Reklama

Ze świata

Szwajcaria

Więzienie za wierność Pismu świętemu?

Kara trzech lat więzienia grozi szwajcarskiemu biskupowi Vitusowi Huonderowi za przypomnienie biblijnego nauczania o pożyciu homoseksualnym. 31 lipca ordynariusz Chur w konferencji na temat rodziny przypomniał, że Stary Testament potępia takie zachowania i zacytował odnoszące się do tego zdanie z Księgi Kapłańskiej.

Związek szwajcarskich homoseksualistów o osobliwej nazwie Pink Cross – Różowy Krzyż uznał to za podżeganie do przestępstwa i złożył oficjalny donos na biskupa. Bp Huonder wyraził ubolewanie. Zapewnił, że został źle zrozumiany. Nie chciał szydzić z homoseksualistów, a jedynie pokazać, w jakiej perspektywie postrzega pożycie homoseksualne nasza wiara. Pink Cross nie przyjął tych przeprosin i domaga się ukarania biskupa. Rzecznik szwajcarskiego Episkopatu oświadczył, że biskupi zajmą się tą kwestią na swym najbliższym posiedzeniu.

(KAI)

Irak

Kościół w obozie dla uchodźców

Reklama

Inicjatywę budowy kościoła dla chrześcijańskich uchodźców w stolicy irackiego Kurdystanu podjęło powstałe przed czterema laty we Francji stowarzyszenie „Fraternité en Irak”. Kościół będzie mógł pomieścić 650 osób. Koszt budowy szacuje się na 100 tys. euro.

Rok od zajęcia równiny Niniwy przez tzw. Państwo Islamskie 1200 wygnanych stamtąd rodzin przebywających w Irbilu w obozie Ashti jako jedyne miejsce modlitwy ma płócienny namiot udostępniony przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Mieści się w nim tylko 150 osób i nie chroni on w lecie przed gorącem, a w zimie nie jest ogrzewany. Ponadto służy nie tylko jako kaplica, ale też jako miejsce zabaw dzieci, lekcji szkolnych i rozdawania posiłków.

– Pośród doświadczeń, w których nasz lud zdaje się tylko na Boga, 6 tys. uchodźców w obozie Ashti pilnie potrzebuje kościoła, który byłby wystarczająco duży i do którego byłoby blisko – powiedział syryjskokatolicki arcybiskup Mosulu Yohanna Petros Moshe, również będący wygnańcem w Irbilu. – Wtedy będą mogli się modlić i codziennie uczestniczyć w Mszy św., jak to czynili w swoich wioskach – dodał. Większość przebywających tam uchodźców to katolicy obrządku syryjskiego, ale są też wierni chaldejscy i syryjskoprawosławni.

(KAI)

Taizé

Wyzwania solidarności w centrum modlitw młodych

Reklama

Konkretne sytuacje domagające się solidarności chrześcijan na całym świecie są w centrum modlitw ponad 4 tys. młodych zgromadzonych w Taizé. Jest to kulminacyjne wydarzenie obchodów 100. rocznicy urodzin założyciela – Brata Rogera i 10. rocznicy jego tragicznej śmierci, a także 75-lecia jego przybycia do Taizé.

Każdego dnia przed modlitwą wieczorną krótkie świadectwa przedstawiali chrześcijanie z miejsc dotkniętych szczególnymi nieszczęściami. Jak zaznaczył przełożony Wspólnoty z Taizé, brat Alois – ludzkość przeżywa czas trudnych przemian, które nie wiadomo, do czego doprowadzą. Są tacy, którzy tracą nadzieję. Inni umieją dostrzec zalążki nowego życia, które dowodzą, że istota ludzka nie została stworzona, by rezygnować. Kryzysy mogą wyzwalać niespodziewane energie, gromadzić osoby gotowe do działania.

(RV)

* * *

Kapłan jest człowiekiem żyjącym samotnie po to, aby inni nie byli samotni.

Jan Paweł II

Krótko

• Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego mają już broń chemiczną. Zdaniem amerykańskiej prasy, w walkach z Kurdami użyli gazu musztardowego.

• John Kerry – sekretarz stanu USA 13 sierpnia br. w rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem wyraził „poważne zaniepokojenie” nagłym wzrostem ataków prorosyjskich separatystów na oddziały rządowe na wschodzie Ukrainy.

• Sytuacja we wschodniej Ukrainie zaostrza się. Nieznani sprawcy podpalili pancerne samochody OBWE w Doniecku. Rebelianci atakują także ukraińską armię, dążąc do przerwania linii frontu. Fatalne są notowania rządzących – prezydenta Poroszenki, a szczególnie premiera Jaceniuka. Jedynie 16,8 proc. Ukraińców ocenia go pozytywnie.

• Polak zginął w samobójczym ataku w Iraku – podał portal TVN24.pl. Według dziennikarzy, Jacek S. pochodził z woj. pomorskiego. W młodości wyjechał do Niemiec i przyjął tamtejsze obywatelstwo. Rok temu przeszedł na islam. W zamachu zginęło 11 osób, a 27 zostało rannych.

• Państwo Islamskie uwolniło 22 chrześcijan porwanych niemal pół roku temu w północno-wschodniej Syrii. Stało się tak w wyniku negocjacji prowadzonych przez Asyryjski Kościół Wschodu z miasta Hassaké – poinformowało Asyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

• Rycerze Kolumba postanowili utworzyć Fundusz Pomocy dla Chrześcijańskich Uchodźców. Ma on wesprzeć prześladowanych wyznawców Chrystusa w Iraku i Syrii.

• W gigantycznym wybuchu w strefie przemysłowej w Tiencin na północnym wschodzie Chin zginęło ponad 100 osób, a ponad 700 odniosło rany. Wybuch nastąpił w miejscu, gdzie znajdowały się chemikalia. Był odczuwalny w promieniu wielu kilometrów.

2015-08-19 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję