Reklama

Niedziela Sandomierska

Oddany niepełnosprawnym

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił nowy ośrodek Caritas, w którym świadczona będzie pomoc osobom niepełnosprawnym, bezdomnym i bezrobotnym. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz. Koncelebrowali ją kapłani z diecezji oraz zaproszeni goście. W modlitwie wzięli udział przedstawiciele władz województwa podkarpackiego i okolicznych powiatów oraz lokalni włodarze. Podczas homilii Ksiądz Biskup wskazał na potrzebę miłosierdzia, jako fundamentu posługi wobec potrzebujących. – Nowy ośrodek Caritas w Bojanowie ma służyć chorym i cierpiącym, którzy chcą odzyskać pełną sprawność fizyczną. Jego funkcjonowanie i metody terapii określają stosowne normy, natomiast dyrekcja i kompetentny personel zatroszczą się o ich przestrzeganie. To jednak za mało. Jeżeli, jak mówi Ojciec Święty Franciszek, miłosierdzie jest „fundamentem konstrukcji podtrzymującej całe życie Kościoła”, potrzeba znacznie więcej. W przeciwnym wypadku Kościół i jego placówki będą miały charakter tylko instytucjonalny, czy wręcz komercyjny, bliższy duchowi świata, niż Ewangelii. To jest zagrożenie, któremu nieraz ulegamy. Dlatego źródłem inspiracji, punktem odniesienia dla osób odpowiedzialnych za bojanowski ośrodek musi być Boże Miłosierdzie. Miłosierdzie, które ukazuje Chrystus, a my – biedni grzesznicy – nieustannie go doświadczamy. „Na co spojrzę, wszystko mi mówi o Jego miłosierdziu”, zwierza się św. Faustyna w swoim dzienniczku duchowym. Właśnie to miłosierdzie ma być miarą jakości świadczonej tutaj posługi. Z nim musimy konfrontować nasze człowieczeństwo i leczyć je w promieniach wychodzących z serca Chrystusa miłosiernego – podkreślał Ksiądz Biskup.

Reklama

Po Eucharystii Ordynariusz Sandomierski poświęcił pomieszczenia Ośrodka Rehabilitacyjno-Adaptacyjnego. – To nasz największy ośrodek. Podczas mających się tu odbywać turnusów będziemy chcieli osobom niepełnosprawnym przywrócić perspektywę owocnego życia, a osobom bezdomnym i bezrobotnym poczucie wartości i wiarę we własne możliwości – wyjaśnia ks. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas. W ostatnim czasie ośrodek został gruntownie odremontowany i przystosowany do nowej funkcji. – Celem tego ośrodka jest pomoc osobom niepełnosprawnym w ich rehabilitacji, adaptacji do nowych warunków życia, funkcjonowania w świecie, przekwalifikowania zawodowego oraz akceptacji swojego kalectwa – wyjaśniał ks. B. Pitucha.

Podczas remontu odnowiono kuchnię z jadalnią, świetlicę i urządzono kawiarnię, sale spotkań i konferencyjną oraz wybudowano 10 nowoczesnych domków przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Jest to idealne miejsce do wypoczynku, pobliska rzeka Łęg stwarza warunki do kajakowania a piękna okolica do aktywnego wypoczynku. Ten ośrodek jest jak pomocna dłoń troskliwego Samarytanina, którą Kościół wyciąga w stronę osób najbardziej potrzebujących i znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Z pierwszymi turnusami chcemy ruszyć już od czerwca – podsumowuje ks. B. Pitucha.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dar serca

Zamiast „chlebków dobroci” Caritas Archidiecezji Lubelskiej zachęca do nabywania czekoladowych baranków wielkanocnych.

Okres Wielkiego Postu to czas duchowego przygotowania się do świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa, w którym nasza Caritas szczególnie szuka dróg pomocy potrzebującym i apeluje o większą wrażliwość na potrzeby innych – mówi ks. Wiesław Kosicki, dyrektor CAL. Dotychczas sztandarową wielkopostną akcją lubelskiej Caritas było rozprowadzanie „chlebków dobroci”, które poświęcone wraz z pokarmami w Wielką Sobotę były spożywane w rodzinach podczas wielkanocnego śniadania. Niestety, epidemia i obostrzenia sanitarne spowodowały istotne zmiany, ale nie zniechęciły wolontariuszy do niesienia pomocy najuboższym. Wręcz przeciwnie, zmobilizowały do kreatywnego myślenia i działania, którego celem jest zaradzenie codziennym troskom wielu rodzin, osób chorych, starszych, bezrobotnych i bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję