Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

Co potrzeba emerytowi

Co emerytowi potrzeba? Zdrowia, zabezpieczenia materialnego, opieki dzieci i najbliższych, zrozumienia i dobrego traktowania przez innych, no i oczywiście opieki Bożej.

Opieka dzieci w dużym stopniu zależy od nas samych, a mianowicie od tego, jak wychowaliśmy swoje dzieci. Na to pracuje się cały czas od momentu, jak zostało się rodzicem, czyli matką i ojcem.

Reklama

Opieka Boża to sprawa indywidualna, ale w dużym stopniu uzależniona od nastawienia osoby zainteresowanej. Na pewno dużo jest racji w stwierdzeniu, że im człowiek jest starszy, tym bardziej zbliża się do Boga. Relacje z Nim bezpośrednie – typu modlitwa, uczęszczanie do kościoła, praktyki religijne – stają się jednym z ważniejszych zadań emeryta.

Pozostałe czynniki, które wymieniłem, w dużym stopniu zależą od „działań zewnętrznych”. I one właśnie przedstawiają się najgorzej.

Opieka zdrowotna – pożal się Boże. W kraju cywilizowanym, w którym transformacja trwa już ponad 20 lat, nie można uporządkować, uregulować tej sprawy. Nasi rządzący są tak pewni siebie, że dla nich oczekiwanie „przeciętnego śmiertelnika” na wizytę czy operację powyżej 3 miesięcy, a często nawet rok czy dłużej, to normalność. Przecież oni nie muszą czekać. Wręcz przeciwnie – to lekarze czekają, aby ich przyjąć.

Reklama

Pieniądze – sami pracowaliśmy na emeryturę przez całe długie życie zawodowe. Każdy z nas wkładał w to wiele energii, zazwyczaj miał pracę odpowiedzialną (odbudowywało się kraj) i stresującą, przez którą niewątpliwie tracił zdrowie. Teraz, według rządzących, najlepiej dać podwyżkę wszystkim po równo. Główny powód tego równego przydziału kwoty podwyższenia emerytur to oszczędzanie. A na jakiej grupie społecznej najlepiej może zaoszczędzić budżet państwa? Wiadomo, tam, gdzie będzie spokój, gdzie nie będzie strajków – na emerytach!

Już nie będę pisał o szanowaniu i traktowaniu emerytów przez większość młodych, gdyż wątek zdrowia i ZUS można uznać za początek i przykład dawany z góry.

Na koniec chciałbym jednak napisać, że pomimo tych dolegliwości prowadzimy z żoną w miarę naszych możliwości rodzinne, pracowite i atrakcyjne życie emeryta.

Wszystkim emerytkom i emerytom życzę dużo spokoju i na przekór ZUS – długich lat życia w zdrowiu i cierpliwości do służby zdrowia.

Sylweriusz z Czarnej Wody

2015-08-19 09:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję