Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Czas święta jest święty

Na znaczenie świętowania w życiu rodzinnym, zwłaszcza niedzieli, zwrócił uwagę Ojciec Święty 12 sierpnia br. podczas audiencji generalnej. Zauważył, że sam Bóg po sześciu dniach stwarzania odpoczął. Uczy On nas w ten sposób, jak ważne jest poświęcenie czasu na kontemplację i cieszenie się tym, co zostało dobrze wykonane, współpracując w stwórczym dziele Boga. – Święto nie jest leniwym siedzeniem w fotelu lub upojeniem głupią ucieczką od obowiązków. Święto to nade wszystko życzliwe i wdzięczne spojrzenie na dobrze wykonaną pracę. To czas, aby spojrzeć na dzieci lub wnuki, które dorastają, i pomyśleć: jakie to wspaniałe! – powiedział Ojciec Święty. Przestrzegł przed obsesją zysku ekonomicznego i efektywności techniki, zagrażającej humanistycznym rytmom życia. – Czas odpoczynku, zwłaszcza niedzielnego, jest przeznaczony dla nas, abyśmy mogli się cieszyć tym, czego się nie wytwarza i nie konsumuje, nie kupuje i nie sprzedaje – powiedział papież Franciszek.

(KAI)

Gratulacje i życzenia

Papież Franciszek do prezydenta Dudy

Papież Franciszek przesłał depeszę gratulacyjną na ręce prezydenta Andrzeja Dudy w dniu objęcia przez niego urzędu głowy państwa – 6 sierpnia 2015 r. Podajemy tekst depeszy: „W dniu, w którym obejmuje Pan urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przesyłam serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Proszę Boga, aby swą łaską wspierał Pana w realizacji tego odpowiedzialnego zadania. Pokój i radość, poczucie bezpieczeństwa oraz szczęście osób i rodzin niech wypełniają codzienność wszystkich Polaków. Niech Bóg błogosławi Panu, Jego Najbliższym i Współpracownikom oraz całemu Narodowi polskiemu”.

(KAI)

1 września

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

Reklama

Papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Będzie on obchodzony w Kościele katolickim już od tego roku 1 września, tak jak ma to już miejsce w Kościele prawosławnym. W datowanym 6 sierpnia liście do kardynałów: Petera Turksona – przewodniczącego Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” oraz Kurta Kocha – przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Papież wyjaśnił, że inicjatywa ta wynika z „podzielanej wspólnie z patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I troski o przyszłość stworzenia” i jest odpowiedzią na sugestię wyrażoną przez jego przedstawiciela – metropolitę Pergamonu Jana (Zizioulasa) podczas prezentacji encykliki „Laudato si’” w Watykanie.

Papież Franciszek wyjaśnił, że doroczny Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Stworzenia będzie dla każdego wierzącego i wspólnot okazją do odnowienia swego „powołania stróżów stworzenia”.

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Papież w łączności z pielgrzymami

Pozdrawiam polskich pielgrzymów. W sobotę będziemy obchodzili uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej. Z tej okazji liczni polscy wierni, w towarzystwie ich kapłanów, zakonników i zakonnic, udają się na pieszą pielgrzymkę do jasnogórskiego sanktuarium, aby oddać cześć Maryi i modlić się o wstawiennictwo w różnych intencjach, jakie każdy niesie w swoim sercu. Jednoczę się z tymi pielgrzymami i z wami, tu obecnymi, w modlitwie za was i za wasze rodziny. Módlcie się również za mnie. Niech Bóg wam wszystkim błogosławi!

Reklama

Audiencja generalna, 12 sierpnia 2015 r.

(RV)

Temat Dnia Pokoju 2016

Przezwycięż obojętność, wygraj pokój

Temat 49. Światowego Dnia Pokoju brzmi: „Przezwycięż obojętność, wygraj pokój”. Dzień ten obchodzony będzie w Kościele katolickim 1 stycznia 2016 r. W Komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłaszającym to hasło, czytamy, że „obojętność wobec plag naszych czasów jest jedną z głównych przyczyn braku pokoju na świecie”.

(RV)

W domu św. Marty

Chrzest argentyńskich dzieci

Papież Franciszek ochrzcił dwoje dzieci z Argentyny podczas prywatnej Mszy św. w kaplicy Domu św. Marty. Spełnił tym samym swą zapowiedź sprzed kilku lat, gdy był jeszcze arcybiskupem Buenos Aires. Lucas Schaerer poznał go w związku ze swą pracą w Fundacji La Alameda, walczącej z handlem ludźmi i narkotykami, którą obecny Papież od dawna wspiera. Teraz wraz z żoną Aną przyjechał specjalnie do Watykanu, aby ochrzcić ich dziecko – Simonę i córkę Any, 9-letnią Charo, o której jeszcze w Buenos Aires kard. Jorge Bergoglio powiedział, że chciałby ją ochrzcić.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Spotkanie z Jezusem może kompletnie zmienić nasze życie.

2015-08-19 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję