Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2015, str. 10

Bożena Sztajner/Niedziela

Przez Jasną Górę na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Kraków z Jasnej Góry posłany do Krakowa

35. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej w tym roku liczyła 8 tys. 500 osób, wśród których była duża grupa wolontariuszy ŚDM. Pątnicy dotarli na Jasną Górę 11 sierpnia. W szczególny sposób prosili oni w intencji Światowych Dni Młodzieży, których gospodarzami będą w 2016 r. W czasie drogi pielgrzymi nieśli kopie znaków ŚDM – krzyż i ikonę Matki Bożej – oraz portret św. Jana Pawła II. – Ta pielgrzymka była przedsmakiem ŚDM, które nas czekają. Uczestniczyło bardzo dużo młodzieży, która z radością czeka na to, co będzie w 2016 r. – podkreślał kard. Stanisław Dziwisz. – Ciągle mówię, że to spotkanie odbywać się będzie w Polsce, oczywiście, miejscem szczególnym jest Kraków, ale cała Polska jest otwarta, cała Polska się przygotowuje i młodzież z całej Polski już w tych przygotowaniach uczestniczy.

Z pielgrzymką krakowską wędrowali m.in. pielgrzymi z Węgier, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Słowacji, Czech, Francji i Hiszpanii oraz tradycyjnie grupa Ruchu Comunione e Liberazione. Z Krakowa na Jasną Górę przywędrował bp Grzegorz Ryś.

304. Warszawska Pielgrzymka Piesza

Reklama

W 304. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę wędrowało 5 tys. 600 pielgrzymów, którzy przybyli na Jasną Górę 14 sierpnia. Pielgrzymów witali: kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, o. Arnold Chrapkowski – generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry. – Czuję ogromną radość, także wynikającą z tego, że właściwie, mimo iż po ludzku średnie i starsze pokolenie powinno mieć obawy o swoje siły w taką pogodę, to przyszli, a nawet w niektórych grupach jest więcej osób. A przede wszystkim widzę w tym jakiś wielki związek z tym, co ma się dokonać w przyszłym roku w Krakowie – chodzi o Światowe Dni Młodzieży – podkreślił kard. Kazimierz Nycz. – Zresztą wszystkie banery na Jasnej Górze pokazują ten związek przyszłego roku z obecnym pielgrzymowaniem. Polskie spotkanie młodych ludzi z Papieżem zaczęło się tutaj, przez pielgrzymki, które dotarły do Częstochowy.

Bóg, Honor, Ojczyzna – Pielgrzymka Żołnierska

W 24. Pieszej Pielgrzymce Żołnierzy Wojska Polskiego wzięło udział ok. 705 osób, wśród nich żołnierze, pracownicy wojska, Służby Celnej, Straży Granicznej, Straży Ochrony Kolei. Byli także żołnierze z zagranicy: z USA, Chorwacji, Słowacji, Litwy, Niemiec. U stóp Maryi Jasnogórskiej pielgrzymka zameldowała się 14 sierpnia. Na jej czele szli biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i biskup pomocniczy Armii Amerykańskiej Richard Spencer. Żołnierze spędzili w drodze 10 dni, pokonując 330 km. Wyruszyli 5 sierpnia z katedry polowej WP.

Pielgrzymki w liczbach

W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym – od 23 maja do 14 sierpnia – na Jasną Górę przybyło:

Reklama

– 163 pielgrzymki piesze – wędrowało w nich 87 tys. osób

– 88 pielgrzymek rowerowych – a w nich 5 tys. 150 osób

– 12 pielgrzymek biegowych – przybiegły w nich 244 osoby.

Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach 1-14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 50 pieszych pielgrzymek, a w nich w sumie 70 tys. osób.

W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie 11 tys. 975 osób.

Były to:

– 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 5 tys. 600 osób

– 35. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – 3 tys. 717 osób

– Grupy „17” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej – 1 tys. 600 osób

– 24. Pielgrzymka Niepełnosprawnych – 638 osób

– 32. Praska Pielgrzymka Rodzin – 420 osób.

Najliczniejsze – jak dotychczas – w tym roku piesze pielgrzymki to:

– 35. Pielgrzymka Krakowska – 8 tys. 500 osób

– 37. Pielgrzymka Radomska – 6 tys. 365 osób

– 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza – 5 tys. 600 osób

– 70. Piesza Pielgrzymka Rybnicka – 4 tys. osób

– 35. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – 3 tys. 717 osób

– 35. Pielgrzymka Podlaska – 3 tys. 500 osób

Najdłuższą trasę przeszły:

– 31. Pielgrzymka Szczecińsko-Kamieńska: grupy z Łukęcina – 640 km w 20 dni i Świnoujścia – 621 km w 19 dni

– 34. Pielgrzymka Kaszubska, wyruszająca z Helu – 634 km w 19 dni

– 33. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska: grupa z Ustki – 630 km w 19 dni

– 23. Pielgrzymka Ełcka: grupy z Suwałk i Gołdapi – 559 km w 17 dni

Przed nami jeszcze piesze pielgrzymki zdążające na Jasną Górę na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, która przypada 26 sierpnia.

Biuro Prasowe Jasnej Góry
14 sierpnia 2015 r.

Jasnogórska Nowenna – 17-25 sierpnia 2015 r.

Jasna Góra i Częstochowa przygotowuje się do uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej przez nowennę, która trwa w dniach 17-25 sierpnia br. W jej ramach Msze św. sprawowane są o godz. 18.30 przed Szczytem Jasnogórskim. W tym roku słowo Boże głosi o. Grzegorz Bartosik, franciszkanin z Niepokalanowa. Każdego dnia na nowennę przybywają mieszkańcy Częstochowy w pielgrzymkach parafialnych.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2015-08-19 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję