Reklama

Niedziela Kielecka

Skarbiec Bożego Miłosierdzia

Główne diecezjalne uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach na Czarnowie. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski

Niedziela kielecka 17/2015, str. 8

[ TEMATY ]

uroczystość

TER

Biskup wręcza s. Lidii medal za dzieła miłosierdzia

Biskup wręcza s. Lidii medal za dzieła miłosierdzia

Przy ołtarzu towarzyszyło Księdzu Biskupowi 50 kapłanów, wśród których byli rektor WSD ks. Paweł Tambor oraz kanclerz kurii ks. Andrzej Kaszycki. We Mszy św. wzięło udział przeszło tysiąc osób, obecny był senator RP Krzysztof Słoń wraz z małżonką. Przed rozpoczęciem Eucharystii Biskup Jan poświęcił nowe 40-głosowe organy – dar wspólnoty parafialnej oraz tablicę upamiętniającą ks. Stanisława Sztafrowskiego, pierwszego i długoletniego proboszcza parafii, budowniczego świątyni. Ks. Sztafrowski zmarł rok temu podczas Mszy św. odprawianej w dniu święta Miłosierdzia Bożego. Po poświęceniu organów na nowym instrumencie zagrała dr Jadwiga Kowalska, a muzyczną oprawę Eucharystii przygotował chór Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz.

W homilii Biskup Jan mówił o Miłosierdziu Bożym, z którego za darmo może czerpać każdy z nas, ponieważ Bóg nas kocha „takimi, jakimi jesteśmy”. Przypominał słowa św. siostry Faustyny, która zapisała w swoim „Dzienniczku”, „że Bóg Miłosierny daje nam swojego Syna Jednorodzonego, jako niezgłębiony dowód swojej odwiecznej miłosiernej miłości”. Ksiądz Biskup przypomniał, że w tej swojej niezgłębionej miłości Bóg nie odrzuca nawet największego grzesznika i w skarbcu Bożego Miłosierdzia jest wszystko, aby się człowiek uświęcił. Nawiązując do słów św. siostry Faustyny, która mówiła, że wieczności będzie za mało, aby Bogu za to miłosierdzie podziękować, Biskup powiedział: „Ale nawet jeśli by nam zabrakło wieczności na wdzięczność wobec Boga, to nie jesteśmy dłużnikami Pana Boga. Pan Bóg nie jest bankiem wypożyczającym łaskę na wysoki procent. Bóg Miłosierny w Chrystusie jest darem, który trzeba przyjąć. Dlatego w Chrystusie, który jest obrazem Miłości Bożej, odnajdujemy wszystko, aby się uświęcić, przemienić i odnowić”. Biskup przypominał słowa wielkiego orędownika i apostoła Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II, który mówił, że „nie, kto inny, ale wspólnota wierzących czyni miłosierdzie ludziom przez ludzi, aby stwarzać wokół nas, a może lepiej w nas samych ten bardziej ludzki świat”.

Reklama

Biskup mówił, powtarzając słowa Papieża Jana Pawła II, że „im bardziej świat odsuwa się od Bożego Miłosierdzia, tym dalej jest od Boga i dlatego konieczne jest to wielkie wołanie o Boże Miłosierdzie. Ono nie może słabnąć również w naszych czasach, ale winno być naszym żywym krzykiem do Boga o miłosierdzie wobec ludzi, sytuacji i wydarzeń. Kończąc homilię, Biskup Jan zachęcał wszystkich do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia. – Niech ta modlitwa będzie naszym życiowym skarbem – mówił, dodając, że ta modlitwa i wezwanie „Jezu, ufam Tobie” powinny być naszą codzienną modlitwą i trwałym owocem zawierzenia Jezusowi.

Uroczystość Bożego Miłosierdzia była okazją do podziękowania osobom, które w swoim życiu kierują się miłosierdziem wobec drugiego człowieka. Bp Piotrowski wręczył trzem osobom Medale Diecezjalne „Beati Misericordes”. Otrzymali je: s. Lidia Bartnicka – pasjonistka, założycielka i przewodnicząca od ponad 20 lat Stowarzyszenia Życia Ewangelicznego Świeckich w parafii św. Józefa w Kielcach, członkowie stowarzyszenia czynnie włączają się w dzieła miłosierdzia na terenie Kielc; Marian Jaworski – współtwórca Fundacji św. Brata Alberta, pierwszej jadłodajni dla bezdomnych, obecnie dyrektor Przytuliska im. Jana Pawła II w Kielcach oraz Tomasz Bujak – wieloletni kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Miechowie.

Na zakończenie Eucharystii bp Piotrowski odczytał akt zawierzenia obecnych Bożemu Miłosierdziu. Za wspólną modlitwę podziękował kustosz sanktuarium ks. Jerzy Ostrowski. Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie św. siostry Faustyny.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: uroczystości maryjne w Trokielach

[ TEMATY ]

sanktuarium

uroczystość

AleBurd/pl.wikipedia.org

Sanktuarium Matki Bożej w Trokielach

Sanktuarium Matki Bożej w Trokielach

W diecezji grodzieńskiej na Białorusi, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Trokielach, odbyły się uroczystości odpustowe. Tegoroczny odpust łączył się ze świętowaniem 100. rocznicy objawień fatimskich i założenia Rycerstwa Niepokalanej. Dziękowano także za 90. rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, która jest główną patronką diecezji grodzieńskiej.

W uroczystościach udział wzięli liczni pielgrzymi z całej Białorusi, którzy trwali w całonocnym czuwaniu, modląc się w intencji wszystkich rodzin. Specjalnym gościem uroczystości był metropolita ryski, który jako pielgrzym przybył do tego sanktuarium, by dzielić się wiarą i umocnić się w wierze.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję