Reklama

Głos z Torunia

Wyruszyli w rejs!

Niedziela Dobrego Pasterza, 4. niedziela wielkanocna, to dzień szczególnej modlitwy o powołania i za tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Jezusa: „Pójdź za Mną!”. Razem z Chrystusem wypłynęli, aby łowić „serca na morzach dusz ludzkich Twej prawdy siecią i słowem życia”

Czwarta Niedziela Wielkanocna przypomina nam piękny obraz Dobrego Pasterza, który niesie na ramionach odnalezioną owieczkę. Na ramionach Zbawiciela jest ona spokojna i bezpieczna. Wyraża on miłość i miłosierdzie Boga względem tych, którzy zagubili się na życiowych ścieżkach.

Chrystus troszczy się o każdą owcę, wszystkie zna po imieniu, zna ich drogi. On spojrzał na tych, których umiłował i wybrał. Oni pozostawili swoją barkę na brzegu i razem z Nim zaczęli nowy łów. Poprzez posługę kapłanów Jezus jest obecny wśród ludzi, by nieśli im nadzieję, radość i prawdę, aby przede wszystkim prowadzili ich do spotkania z Miłością. „U podstaw każdego powołania chrześcijańskiego jest to zasadnicze poruszenie doświadczenia wiary: wierzyć to znaczy porzucić samego siebie, porzucić wygodę i bezkompromisowość swego «ja», aby skoncentrować nasze życie na Jezusie Chrystusie” – wyjaśnia papież Franciszek w orędziu na 52. Światowy Dzień Modlitw o Powołania obchodzony w tym roku 26 kwietnia. W przesłaniu pt. „Wyjście, fundamentalne doświadczenie powołania” Ojciec Święty podkreśla, że „dynamika wyjścia ku Bogu i człowiekowi napełnia życie radością i sensem”.

Reklama

Odpowiedzią na te słowa są akcje powołaniowe organizowane w niedziele okresu wielkanocnego przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, które ukazują piękno tej drogi życiowej. Alumni bowiem wraz z wychowawcami i profesorami wyjeżdżają do parafii naszej diecezji i tam wspólnie z wiernymi modlą się o nowe i święte powołania, spotykają się z młodymi, świadcząc o Jezusie.

Dziś także pamiętamy o modlitwie za kapłanów, wołamy dla nich o świętość i wierność Bogu. W ten sposób podtrzymujemy ich utrudzone ręce, gdy wznoszą je, by rozgrzeszać czy błogosławić, gdy unoszą wysoko Ciało Jezusa, aby potem nam rozdawać Komunię św. Wyrazem wdzięczności za posługę kapłanów jest akcja modlitewna podjęta przez wspólnotę parafii pw. Świętych Mikołaja Biskupa, Stanisława Biskupa, Męczennika i Jana Chrzciciela w Ostromecku, która włączyła się w ogólnopolską inicjatywę pod hasłem: „Słudzy Pana. Kapłani proszą o modlitwę”.

Niedziela Dobrego Pasterza przypomina, że przedłużeniem rąk Dobrego Pasterza są nie tylko biskupi i kapłani, lecz także ci, którzy wychowują, wskazują drogę czy prowadzą dzieła miłosierdzia, np. rodzice, nauczyciele, wolontariusze czy Caritas i Dom Opieki „Samarytanin” (placówka powstała z myślą o starszych, chorych, niepełnosprawnych z inicjatywy parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Toruniu, parafia ta istnieje już 25 lat). W tym duchu na łamach „Głosu z Toruniu” lansujemy modę na wolontariat. Jak wiadomo, przykład pociąga. O tym, że tak jest, że czytelne świadectwo życia osób dorosłych wskazuje kierunek i wychowuje młodzież do miłosierdzia, można przekonać się, poznając zaangażowanie rodziców, nauczycieli i duszpasterzy, które inspiruje uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu działających w Szkolnym Kole Caritas. Wszyscy wymienieni są też narzędziami w ręku Dobrego Pasterza.

Pan Bóg z miłości do ludzi przygotował dla każdego z nas najpiękniejszą z dróg. Wystarczy tylko pozostawić na brzegu swoją barkę i wsiąść do łodzi, wyjść z własnych ograniczeń – i wyruszyć w rejs!

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przypatrzeć się powołaniu (2)

Niedziela świdnicka 47/2014, str. 5

[ TEMATY ]

powołanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Powołanie małżeńskie, powołanie do życia w bezżeństwie, powołanie kapłańskie, zakonne to następny rodzaj powołania, jaki otrzymaliśmy w darze. W każdym tym powołaniu jesteśmy na służbie drugim. Żyjemy i działamy, żeby innym z nami było dobrze.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już dziś XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już w sobotę na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję