Reklama

Niedziela Wrocławska

Ślady Świętego Jana Pawła II

Niedziela wrocławska 17/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Fundacji

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Niedawno Wanda Półtawska przyznała, że Polacy nie zrozumieli i niewiele zachowują z myśli Jana Pawła II. Jednak w codzienności Polaków ślady Jana Pawła II są obecne. Niektóre dzieła, wyrosłe z inspiracji jego nauczanie są trwałe i konkretne. W 1. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II prezentujemy kilka takich śladów w archidiecezji wrocławskiej.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Ogólnopolska Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, której głównym celem jest wyrównywanie szans na polu edukacji młodzieży z terenów wiejskich i małych miast, działa także w naszej archidiecezji. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów, a spośród nich 101 mieszka i studiuje dziś we Wrocławiu.

Reklama

Mieszkańcy archidiecezji widzą stypendystów przede wszystkim podczas Dnia Papieskiego, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Młodzi studenci z biało-żółtymi chustami organizują wydarzenia w tym dniu, prowadzą zbiórkę na stypendia.

Stypendyści dali się też poznać jako niezawodni wolontariusze wielu akcji społecznych, charytatywnych i wydarzeń religijnych w mieście. Są wolontariuszami Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, biorą udział w przedświątecznych zbiórkach żywności we wrocławskich sklepach, w akcji Zielony Mikołaj i innych. Od pięciu lat współuczestniczą w organizacji wrocławskiego Orszaku Trzech Króli. To oni rozdają uczestnikom tysiące koron i śpiewników na trasie przemarszu, niosą nagłośnienie, a także większość chorągwi orszakowych. – Bez ich pomocy byłoby nam o wiele trudniej, są niezwykle zorganizowaną i zdyscyplinowaną grupą – mówi Elżbieta Woźniak-Łojczuk. – Podczas tegorocznego Orszaku stypendyści stawili się w komplecie, odpowiedzialnie podejmując swoje zadania.

– W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z MOPS-em. Jako wolontariusze udzielamy korepetycji dzieciom i młodzieży z rodzin będących pod opieką tej instytucji. Oferty wolontariatu przekazuje nam także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Biuro Prezydenta Miasta – mówi Michał Gołębiowski, szef wrocławskiej wspólnoty FDNT w latach 2012-2014.

Reklama

– Wolontariat stał się naszym zwyczajowym zajęciem oprócz nauki, po prostu zawsze, kiedy mamy czas i siłę, pomagamy – uśmiecha się Jagoda Ciereszko.

– Pomagamy także starszym osobom, najczęściej tam, gdzie mieszkamy, na osiedlach. Włączamy się w Szlachetną Paczkę. Działamy w duszpasterstwie akademickim Dach, Most, Maciejówka, czy Dominik – mówi Damian Spychalski, szef wspólnoty FDNT.

– Niedawno włączyliśmy się także jako wolontariusze w inicjatywę organizowaną przez Radio Rodzina – Czwartkowe Katechezy Wrocławskie. Jesteśmy otwarci na wszelkie inne potrzeby, dzięki temu że jako wspólnota stanowimy potencjał osób gotowych zawsze pomagać.

Kiedy stypendyści zaczynają studia z daleka od domu, czasem na drugim końcu Polski, wspólnota akademicka Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia jest właśnie po to, by młodzi ludzie nie pogubili się w nowych dla siebie środowiskach – mówi Michał Gołębiowski. – Ważna wtedy jest też formacja, sami o nią dbamy. Do obowiązków szefa wspólnoty należy organizacja rekolekcji, dni skupienia, spotkań – wszystko w duchu nauczania Jana Pawła II, przekazując jego spuściznę.

Wzajemna pomoc wśród stypendystów odbywa się też na poziomie poszczególnych uczelni. – Jesteśmy rozproszeni na największych uczelniach w mieście, z których każda ma swój system. Starsi studenci wspierają młodszych w poruszaniu się w tych codziennych aspektach studiowania.

Gdyby nie stypendia FDNT, część z nas nie odważyłaby się na studia, a wielu byłoby o wiele trudniej, bądź byliby zmuszeni wybierać takie kierunki, które nie są spełnieniem ich marzeń czy planów o dorosłości – mówi Michał. – Staramy się także zaprezentować Fundację w parafiach archidiecezji. Przyjeżdżamy na zaproszenie księży proboszczów bądź pytamy, czy możemy przyjechać. Bierzemy udział w niedzielnej Mszy św., czytamy czytania, śpiewamy psalm, mówimy świadectwa.

Patron kościołów

Trzy parafie archidiecezji wrocławskiej zdecydowały o przyjęciu za patrona swoich kościołów filialnych św. Jana Pawła II. Imię świętego papieża nosi kościół pomocniczy w Korzeńsku, kościół filialny parafii Węgry w Starym Śleszewie oraz kościół filialny parafii Ciepłowody w Kobylej Głowie.

Jan Paweł II jest także patronem ponad 70 szkół i przeszkoli w archidiecezji wrocławskiej.

Wrocław – miasto spotkań

Wrocław zawdzięcza Janowi Pawłowi II hasło, którym od 1997 roku miasto promuje się na całym świecie, a które wrocławianie natychmiast przyjęli jak swoje, jakby funkcjonowało od stuleci. „Wrocław – miejsce spotkania” – tak powiedział właśnie tu, we Wrocławiu, Papież Polak w maju 1997 r. podczas 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu”.

Uchwałą Rady Miejskiej z dnia 4 czerwca 1998 r. jest oficjalnym hasłem promocyjnym Wrocławia, ogłoszone w strategii rozwoju i promocji miasta „Wrocław 2000 plus”.

Spotkanie przeszłości i przyszłości, spotkanie kultur, spotkanie dramatycznych losów i skomplikowanych historii ludzkich.

Spotkanie niosące nadzieję na przyszłość, na odwagę łączenia najlepszych cech i talentów mieszkańców miasta i tych, którzy tu przyjeżdżają choćby na chwilę.

Miasto, w którym jest klimat i przestrzeń do spotkania tego, co różne.

Zapewne myśl Jana Pawła II może być rozwijana jeszcze długo, być może potomni znajdą jeszcze inne aspekty, mieszczące się w tym zwięzłym, lapidarnym, lecz jakże celnym określeniu.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II w parafiach

Niedziela rzeszowska 44/2019, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

peregrynacja

Dariusz Kamiński/https://fotografiarzeszow.com.pl

Rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po wybranych parafiach diecezji rzeszowskiej. W ciągu siedmiu miesięcy, do 29 maja 2020 r., relikwie odwiedzą 110 parafii

We wspomnienie św. Jana Pawła II, 22 października, w katedrze rzeszowskiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii św. Jana Pawła II po parafiach, w których znajdują się oddziały Akcji Katolickiej. Peregrynacja jest częścią przygotowań do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II 18 maja 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję