzystanie z polskich książek jest objęte gwarancjami na szczeblu międzypaństwowym.

W Stanisławowie na ok. 230 tys. mieszkańców żyje ok. 3 tys. Polaków. Barbara Bodziechowska uczy w Średniej Ogólnokształcącej Szkole nr 3 w Iwano-Frankowsku (języka polskiego i tzw. podstaw zdrowia). Pomaga także studentom i uczniom, którzy chcą zdawać egzaminy na studia w Polsce, przygotowuje rodaków starających się o tzw. Kartę Polaka. Języka polskiego uczy (społecznie) także Ukraińców – rodziców swoich uczniów, aby byli zorientowani, czego uczą się dzieci. W języku polskim dzieci są uczone wszystkich przedmiotów, mają także obowiązkowy język ukraiński.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kasyna: apel o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i całym świecie

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

bp Ryszard Kasyna

www.diecezja.gda.pl

Bp Ryszard Kasyna

Bp Ryszard Kasyna

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna 20 sierpnia skierował gorący apel do swoich diecezjan z prośbą o modlitwę o pokój na Ukrainie i w innych rejonach świata. „Wierzę, że zjednoczenie się chrześcijan na modlitwie przyspieszy upragniony dar pokoju” - napisał hierarcha.

Zdaniem bp. Kasyny, obserwując doniesienia o sytuacji za wschodnią granicą Polski oraz śledząc informacje z wielu miejsc na świecie, gdzie przelewana jest ludzka krew, m.in. w Syrii i Iraku, "mamy prawo odczuwać w sercu głęboką troskę o najbliższą przyszłość".

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję