Reklama

III Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych

Od tradycji po współczesność

Prawie 200 osób wystąpiło w piątek, 16 stycznia, na dużej scenie Lubuskiego Teatru, prezentując 14 przedstawień w ramach Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych dla młodzieży szkół średnich i dorosłych. Zespoły z Nowej Soli, Kożuchowa, Przewozu, Lubska, Wschowy, Starościna, Szprotawy i Zielonej Góry zaprezentowały zarówno różnorodność form, jak i treści bożonarodzeniowych przedstawień.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dickens i Ferrero

Reklama

Za kanwę dwóch przedstawień posłużyła Opowieść wigilijna K. Dickensa. Z tym niezwykłym tekstem o przemianie ludzkiego serca, która dokonuje się pod wpływem tajemnicy i magii Nocy Wigilijnej, zmagali się uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli oraz uczniowie z Zespołu Szkół Leśniczych w Starościnie.
To klasyczne przesłanie o potrzebie świętowania Bożego Narodzenia skontrastował zespół "Gest" w przedstawieniu pt. Śledztwo w sprawie Bożego Narodzenia. O. Paweł Chmura OFMCap., który prowadzi grupę teatralną działającą przy Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze, oparł scenariusz o bajki B. Ferrero, które biblijne wydarzenia przenoszą do czasów nam współczesnych. Dzięki temu zabiegowi poszukiwanie Dzieciątka dokonuje się w realiach końca XX wieku, w czasach - dla młodzieży odgrywających przedstawienie - współczesnych. W ten sposób uzmysławiamy sobie, że Chrystus narodził się nie tylko 2000 lat temu w Betlejem, ale rodzi się w sercu każdego z nas i niestety zbyt często jest tak, że my to Dzieciątko gubimy, zapominamy o Jego istnieniu. Współczesny język i znane z życia realia sprawiły, że młodzież nie miała większej trudności ze zrozumieniem wypowiadanych kwestii i autentycznym przekazaniem ich treści.
O współczesnym Bożym Narodzeniu opowiedziała też grupa teatralna "Kopernik" z Zespołu Szkół Technicznych w Zielonej Górze. Pokazała ona, iż radość Wigilii może być przesłonięta dawnymi grzechami i błędnymi decyzjami.

Teologia biblijna

Najwyższe uznanie jurorów zyskał zespół "Czemu nie" z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze (nagroda prezydent Zielonej Góry Bożeny Ronowicz). Ciekawe opracowanie muzyczne (Grzegorz Hryniewicz) wraz z dobrym pomysłem inscenizacyjnym (Grażyna Lec) sprawiły, że trudne prawdy adwentowego oczekiwania, bożonarodzeniowej radości czy wzajemnej ludzkiej miłości stawały się proste i oczywiste. Podobnie z trudną, teologiczną materią tekstów biblijnych i pieśni kolędowych postanowili zmierzyć się uczniowie Sekcji Teatralnej I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie (nagroda Dyrektora Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Biskupiej). Przedstawienie Ten Poranek - Ta Noc oparli na pomyśle przeciwstawieństw, walki dobra ze złem. Te same teksty wypowiadane były najpierw ironicznie z dezaprobatą, a potem z radością i nadzieją, pokazując, iż noc Bożego Narodzenia jest nocą cudów i niezgłębionej mądrości: "Bóg się rodzi - moc truchleje, Pan niebiosów - obnażony, ogień krzepnie - blask ciemnieje, ma granice - Nieskończony, wzgardzony - okryty chwałą". Młodzież ze Wschowy - według s. Marii Piętak, członkini jury - wykazała się niezwykłym zrozumieniem tekstów biblijnych i umiejętnie wydobyła z nich głębię zawartego w słowach przesłania nadziei.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Artystyczny show

Reklama

Na scenie Lubuskiego Teatru zapanował istny artystyczny show, gdy pojawiły się na nim kolejno trzy grupy z Lubska. Najpierw Grupa Jasełkowa z Zespołu Szkół Rolniczych (nagroda wojewody lubuskiego) zaprezentowała skromne z nazwy acz bogate w formę jasełka. Była pantomima, kolędy po angielsku, francusku i niemiecku, betlejemska stajnia, wielokulturowa Judea, a nawet element koncertowy. Natomiast Grupa Dramatyczno-Kabaretowa z tej samej szkoły (nagroda dyrektora WOM w Gorzowie Wlkp.) pokazała spektakl pt. Nie było miejsca dla Ciebie w niejednej człowieczej duszy. Scenki ze szkoły, niesnasków domowych, życia pod mostem, zabawy na całego uzmysławiały, że życie w dyskotekowych tempie i wśród migających świateł jest puste, że brak w nim zrozumienia, akceptacji, życzliwości, miłości. Nie ma miejsca, by przekazać sobie wigilijny znak pokoju.
W kabaretowym nurcie zaprezentowała się także grupa "Zatem" z Zespołu Szkół Zawodowych (wyróżnienie), która wykorzystała tradycję mówiącą, że w Noc Wigilijną zwierzęta mówią ludzkim głosem, oddając im w ten sposób prawo opowiedzenia o tym, co wydarzyło się 2000 lat temu w Betlejem.

Patriotyczne tradycje

Na szczególną uwagę zasługuje także grupa "Pod napięciem" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Soli (wyróżnienie) oraz Zespół Jasełkowy z Gminnego Ośrodka Kultury w Przewozie (nagroda marszałka województwa lubuskiego), wśród aktorów którego gromkie brawa otrzymał odtwórca roli Kusiciela.
Nowosolską grupę teatralną od lat prowadzi polonistka Anna Szypowska. W przygotowanie przedstawienia jasełkowego zaangażowała się prawie cała klasa, której jest wychowawczynią. Uczniowie wystawili Szopkę polską ma motywach dzieła A. Oppmana pod tym samym tytułem. Zamierzeniem A. Szypowskiej jest taki dobór repertuaru, aby z jednej strony zaznajamiać młodzież z bogactwem polskiej literatury i jednocześnie poprzez tekst przekazywać i podtrzymywać rodzimą tradycję i narodowe wartości. Dlatego zanim przystąpiono do prób, wiele spotkań poświęcono poznawaniu życia postaci historycznych, które występują w Szopce polskiej. Jako jeden z nielicznych zespołów grupa "Pod napięciem" przedstawiła postaci tradycyjnych polskich kolędników.
Z tradycyjnymi bożonarodzeniowymi jasełkami przyjechał do Zielonej Góry także zespół "Tęcza" z Domu Pomocy Społecznej w Kożuchowie (wyróżnienie) oraz klasa IIIc z Liceum Ogólnokształcącego w Szprotawie.

Rozwijać talenty

Na szczególne podkreślanie zasługuje fakt, że w występy III Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych zaangażowane były całe klasy, każdy według swoich talentów. Lubsko przyjechało z własnym zespołem muzycznym (brawo! chłopaki). Leśnicy zaprezentowali firmowe stroje, grupie "Czemu nie" należą się brawa za choreografię, kabaret "Zatem" zapewne równie dużo pracy włożył w wykonanie strojów, co w przygotowanie tekstu, wschowscy licealiści ubogą inscenizację nadrobili jakością słowa, szprotawianie sięgnęli po Norwida i Ave Maria, a klasa I LPS z Żagania do tradycyjnie wykonanych strojów.
Duże zainteresowanie kolędniczymi spotkaniami młodzieży szkół średnich i dorosłych w tym roku sprawiło, że organizatorzy - Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, myślą o tym, by w przyszłym roku wprowadzić także w tej kategorii wiekowej rejonowe eliminacje.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za „katolskich bydlaków” i „zwalczanie katotalibów”?

2025-02-12 07:28

[ TEMATY ]

Uniwersytet Warszawski

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris złożył zażalenie na umorzenie przez rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Warszawskiego postępowania wyjaśniającego w sprawie dr. hab. Jacka Kochanowskiego.

Dr hab. Jacek Kochanowski wykłada na Uniwersytecie Warszawskim przedmiot „queer studies”. Wielokrotnie komentował aktualne wydarzenia on na platformie X (dawniej Twitter) oraz na swojej stronie internetowej. W wielu wpisach używał sformułowań napastliwych i obraźliwych. Socjolog pisał m.in. o „katolskich bydlakach” oraz że będzie „zwalczał katotalibów”. Odnośnie osób sprzeciwiających się aborcji, dr. hab. Kochanowski stwierdził, że „z nimi się nie gada. Ich się zwalcza”. Wykładowca pisał też, że „polscy biskupi są idiotami” i deklarował, że może tego dowieść w sposób naukowy. Prawo chroniące życie nienarodzonych dzieci nazwał on „bandyckim” i „barbarzyńskim”. Według niego, „aborcja w fazie przedpłodowej jest zabiegiem o takiej samej moralnej wartości, jak wyrwanie zęba”.
CZYTAJ DALEJ

On już wtedy wiedział

2025-02-12 07:00

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Niemałe zamieszanie wywołała sprawa śledztwa w sprawie tzw. zamachu stanu, jak nazywane są działania, opisane w art. 127 kodeksu karnego.

Zgodnie z pierwszym punktem tego artykułu, „kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”, a w punkcie drugim mowa jest o tych, którzy w takich działaniach pomagają i dla nich przewidziana jest kara pozbawienia wolności od lat 3 do 20. Głośne zawiadomienie prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Bogdana Święczkowskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez rządzących dotyczy tego ostatniego działania opisanego w art. 127 kk, czyli „zmiany przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej”. Ja to nazywam próbą destrukcji ustrojowej, co jest stwierdzeniem pozwalającym na łatwiejsze zrozumienie, w czym leży problem.
CZYTAJ DALEJ

Zdrapka Wielkopostna 2025 – Pielgrzymi Nadziei wyruszają w Rok Jubileuszowy

2025-02-12 18:31

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Mat.prasowy

Z radością prezentujemy 11. edycję Zdrapki Wielkopostnej, która w tym roku wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego 2025. Inicjatywa, która narodziła się w 2015 roku, zyskała aprobatę Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Zdrapka, stworzona przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego w Polsce, stała się duchowym przewodnikiem dla setek tysięcy osób. W tym roku zaprasza do odkrywania Planu Pielgrzyma Nadziei, który poprowadzi wiernych przez Wielki Post i cały Rok Jubileuszowy.

Czym jest Zdrapka Wielkopostna? Zdrapka to kalendarz z zadaniami na każdy dzień Wielkiego Postu, które po zdrapaniu motywują do refleksji i działania. W tym roku, oprócz codziennych zadań, Zdrapka oferuje Plan Pielgrzyma Nadziei, czyli przewodnik po Roku Jubileuszowym. Plan zawiera inspiracje do modlitwy, postu, jałmużny, pielgrzymowania, a także do działań w rodzinie i parafii. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło "Pielgrzymi Nadziei".
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję