Reklama

Aspekty

Dla chcących więcej

Chcieli coś zmienić na swoim terenie i osiągnęli sukces. Teraz nauczyciele, katecheci i wszyscy, którzy chcą pracować z młodzieżą, mogą skorzystać z doświadczeń Stowarzyszenia Chociszewo – Wspólna Przyszłość. I do tego dostać pieniądze

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 17/2015, str. 6

[ TEMATY ]

warsztaty

www.chociszewo.pl

Młodzież w akcji – podczas realizacji projektu „Azymut na wygraną”

Młodzież w akcji – podczas realizacji projektu „Azymut na wygraną”

Warsztaty „Azymut na wygraną – wygrywasz przyszłość” – jak zapewniają organizatorzy – pomogą uczestnikom odkryć ich słabe i mocne strony, nauczą, jak nawiązywać nowe relacje, jak pracować w grupie, pokażą, jak wspólnie pokonywać trudności i wypracowywać kompromis, a ponadto będą okazją do wypróbowania nowych programów komputerowych i sprzętu cyfrowego. Chętni do odbycia szkolenia mają dwa terminy do wyboru: 12-13 czerwca i 23-24 czerwca. – Do udziału mogą zgłaszać się organizacje, ale mogą to też być po prostu chętne osoby, które szukają pomysłu, jak pracować z młodzieżą. Chcemy pokazać, jak sami pracowaliśmy – wyjaśnia Paweł Pawłowski, katecheta, członek Stowarzyszenia Chociszewo – Wspólna Przyszłość i Rady Miejskiej w Trzcielu. – W naszych szkoleniach może wziąć udział 10 organizacji. Pokażemy im naszą metodę, opierając się na zrealizowanym przez nas projekcie „Azymut na wygraną”, którego celem było wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży ze środowisk wiejskich – w jego ramach kręcono filmy, były debaty z młodzieżą, sondy uliczne, fotokomiks. „Azymut na wygraną” to jeden z projektów modelowych powstałych w ramach Pogramu „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. W roku szkolnym 2011-2012 w ogólnopolskim Programie Otwarta Szkoła, w obszarze Edukacja Obywatelska, nasz projekt zdobył I miejsce – mówi p. Paweł. – Po skończonym szkoleniu biorące w nim udział organizacje mogą pisać swoje małe projekty do nas i dwie z nich otrzymają 2000 zł na ich zrealizowanie. Otrzymają też pomoc w pełnej realizacji cyklu „Azymut na wygraną”.

W ośmiu punktach

A oto lista tematów, które będą realizowane podczas szkolenia:

Reklama

– Co w trawie piszczy? (przedstawienie idei realizowania projektu i jego efektów),

– Dlaczego projekt modelowy? (przedstawienie metody i działań przy realizacji projektu modelowego),

– Bez tego ani rusz (co jest najważniejsze, o czym nie można zapomnieć przy realizacji projektu modelowego),

Reklama

– Społeczność okiem dziennikarza (wydajemy własną gazetę),

– O tym i owym (internetowy serwis informacyjny, telewizja internetowa),

– Ciekawe historie – sensacje, rewelacje (rysowane fotografią – fotokomiks),

– Film (odpowiedź na problemy ludzi),

– Miejsce dla ludzi (debata).

Robimy różne rzeczy

Czemu warto wziąć udział? Przede wszystkim dlatego, że organizatorzy mają już spore doświadczenie, a więc mają się czym podzielić. O tym, jak działa Stowarzyszenie Chociszewo – Wspólna Przyszłość, można poczytać na stronach www.chociszewo.pl oraz www.info.chociszewo.pl. – Robimy różne rzeczy – zapewnia Paweł Pawłowski. – Mamy np. projekt, który nazywa się Lokalny Fundusz Młodych i w jego ramach młodzi ludzie w czteroosobowych grupach piszą malutkie projekty i na wakacje dostają od 300 do 900 zł – ważne, żeby ich działanie skierowane było do innych, nie mogą tego robić tylko dla siebie. Czyli jeśli organizują np. spływ kajakowy, to nie płynie tylko ich czworo, ale ogólnie młodzież konkretnej wioski. Oni muszą sami rozplanować trasę, załatwić ratownika, wszystko przemyśleć i ustalić, a my im to finansujemy. Na koniec muszą się z tego rozliczyć. To ich uczy działania. Oprócz kajaków były już np. warsztaty fotograficzne i warsztaty kulinarne, wyjazd do parku linowego, młodzi robili kalendarze, kartki pocztowe. My nie narzucamy im pomysłów, chodzi wyłącznie o to, żeby działali.

* * *

Warsztaty „Azymut na wygraną” – Chociszewo. Termin (do wyboru): 12-13 czerwca i 23-24 czerwca.

Zgłoszenia z krótką informacją o sobie należy przesyłać na adres: pepe30@op.pl lub stowarzyszenie@chociszewo.pl. Zgłaszać można się również telefonicznie: 693-280-695.

Organizatorzy zapewniają wyżywienie i zakwaterowanie.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wałbrzyskie Warsztaty Wyzwolenia po raz szósty

Diakonia Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie Diecezji Świdnickiej zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w VI Wałbrzyskich Warsztatach Wyzwolenia, które odbędą się w dniach 22-24 czerwca br. w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu, mieszczącym się na pl. Marceliny Darowskiej nr 1 w dzielnicy Sobięcin.

Tematem tegorocznych Wałbrzyskich Warsztatów Wyzwolenia będzie: "Na drogach wolności", a poprowadzi je ks. Przemysław Budziński SAC, pallotyn, na co dzień pracujący w parafii św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu-Podgórzu. Warsztaty to okazja nie tylko do wysłuchania interesujących konferencji, rozmów, pracy w nielicznych grupach, konsultacji terapeutycznych i duchowych, ale również to świetna okazja do dobrej zabawy. Oczywiście, nie będzie mogło zabraknąć Mszy św. i możliwości do pojednania się z Bogiem i ludźmi.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję