Świadectwo, muzyka, modlitwa i dużo dobrej zabawy – tak wyglądało diecezjalne spotkanie młodzieży w sobotę 30 maja na skoczowskiej Kaplicówce, które połączono z promocją Fundacji „Bliżej Młodych”. Młodzi wraz z kapłanami pomodlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wysłuchali świadectwa s. Anny Bałchan oraz koncertu zespołu „Anti Babylon System”. Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych. Zainteresowani mogli nabyć pierniki i anioły ŚDM. Na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.
– Całe życie obsesyjnie pragnęłam miłości i akceptacji. Byłam przez to pragnienie wredna wobec innych. Modliłam się o wolność od tej obsesji. I doświadczyłam Boga, który mnie uwolnił. Bóg dał mi doświadczyć, że nie muszę zabiegać o Jego miłość, że mam ją zawsze – dała świadectwo s. Anna Bałchan z Katowic. Lider zespołu Paweł Kurz również świadczył przed młodymi. Opowiadał, w jaki sposób Bóg uwolnił go od brania narkotyków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Jednym z organizatorów przedsięwzięcia była miejscowa parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy wsparciu finansowym gminy Skoczów. I to w kościele parafialnym zakończyło się spotkanie, gdyż tutaj ze śpiewem majówki w procesji dotarła młodzież wraz z kapłanami, by uczestniczyć w wieczornej Mszy św. w ramach dnia młodzieży. Ale wraz z parafią w organizację włączyła się Fundacja „Bliżej Młodych”. Właściwie spotkanie młodzieży na Kaplicówce stanowiło promocję powstałej 1 kwietnia br. Fundacji „Bliżej Młodych”. Członek zarządu fundacji ks. Tomasz Gwoździewicz w rozmowie z „Niedzielą na Podbeskidziu” tłumaczy, że chcieli promocję fundacji połączyć z ciekawym wydarzeniem dla młodzieży, a najbliższym było spotkanie na Kaplicówce – w trwającym Roku Jana Pawła II i przed ŚDM. – Można powiedzieć, że to spotkanie na Kaplicówce jest pierwszym przedsięwzięciem fundacji – zauważa kapłan.
Od pomysłu biskupa do konkretnych działań
Wszystko zaczęło się od pomysłu biskupa ordynariusza. – Bp Roman Pindel najpierw w kwietniu ub.r. założył Diecezjalne Centrum Młodzieży, które ma za zadanie przygotować ŚDM w naszej diecezji, ale oprócz tego też działać jako Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej, czyli skupić te wszystkie działania z młodzieżą, jakie się dzieją w naszej diecezji. W związku z tym, że na organizację ŚDM potrzebne są pieniądze, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem było założenie fundacji, która będzie takie środki pozyskiwać. Ale fundacja w swoim statucie ma na celu nie tylko pozyskiwanie środków pieniężnych, lecz ma za zadanie wspierać całe Duszpasterstwo Młodzieży w naszej diecezji i pomagać w duszpasterstwie po zakończeniu ŚDM – podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz.
Jak się okazuje, inspiracją do stworzenia nazwy fundacji było zdanie: „Być więcej, niż mieć”, zaczerpnięte z przemówienia Jana Pawła II do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte 12 czerwca 1987 r. – Najważniejszym zadaniem fundacji jest to, że ma być ona blisko ludzi młodych. Wiąże się to z chęcią bycia bliżej nie tylko tych młodych, którzy działają w parafiach, ale dotarcia też do tych, którzy są trochę dalej od Kościoła. A może właśnie przez to, że zaangażują się w działanie fundacji, odnajdą drogę do Pana Boga – zaznacza kapłan.
Reklama
Fundatorem „Bliżej Młodych” jest bp Roman Pindel. Dyrektorem został ks. Piotr Hoffmann, a członkami zarządu – ks. Tomasz Gwoździewicz i ks. Piotr Niemczyk. Oprócz tego powstała komisja rewizyjna w składzie: Bożena Hajduk, Tomasz Pietrzykowski i Małgorzata Wróbel. Ich zadaniem jest nadzorowanie działań fundacji. Jak podkreśla ks. Tomasz Gwoździewicz, do działań fundacji będzie należało fundowanie różnego rodzaju stypendiów, kierowanie DM w naszej diecezji, organizowanie kursów i realizacja autorskich projektów, które będą docelowo dotyczyły tej diecezji, ale chcą to zaproponować również innym diecezjom. Fundacja może włączać się w organizację rekolekcji, wyjazdów wakacyjnych. – Po prostu tam, gdzie trzeba coś zorganizować dla młodych, tam ta fundacja może działać. W jej działanie jest włączona także sprzedaż naszych autorskich pierników skoczowskich i Anioł dla ŚDM, a także Klub 1000 ŚDM. Ale to nie koniec pomysłów – dopowiada kapłan.
Jak można wspomóc fundację?
Okazuje się, że fundację można wesprzeć na różne sposoby. Jedną z form wsparcia jest zaangażowanie się w wolontariat. – Wolontariusze już pomagają w realizacji wielu przedsięwzięć. Chcemy tak działać, by wolontariusze fundacji byli zaangażowani w wolontariat ŚDM. To konkretna propozycja dla tych osób, które chcą pomagać, by po zakończeniu ŚDM mieli dalej możliwość działania – mówi ks. Tomasz.
Kolejną formą wsparcia są darowizny, które można przekazywać na konto fundacji. – Można je również przekazać osobie, która w danej parafii będzie odpowiedzialna za organizację ŚDM, albo wolontariuszom, księżom, bądź w siedzibie fundacji w Bielsku-Białej na ul. Wita Stwosza 35. Planujemy także pozyskiwać fundusze od sponsorów – dodaje ks. Gwoździewicz.
W ramach fundacji powstał również Klub 1000 ŚDM. – Dobrze by było, jakby nas było tysiąc osób, które wspierają w konkretny sposób finansowo ŚDM. Każda osoba, która chce przystąpić do Klubu 1000 ŚDM wyznacza sobie jakąś kwotę, minimum 5 zł, którą będzie regularnie co miesiąc przekazywać na rzecz ŚDM. Ale można też jednorazowo wpłacić konkretną sumę pieniędzy. Każdy klubowicz otrzyma kartę, która przypomni mu, że trzeba pamiętać o modlitwie za ŚDM i wpłaceniu kwoty – wyjaśnia ks. Tomasz. Członkowie klubu będą otoczeni modlitwą, a raz w miesiącu wyznaczony kapłan z centrum ŚDM odprawi Mszę św. w intencjach klubowiczów. Więcej informacji na www.blizejmlodych.pl.