Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Jasna Góra – cel osiągnięty

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

PB

Najmłodsi pątnicy witani przez bp. Piotra Gregera u stóp Jasnej Góry

Najmłodsi pątnicy witani przez bp. Piotra Gregera u stóp Jasnej Góry

Lejący się z nieba żar, gorący asfalt, obolałe nogi, zmęczenie. Ale też radość, uśmiech, śpiew i modlitewna wdzięczność za to, że udało się dojść. Tak można krótko opisać to, co działo się u stóp częstochowskiego sanktuarium, gdy 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej dotarła przed Szczyt Jasnej Góry.

Reklama

Pątników pokonujących ostatnie metry w drodze do Maryi przywitał biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger wraz z duszpasterzami i bliskimi, którzy przyjechali przywitać zmęczonych trwającą 6 dni drogą. Kolejne grupy wchodzące do sanktuarium przedstawiał główny przewodnik pielgrzymki, ks. Józef Walusiak. Z podanych przez niego informacji wynika, że ostatecznie do Częstochowy doszło 2630 pielgrzymów. Do przemierzających pieszo szlak z Bielska-Białej na Jasną Górę dołączyło także 130 rowerzystów zmierzających do celu z kilku miejsc naszej diecezji. Duchową opiekę nad rekolekcjami w drodze sprawowało w sumie 60 kapłanów, którym towarzyszyło 7 diakonów, 20 kleryków i 25 sióstr zakonnych. Tradycyjnie z pielgrzymami z Podbeskidzia do Częstochowy szła także grupa pątników z Węgier.

Zwieńczeniem tegorocznego pielgrzymowania była Eucharystia sprawowana na wałach Jasnej Góry pod przewodnictwem bp Gregera i pomocniczego biskupa węgierskiej diecezji Eger, Ferenca Palánky.

W homilii bp Greger podkreślił, że Maryja jest nauczycielką pobożności i wzorową uczennicą swojego Syna, czuwającą na modlitwie w postawie pokory i oczekiwania i ufności w Bożą moc. – Maryjo, Matko Chrystusa i Matko Kościoła, przychodzimy do Ciebie nie tylko, aby Cię prosić. Przychodzimy po to, aby na Ciebie spoglądać i przypomnieć sobie, że jesteśmy Twoimi dziećmi, a Ty naszą Matką. Przychodzimy z naszej diecezji, aby uczyć się postawy uwielbienia Boga i trwania na adoracji Twojego Syna. U stóp Jasnej Góry, z głębi serc dziękujemy Ci, Matko Boża, za to, że codziennie na nas czekasz – mówił w homilii bp Piotr. Podkreślił także, że pielgrzymka jest czasem odejścia od spraw codziennych, aby z nieco innej perspektywy spojrzeć na swoje życie i otaczającą rzeczywistość. Biskup podziękował wszystkim uczestnikom za trud tegorocznej pielgrzymki, zaznaczając przy tym, że była ona wyjątkowo trudna ze względu na panującą aurę. – Dziękuję wam za ten czas poświęcony Panu Bogu, za dar modlitwy, wyrzeczenia, ofiarowanego czasu. Dziękuję tym wszystkim, którzy to dzieło zorganizowali, zadbali o wasze bezpieczeństwo, zdrowie i tym wszystkim, którzy was podejmowali gościnnie na drodze waszego pielgrzymowania. Bóg wam zapłać – powiedział bp Piotr Greger.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja na pielgrzymce

Dziś, w przeddzień uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, jeszcze raz chcemy popatrzeć na nasze piesze wędrowanie ku Jasnogórskiej Pani. Chcemy Bogu i ludziom wyrazić wdzięczność, że po raz kolejny mogliśmy bezpiecznie wędrować do Matki. Popatrzmy szczególnie na tych, którzy muszą się napracować, aby pątnicy bezpiecznie doszli do celu

Pielgrzymka zakończyła się. Szczęśliwie doszliśmy na Jasną Górę. Zanieśliśmy wiele intencji do Matki Najświętszej. Wiele dobra duchowego się wydarzyło. Oprócz tego charakteru duchowego piesza pielgrzymka, to również cała baza techniczna. Poczynając od kierownictwa, sekretariatu i transportu poprzez łączność, służby porządkowe i kwatermistrzowskie, aż do grup muzycznych i liturgicznych. Na pielgrzymce nie może zabraknąć także służby zdrowia. Kierownicy kolumn i grup muszą zatroszczyć się, by pielgrzymka mogła być duchowym przeżyciem, ale bezpiecznie przeprowadzonym.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję