Reklama

Niedziela Legnicka

Niesakramentalni w Kościele

W parafii pw. św. Józefa w Legnicy odbyło się wyjątkowe spotkanie. Na wspólną modlitwę i godzinę świadectw przybyło kilkadziesiąt osób. Były wśród nich pary żyjące w związkach niesakramentalnych, ich przyjaciele oraz znajomi i inni zainteresowani tematem „Miejsce par niesakramentalnych w Kościele”

Niedziela legnicka 19/2015, str. 7

[ TEMATY ]

niesakramentalni

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie poprowadził proboszcz ks. Jan Pazgan. Świadectwa złożyli członkowie wspólnoty Mocni w Duchu, którzy przyjechali z Łodzi. To osoby żyjące w małżeństwach cywilnych, osoby samotne po rozwodzie, pary żyjące w tzw. białych małżeństwach, osoby oczekujące na stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa. W świadectwach goście z Łodzi przedstawili swoje historie życia i poszukiwania własnego miejsca w Kościele, pomimo sytuacji, w jakiej się znaleźli.

– Bóg nikogo nie odrzuca. Otwarty jest na każdego, kto chce się do niego zbliżyć. Również drzwi Kościoła muszą być otwarte dla tych, którzy chcą szukać Boga – mówił ks. Jan Pazgan. Proboszcz parafii pw. św. Józefa w Legnicy ma nadzieję, że to spotkanie stanie się początkiem zawiązania legnickiej wspólnoty par niesakramentalnych.

Reklama

– Powinniście trwać przy Chrystusie, nie zgadzajcie się na status wykluczonego. Nie taka jest nauka Kościoła. Choć grzech istnieje w życiu człowieka, to często taki stan daje impuls do szukania Boga, doświadczania miłości miłosiernej Boga. Tym, co najważniejsze w życiu każdego, to sakrament chrztu, on czyni z każdego z nas świątynię Ducha Świętego. Te świątynie mogą być różne – piękne czy mniej piękne. Ale są też sprawy, które nie pozwalają niektórym na pełne uczestnictwo w bogactwie Kościoła – w spowiedzi i Komunii – mówił ks. Pazgan. Goście z Łodzi pokazali na własnych przykładach, jakie są możliwości w tym względzie, mimo pewnych ograniczeń.

– Nie chcemy nikogo oceniać, dyskryminować, chcemy przypomnieć wszystkim, również niesakramentalnym, że jest dla nich miejsce w Kościele. Ale też nie możemy pozwolić sobie na przyzwyczajenie się do grzechu. Chcemy zapytać Chrystusa, co z tym można zrobić? Z pewnością zawsze możliwe jest trwanie w modlitwie i trwanie przy Bogu – podkreślił Ksiądz Proboszcz.

Owocem tego spotkania było wyrażenie chęci uczestniczenia w systematycznej formacji w gronie par niesakramentalnych. O kolejnych spotkaniach będziemy informowali zainteresowanych.

Świadectw gości z Łodzi można posłuchać na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będzie "podręcznik" dla duszpasterzy nt. związków niesakramentalnych

[ TEMATY ]

niesakramentalni

Ks. Tomasz Nowak

Bp Jan Wątroba

 Bp Jan Wątroba

Opracowanie specjalnego poradnika dotyczącego osób żyjących w związkach niesakramentalnych zapowiedziano dziś w Warszawie. Ponadto w każdej diecezji ma być powołany przynajmniej jeden duszpasterz takich par – poinformował KAI bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Przewodniczył on ogólnopolskiemu spotkaniu duszpasterzy związków niesakramentalnych.

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg wskazywał, że niezbędne wydaje się dziś opracowanie podręcznika, który bazując na nauczaniu Kościoła, pomagałby duszpasterzom w pracy z parami niesakramentalnymi. Takie opracowanie potrzebne jest nie tylko duszpasterzom takich związków ale każdemu spowiednikowi – przypomniał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Wotum muzyczne organisty i kompozytora Henryka Nawotki

2021-07-23 17:53

[ TEMATY ]

Jasna Góra

organista

kompozytor

wotum

BPJG

Dorobek całej swojej twórczości i pracy zawodowej w postaci zbioru nutowego złożył na Jasnej Górze uznany bydgoski organista, nauczyciel, dyrygent i kompozytor Henryk Nawotka.

Jak wyjaśniał Henryk Nawotka Jasna Góra jest dla niego wyjątkowym miejscem i dlatego tu pragnął ofiarować dorobek swojego zawodowego życia. - Chciałbym złożyć literaturę muzyczną, wyrażoną w nutach, która służyła mi ponad 55 lat mojej pracy zawodowej. Tych nut nazbierało się wiele. Wotum zawiera nie tylko literaturę muzyczną wysokich lotów: Beethovena, Mozarta, Haendla, ale również moje własne utwory - dodał artysta. Wyraził nadzieję, że w jasnogórskim sanktuarium będą należycie służyć innym.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję