Reklama

Niedziela Legnicka

Niesakramentalni w Kościele

W parafii pw. św. Józefa w Legnicy odbyło się wyjątkowe spotkanie. Na wspólną modlitwę i godzinę świadectw przybyło kilkadziesiąt osób. Były wśród nich pary żyjące w związkach niesakramentalnych, ich przyjaciele oraz znajomi i inni zainteresowani tematem „Miejsce par niesakramentalnych w Kościele”

Niedziela legnicka 19/2015, str. 7

[ TEMATY ]

niesakramentalni

Ks. Waldemar Wesołowski

Spotkanie poprowadził proboszcz ks. Jan Pazgan. Świadectwa złożyli członkowie wspólnoty Mocni w Duchu, którzy przyjechali z Łodzi. To osoby żyjące w małżeństwach cywilnych, osoby samotne po rozwodzie, pary żyjące w tzw. białych małżeństwach, osoby oczekujące na stwierdzenie nieważności sakramentu małżeństwa. W świadectwach goście z Łodzi przedstawili swoje historie życia i poszukiwania własnego miejsca w Kościele, pomimo sytuacji, w jakiej się znaleźli.

– Bóg nikogo nie odrzuca. Otwarty jest na każdego, kto chce się do niego zbliżyć. Również drzwi Kościoła muszą być otwarte dla tych, którzy chcą szukać Boga – mówił ks. Jan Pazgan. Proboszcz parafii pw. św. Józefa w Legnicy ma nadzieję, że to spotkanie stanie się początkiem zawiązania legnickiej wspólnoty par niesakramentalnych.

– Powinniście trwać przy Chrystusie, nie zgadzajcie się na status wykluczonego. Nie taka jest nauka Kościoła. Choć grzech istnieje w życiu człowieka, to często taki stan daje impuls do szukania Boga, doświadczania miłości miłosiernej Boga. Tym, co najważniejsze w życiu każdego, to sakrament chrztu, on czyni z każdego z nas świątynię Ducha Świętego. Te świątynie mogą być różne – piękne czy mniej piękne. Ale są też sprawy, które nie pozwalają niektórym na pełne uczestnictwo w bogactwie Kościoła – w spowiedzi i Komunii – mówił ks. Pazgan. Goście z Łodzi pokazali na własnych przykładach, jakie są możliwości w tym względzie, mimo pewnych ograniczeń.

Reklama

– Nie chcemy nikogo oceniać, dyskryminować, chcemy przypomnieć wszystkim, również niesakramentalnym, że jest dla nich miejsce w Kościele. Ale też nie możemy pozwolić sobie na przyzwyczajenie się do grzechu. Chcemy zapytać Chrystusa, co z tym można zrobić? Z pewnością zawsze możliwe jest trwanie w modlitwie i trwanie przy Bogu – podkreślił Ksiądz Proboszcz.

Owocem tego spotkania było wyrażenie chęci uczestniczenia w systematycznej formacji w gronie par niesakramentalnych. O kolejnych spotkaniach będziemy informowali zainteresowanych.

Świadectw gości z Łodzi można posłuchać na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm

2015-05-07 14:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Müller : ja nie blokuję dyskusji o rozwiedzionych, lecz przypominam jej podstawy

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

niesakramentalni

Włodzimierz Rędzioch

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary odpowiedział na krytykę niektórych niemieckich biskupów, zarzucających mu, że chce zablokować dyskusję na temat duszpasterstwa rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych. W październiku abp Gerhard Müller opublikował artykuł zaaprobowany przez Papieża, w którym przypomina nauczanie Chrystusa i Kościoła o nierozerwalności małżeństwa, zaznaczając, że jego zmiana nie należy do kompetencji Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję