Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Koncert charytatywny na rzecz katedry

To już trzeci koncert na rzecz odbudowy sosnowieckiej katedry zorganizowany przez ks. dr. hab. Pawła Sobierajskiego, diecezjalnego duszpasterza środowisk twórczych, ale dopiero pierwszy w murach katedry

Niedziela sosnowiecka 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Piotr Lorenc

Ks. Paweł Sobierajski i ks. Zdzisław Madej podczas koncertu

Ks. Paweł Sobierajski i ks. Zdzisław Madej podczas koncertu

Podczas koncertu wokalno-instrumentalnego zatytułowanego: „Jubilate Deo, laudate Mariam” wystąpili „Śpiewający Słudzy Pańscy” – „Servi Domini Cantores”: o. Rafał Kobyliński – tenor, ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – tenor, o. Tomasz Jarosz – baryton, ks. Robert Kaczorowski – bas-baryton. Akompaniował im Grzegorz Biegas. Instrumentalistów reprezentował Jerzy Sojka – flecista z Filharmonii Śląskiej i „Silesian Brass Artists” – Śląski Kwintet Dęty.

Reklama

– To dzięki takim inicjatywom jak dzisiejszy koncert charytatywny udało nam się odbudować spalony dach nad nawą główną naszej katedry. Dziękując wszystkim darczyńcom zapewniam, że każda otrzymana od państwa złotówka będzie przeznaczona na dalsze prace konserwatorskie i remontowe. Do tej pory udało nam się już odbudować wspomniany dach i zrekonstruować sygnaturkę, odrestaurować zabytkową ambonę z 1902 r., naprawić żyrandole, ale ciągle przed nami nawał prac związanych z ratowaniem malatury autorstwa Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły – powiedział ks. kan. Jan Gaik, proboszcz sosnowieckiej bazyliki katedralnej.

„Śpiewający Słudzy Pańscy” to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno-aktorskich polskich akademii muzycznych. Założona w 2004 r. grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar pieśni i arii ze światowego repertuaru. Członkowie grupy prowadzą na co dzień ożywioną działalność duszpasterską oraz ewangelizacyjną. Współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne „sacrum” i „profanum” na koncertach w kraju i poza jego granicami. O. Rafał Kobyliński edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do Zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną, tym razem w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza w 2003 r. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ks. Zdzisław Madej to także doktor filozofii, doktor habilitowany wokalistyki, absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Ewy Czermak, duszpasterz środowisk twórczych we Wrocławiu, dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Wrocławiu. Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Krakowie oraz solistą Opery Wrocławskiej. Ks. Paweł Sobierajski to doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor habilitowany wokalistyki. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Ks. Sobierajski jest laureatem głównych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Pracuje jako adiunkt Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Redemptorysta o. Tomasz Jarosz to doktor wokalistyki; w 2001 r. ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Wojciecha Jana Śmietany; w 2003 r. natomiast Wydział Muzyki Kościelnej tejże akademii. Jest wykładowcą muzyki kościelnej w WSD Redemptorystów w Tuchowie oraz emisji głosu w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie. Ks. Robert Kaczorowski jest doktorem habilitowanym wokalistyki. W 2002 r. ukończył studia organowe w gdańskiej Akademii Muzycznej, a w 2004 r. studia wokalne na tejże akademii. Jest adiunktem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku i autorem licznych publikacji z teologii oraz wokalistyki. Posługę muzyczną łączy ze sprawowaniem funkcji proboszcza w kaszubskiej parafii w Szemudzie.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tłumy pielgrzymów na koncercie "Wiara, nadzieja, miłość" w stolicy

[ TEMATY ]

koncert

ŚDM w Krakowie

Artur Stelmasiak

Kilka tysięcy osób wzięło udział na pl. Piłsudskiego w Warszawie w specjalnym koncercie „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Wydarzenie to było oficjalnym przywitaniem pielgrzymów ŚDM, przebywających w stolicy. Na scenie pojawiło się w sumie ok. 200 artystów z całego świata, w tym m.in. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz Chór „Gaudium” Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Chór Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Młodzi uczestnicy „Dni w Diecezji” przyszli na pl. Piłsudskiego z flagami własnych państw. Niektóre utwory - specjalnie z myślą o gościach - zaśpiewano w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent dla polskatimes.pl: początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące

Początkowo była propozycja, aby wprowadzić stan wyjątkowy na trzy miesiące, powiedziałem wtedy, abyśmy go wprowadzili na krótszy czas – mówi w wywiadzie dla polskatimes.pl prezydent Andrzej Duda.

Od 2 września w pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję