Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Deser w życiu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2015, str. 2

[ TEMATY ]

mistrzostwa

Małgorzata Kryk

Radość zwycięstwa

Radość zwycięstwa

W dniach 8-10 kwietnia w Gimnazjum w Szczebrzeszynie odbyły się 25. Mistrzostwa Polski Księży w tenisie stołowym. W sportowych zmaganiach wzięli udział księża oraz bracia zakonni z całej Polski. Zaprezentowały się diecezje: sandomierska, siedlecka, gnieźnieńska, bydgoska, opolska, warszawska, lwowska, zamojsko-lubaczowska, archidiecezje: lubelska i krakowska oraz ojcowie redemptoryści i franciszkanie.

W grze deblowej zawody odbyły się do trzech wygranych setów. Pierwsze miejsce na podium zajęła diecezja zamojsko-lubaczowska w składzie: ks. Andrzej Łuszcz i ks. Krzysztof Augustynek. Wicemistrzami zostali księża reprezentujący diecezję sandomierską w deblu: ks. Tomasz Flis i ks. Jacek Uliasz. Trzecie miejsce zajęła archidiecezja lubelska, którą reprezentowali ks. Stanisław Kryszczuk i ks. Ireneusz Posturzyński.

Reklama

Drugiego dnia zawodów w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Szczebrzeszynie odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka. Następnie rozpoczęto turniej indywidualny w różnych kategoriach wiekowych. Przeprowadzono system do dwóch przegranych meczów oraz system „każdy z każdym”.

Trzeciego dnia zawodów odbyły się gry finałowe. Na pierwszym miejscu w kategorii rocznik 1980 i młodsi uplasował się ks. Tomasz Flis (diec. sandomierska). Drugie i trzecie miejsca zajęli księża z diec. zamojsko-lubaczowskiej: ks. Tomasz Szumowski i ks. Tomasz Szady.

W kat. 1979-1970 pierwsze miejsce zajął ks. Andrzej Łuszcz (diec. zamojsko-lubaczowska), drugie br. Marcin Guzik (OFMConv) oraz trzecie ks. Franciszek Klebaniuk (diec. siedlecka).

Reklama

W III kat. 1969-1961 złoto zdobył ks. Leszek Rygucki reprezentujący diec. opolską, drugie miejsce – ks. Jacek Uliasz (diec. sandomierska), trzecie – ks. Marek Piosik (diec. gnieźnieńska).

W kat. 1959-1960 wzięło udział dwóch księży. Pierwsze miejsce zdobył ks. Stanisław Kryszczuk (arch. lubelska), drugie miejsce – ks. Ryszard Gilas (diec. gnieźnieńska).

W kat. 1955-1958 zwyciężył o. Antoni Paździorko (CssR), drugie miejsce – ks. Bogdan Przegaliński (arch.warszawska), trzecie miejsce – ks. Henryk Pyka (arch. krakowska).

W kat. 1954 i starsi wygrał ks. Stefan Balcerzak (diec. gnieźnieńska), drugie miejsce – ks. Grzegorz Radzisz (diec. bydgoska), trzecie – ks. Józef Caputa (arch. krakowska).

Dla ks. Balcerzaka z Piechcina zwycięstwo było niespodzianką: – Tym razem ograłem ks. Grzegorza Radzisza, który od wielu lat był zawsze mistrzem. To moje dziewiąte mistrzostwa – powiedział.

Ks. Grzegorz Radzisz z Krostkowa przyznał: – Spodziewałem się, że wygram po raz 25., ale mam ponad 75 lat, mój organizm odmówił posłuszeństwa. W tej parafii, gdzie działa KS „Michał”, posługę kapłańską sprawuję od trzydziestu trzech lat. Moi zawodnicy, których uczyłem grać w tenisa, zrobili mi niespodziankę. Zachęcam młodych do uprawiania sportu, bo to on nakłania do uczciwości, dzięki niemu łatwiej rugować wady. Sport powinien być deserem w życiu.

W kat. open pierwsze miejsce zdobył ks. Andrzej Łuszcz (diec. Zamojsko-lubaczowska), drugie – ks. Tomasz Flis (diec. sandomierska), trzecie – ks. Stanisław Kryszczuk (arch. lubelska).

Mistrzem został proboszcz z Parafii Buśno, który opowiedział, jak wyglądały przygotowania do mistrzostw: – Na co dzień gram w IV lidze „Grot Michał” w Werbkowicach, gdzie zdobywam doświadczenie w meczach. W swojej kategorii wiekowej od wielu lat jestem mistrzem. Jednak w kategorii open było to dla mnie miłe zaskoczenie.

Ks. Andrzej Łuszcz wspomina, że przygoda z tenisem stołowym rozpoczęła się jeszcze w drugiej klasie Szkoły Podstawowej w Telatynie: – Chcę podziękować mojemu profesorowi od wychowania fizycznego, który zachęcił mnie do gry w tenisa. Później jako wikariusz zacząłem zakładać parafialne kluby sportowe dla dzieci i młodzieży. Sukcesem jest utworzona I liga w Tarnogrodzie. Tenis jest w mojej duszy po Panu Bogu.

Zdaniem ks. Andrzeja, tenis to sport, który może uprawiać każdy: – To wciągająca dyscyplina, która przynosi wiele radości. Można grać w tenisa do późnej starości. Cieszę się, że zaraziłem tenisem stołowym swoich ministrantów. Składam profesjonalne rakietki, by mogli czerpać przyjemność z gry.

Ks. Piotr Szeptuch, diecezjalny duszpasterz sportu podkreślił, że poziom tegorocznych rozgrywek był wysoki. Podczas rozegranych turniejów nie zabrakło sportowych emocji, które odbyły się zgodnie z zasadami fair play. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali pamiątkowe koszulki, a najlepsi zawodnicy medale, puchary i nagrody rzeczowe.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gävle: Polacy na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej

[ TEMATY ]

mistrzostwa

Dr Marek Krochmalski

Polska reprezentacja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej podczas 12 Mistrzostw Europy w szwedzkim Gävle 2019 – European Athletics U23 Championships Gävle 2019. To świetny wynik zważywszy, że Biało-Czerwoni ustąpili jedynie Niemcom i zakończyli zmagania z dorobkiem 12 medali: 6 złotych, 3 srebrnych i 3 brązowych. Komentatorzy oceniają ten wynik jako historyczny wyczyn Polaków. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Francji.

Złote medale dla Polski wywalczyli: Mateusz Borkowski (bieg na 800 m), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Cyprian Mrzygłód (rzut oszczepem), Ewa Swoboda (bieg na 100 m), Natalia Kaczmarek (bieg na 400 m) i sztafeta kobiet 4x400 metrów. Ze srebrnymi krążkami rywalizacje zakończyli Michał Sierocki (bieg przez płotki), Klaudia Siciarz (bieg przez płotki) i Olga Niedziałek (chód na 20 km). Brąz zdobyli Oskar Stachnik (rzut dyskiem), Norbert Kobielski (skok wzwyż) i sztafeta 4x100 metrów kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję