Reklama

Niedziela Podlaska

Pokarm Mądrości

Powściągnij swój język od złego, a wargi swoje od kłamstwa. Od zła się odwróć, czyń dobrze, szukaj pokoju i dąż do niego
(Ps 34, 14-15)

Niedziela podlaska 33/2015, str. 8

[ TEMATY ]

Eucharystia

Bożena Sztajner/Niedziela

Rodzice mają nieraz problem z dziećmi, które bardzo niechętnie spożywają normalne jedzenie, natomiast pochłaniają bez opamiętania pełne różnych ulepszaczy „szybkie pokarmy”. Młody organizm potrzebuje zdrowego rozwoju i mądrego kształtowania zarówno w sferze fizycznej, biologicznej, intelektualnej, jak i w sferze duchowej, która ostatecznie decyduje o prawdziwej dojrzałości człowieka. Ileż trzeba mądrości i świętej cierpliwości, by dokonał się cud wychowania osoby, Bożego dziecka!

Reklama

Uosobiona Mądrość woła dzisiaj w Księdze Przysłów do „prostaczka”, „do tego, komu brak mądrości”, zapraszając ich na swoją ucztę. W przyjmujących zaproszenie i spożywających przygotowane pokarmy dokona się „odrzucenie głupoty” – będą oni „chodzić drogą rozwagi”. Symbolicznie ukazane w Starym Testamencie chleb i wino w nauce Chrystusa skonkretyzują się jako Jego Ciało i Krew. Jezus nie pozostawia żadnych złudzeń co do konieczności przyjęcia tego Daru. Dylemat – spożywać czy nie spożywać – rozstrzyga jednoznacznie: chodzi tu o życie wieczne. Człowiek w swojej wolności może, co oczywiste, nie przyjąć pokarmu Ciała Pańskiego, musi być jednak świadom konsekwencji. Odkupiciel w swojej mowie eucharystycznej podkreśla nadto, że Chlebem żywym jest Jego „ciało za życie świata”. W komunii z Panem urzeczywistnia się dzieło zbawcze, dokonane przez Chrystusa na krzyżu. Św. Paweł wprawdzie nie wspomina dzisiaj ani słowem o Eucharystii, daje jednak wskazania, które są jej echem: nawołuje do wdzięczności wobec Boga, do modlitwy i otwarcia się na dary Ducha Świętego, do budowania wspólnoty i unikania zagrożeń, które płyną z braku roztropności. Chrześcijanin, jak zaświadcza Apostoł, jest człowiekiem mądrym, gdyż stara się zawsze odczytywać wolę Pana. Owocem takiej postawy jest stałe zjednoczenie z Nim, ponieważ „dni są złe”.

Duszpasterze mają przed sobą bardzo trudną rolę: z jednej strony mają zachęcać wiernych do częstej Komunii św., z drugiej zaś powinni uwrażliwiać lud Boży na godne jej przyjmowanie. Do częstego spotykania się z Chrystusem w Eucharystii skłaniać powinna chociażby świadomość tego, jak wiele codziennie człowiek wchłania w siebie trucizn (obrazów i słów niosących diaboliczny przekaz). Zdrowy pokarm Ciała Pańskiego bywa odtrutką, chociaż istotą jego działania jest budowanie w nas postawy dziecka Bożego. Godne przyjmowanie Eucharystii zakłada świadomość świętości Tego, którego pragniemy przyjąć do serca, a także mądrość w codziennym postępowaniu: odrzucenie grzechu, wsłuchanie się w Słowo Boże, praktykowanie uczynków miłości…

2015-08-13 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światło Eucharystii

Niedziela lubelska 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

Eucharystia

List Pasterski

Maciej Borysiuk

Eucharystia jest sercem i centrum życia chrześcijańskiego

Eucharystia jest sercem i centrum życia chrześcijańskiego

Fragment listu pasterskiego metropolity lubelskiego na Adwent 2020 r. Zgromadzeni na świętej wieczerzy.

Uwielbiam cię, blade światło pszennego chleba, w którym wieczność na chwilę zamieszka, podpływając do naszego brzegu tajemniczą ścieżką – tak pisał młody Karol Wojtyła jeszcze przed przyjęciem święceń kapłańskich. W Pieśni o Bogu ukrytym wyrażał zdumienie, które miało go nie opuścić aż do końca życia: zdumienie i wdzięczność wobec Boga za cud eucharystycznej przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa; podziw dla blasku bijącego od Chleba, który z nieba zstąpił, aby dać życie światu.

CZYTAJ DALEJ

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję