Nepal
Chaos po trzęsieniu ziemi
Wstępny bilans trzęsienia ziemi w Nepalu to 7,2 tys. zabitych i 14 tys. rannych. Dane nie są ostateczne, gdyż po katastrofie w kraju zapanował chaos, nad którym nie panują miejscowe władze. Śmierć mogło ponieść nawet 10 tys. osób. 3 mln ludzi potrzebuje żywności i lekarstw. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy, lekarze i sanitariusze z wielu krajów, m.in. Chin, Indii, USA, Izraela, a także Polski.
Ziemia zatrzęsła się w Nepalu dwa razy. Pierwszy wstrząs miał siłę 7,9, a drugi – 6,7 stopni w skali Richtera. Tak silnego trzęsienia ziemi nie było w tej części świata od 81 lat. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało 300 tys. budynków, w tym bezcenne zabytki. Zginęło co najmniej 18 himalaistów, którzy wspinali się na Mount Everest. Z kolei wśród osób uratowanych jest 101-letni mężczyzna, który przeżył tydzień pod gruzami zawalonego budynku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(onet.pl, BBC, lastampa.it, wp.pl, CNN)
Na pomoc mieszkańcom Nepalu
10 maja 2015 w Polsce – zbiórka do puszek dla poszkodowanych
W odpowiedzi na apel papieża Franciszka o braterską solidarność z ofiarami trzęsienia ziemi w Nepalu i w krajach sąsiednich Caritas Polska wzywa do przeprowadzenia 10 maja br. zbiórki do puszek dla poszkodowanych. Wsparcie ofiarom kataklizmu można również okazać, wysyłając SMS charytatywny z hasłem: POMAGAM na numer: 72052.
ONZ
Żołnierze wykorzystywali dzieci, sprawę tuszowano
Reklama
Żołnierze ONZ biorący udział w misji pokojowej w Republice Środkowej Afryki w 2014 r. wykorzystywali seksualnie dzieci – donosi brytyjski dziennik „The Guardian”. Organizacja ma na ten temat raport opierający się na wywiadach z ofiarami, z których najmłodsza miała wtedy 10 lat. Dzieci opowiadały, że wojskowi zmuszali je do seksu m.in. w zamian za żywność. Dokument dotarł latem zeszłego roku do Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) i przedstawiciela UNICEF. Został jednak zignorowany. Szwedzki pracownik ONZ Anders Kompass przekazał go władzom Francji, by nagłośnić sprawę – został za to zawieszony w obowiązkach i grozi mu zwolnienie.
To nie pierwszy skandal tego typu w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Szajki pedofilskie złożone z ludzi ONZ działały m.in. w Demokratycznej Republice Konga, Kosowie i Bośni. Żołnierze mieli dopuszczać się wykroczeń seksualnych także na Haiti, w Burundi i Liberii. Organizacji zarzucano przymykanie oka na tę kryminalną działalność.
Ukraina
Zamknięcie biur IRC
Biura Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) na wschodniej Ukrainie zostały zamknięte przez siły prorosyjskie. Jak podaje stacja BBC, zamaskowani i uzbrojeni ludzie weszli do pomieszczeń IRC, przeszukali je i zatrzymali personel. Ostatecznie odesłali pracowników organizacji autobusem do Kijowa. Prawdopodobnie napastnicy pracowali dla władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Minister DRL oskarżył Komitet o szpiegostwo i unikanie podatków.
(BBC, Rp.pl)
USA
Zamieszki w Baltimore
W położonym 64 km od Waszyngtonu 700-tysięcznym mieście Baltimore doszło do zamieszek po śmierci 25-letniego Freddiego Graya. Czarnoskóry mężczyzna zmarł po zatrzymaniu przez policję. Zamieszki miały gwałtowny przebieg, spalono 19 budynków i 144 samochody, dochodziło też do plądrowania sklepów i aptek. Przeciw policji zrzeszyły się 3 gangi złożone z czarnych Amerykanów. Zatrzymano prawie 200 osób. Demonstracje i starcia z policją miały miejsce także w innych częściach kraju, m.in. w Nowym Jorku, Minneapolis, Ferguson i Waszyngtonie.
(Rp.pl, GPC, BBC)
UE
Zakaz pobierania krwi od homoseksualistów
Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, że nieprzyjmowanie krwi do transfuzji od osób odbywających stosunki seksualne z przedstawicielami własnej płci jest zgodne z unijnym prawem. ETS stwierdził, że zakaz pobierania krwi od homoseksualistów może być uzasadniony sytuacją sanitarną danego kraju. Sprawę wniósł do sądu gej z Francji. Jego krwi nie przyjęto do transfuzji, tłumacząc to ryzykiem rozpowszechniania chorób przenoszonych drogą płciową.