Reklama

Wiara

Nie przegap

Tu rodzą się pasje

Wszyscy, którzy pragną zaangażować się w wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r., mogą rejestrować się na oficjalnej stronie ŚDM: krakow2016.com. O przygotowaniu wolontariuszy do przyszłorocznego spotkania młodych z Ojcem Świętym, z Katarzyną Kucik, koordynatorką Departamentu Wolontariatu ŚDM, rozmawia Agnieszka Konik-Korn

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Na czym polega działalność Departamentu Wolontariatu?

KATARZYNA KUCIK: – Departament Wolontariatu zajmuje się szkoleniem, rekrutacją i przygotowaniem do pracy wszystkich wolontariuszy, którzy będą posługiwać podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. W ramach Departamentu powstał także projekt Wolontariat PLUS, w którym wolontariusze szkoleni są z umiejętności zarządzania projektami, a także w zakresie dobrej organizacji własnej pracy. Projekt ten docelowo obejmie ok. 500 młodych ludzi, tzw. kluczowych liderów, którzy będą przygotowywać kolejnych wolontariuszy.

– Czy wiadomo już ilu wolontariuszy przyjedzie do Krakowa za rok?

– Mamy szacunki, że wszystkich wolontariuszy będzie ok. 25 tys., z czego ok. 3 tys. z zagranicy.

Reklama

– Jakie cechy powinien mieć wolontariusz?

– Powinien mieć nie tylko zdolności liderskie, ale i pewne doświadczenie wolontariatu, np. przy organizacji poprzednich spotkań Ojca Świętego z młodzieżą w innych krajach lub poprzez pracę w organizacjach pozarządowych. Wolontariusz, który chce pełnić posługę podczas ŚDM 2016, powinien też do końca czerwca 2016 r. osiągnąć pełnoletniość. Mile widziana jest również znajomość języków obcych i komunikatywność, a nade wszystko wola służby Panu Bogu poprzez służbę człowiekowi. Podstawową jednostką, w której będą służyć wolontariusze, jest parafia. To tu jest miejsce do głównego zaangażowania młodzieży. Każda parafia stanowi mocne i bardzo ważne zaplecze Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

– Jak odbywa się rejestracja na wolontariat?

– Rekrutacja rozpoczęła się już w lipcu br. i obejmuje osoby ze wszystkich diecezji w Polsce oraz wolontariuszy międzynarodowych. Chętnych zapraszamy do zarejestrowania się przez oficjalną stronę internetową: krakow2016.com. Jeśli ktoś zainteresowany jest zaangażowaniem się już teraz, na czas przygotowań – może skontaktować się bezpośrednio z sekcją wolontariatu (wolontariat@krakow2016.com).

– Do tematu wolontariatu podczas Światowych Dni Młodzieży podchodzicie priorytetowo. Dlaczego?

– Chciałabym, aby ŚDM odczarowały pojęcie wolontariatu w Polsce. Bardzo podoba mi się brytyjskie czy amerykańskie podejście. Tam wolontariat jest traktowany bardzo poważnie, młodzi często podchodzą do idei wolontariatu jako spłacenia długu wobec poprzednich pokoleń. Również pracodawcy odbierają takie zaangażowanie bardzo pozytywnie. W Polsce wolontariat nadal nie jest doceniany, łączy się go też często z uzyskaniem dodatkowych punktów do indeksu. Są i tacy, którzy sami nigdy nie angażowali się w taki sposób i w zetknięciu z wolontariuszami, negują ich działania, twierdząc, że ci nie mają czego zrobić z wolnym czasem. To bardzo bolesne i nieprawdziwe. Uderza to w ideę wolontariatu i osłabia jego znaczenie. W wolontariacie nie chodzi o chwilowość, ale o podjęcie odpowiedzialności za konkretne sprawy i osoby, często o nawiązanie i pielęgnowanie relacji. Wolontariat to miejsce, gdzie rodzą się przyszłe pasje, które będą owocować i w życiu osobistym, i w pracy. Dlatego warto się zaangażować. A początkiem tego zaangażowania może być właśnie wolontariat podczas Światowych Dni Młodzieży.

Więcej informacji na stronie: krakow2016.com

2015-07-14 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji katowickiej

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Do soboty 17 stycznia po archidiecezji katowickiej peregrynują symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani były już w szkołach, kopalniach, wśród najuboższych i najmłodszych, odwiedziły areszt oraz dworce kolejowe.

Modlitwa, śpiew, pantomimy, scenki biblijne, przedstawienia muzyczno-modlitewne, akompaniament orkiestr dętych, w taki sposób młodzi z archidiecezji katowickiej witają peregrynujące symbole ŚDM. - Najprościej byłoby wejść z Krzyżem w niedzielę do kościoła czy katedry i cieszyć, że jest dużo ludzi – mówi ks. Marcin Wierzbicki moderator ŚDM w archidiecezji katowickiej. – Ale nie o to chodzi, ważniejsze jest, aby wyjść z tym Krzyżem i ikoną do ludzi; być w miejscach, w których oni żyją.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję