Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Przygotowują się do 450-lecia parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 34/2015, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Kościo´ł w Czan´cu

Kościo´ł w Czan´cu

Taki jubileusz nieczęsto się zdarza. Tym razem wyjątkowy jubileusz, bo 450-lecia parafii, będzie przeżywała parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu. Początki powstania parafii datuje się na rok 1565 r., kiedy to biskup krakowski Filip Padniewski powołał do życia pierwszą samodzielną parafię w Czańcu. Trwają przygotowania do wielkiego świętowania, jakie zaplanowano na koniec sierpnia.

Reklama

Jak podkreśla proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Śmietana, przygotowania do obchodów jubileuszu trwały kilka lat. W tym czasie wykonano różne prace w kościele i wokół niego. W świątyni pojawiły się dwa nowe ołtarze oraz nowe wyposażenie kościoła. Postawiono pamiątkowe tablice poświęcone św. Janowi Pawłowi II, który, jak sam powiedział, „jest związany z parafią czaniecką przez swoich pradziadów” (w Czańcu zamieszkiwali pradziadowie Jana Pawła II). Powstały także nowe wspólnoty w parafii. Działające przy parafii Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, w związku z jubileuszem zorganizowało dwa konkursy: plastyczny oraz test wiedzy. Plastyczny odbywał się do 20 sierpnia. – Adresowaliśmy go do dzieci i młodzieży od 3 do 16 lat, zamieszkałych w Czańcu. Zadaniem uczestników było przygotowanie prac plastycznych przy wykorzystaniu dowolnych technik, w formacie A4. Tematyka dotyczyła obiektów sakralnych związanych z historią naszej parafii – poinformowali KSM-owicze. Natomiast test wiedzy będzie rozstrzygnięty podczas głównych uroczystości, z końcem sierpnia. – Od 26 lipca w każdym numerze pisma parafialnego „Natanael” pojawiają się krótkie artykuły związane z tematyką konkursu. W dniu jubileuszu, podczas popołudniowych obchodów, zadamy dorosłym mieszkańcom Czańca kilkanaście pytań z zakresu znajomości parafii i jej historii. Nagrodą będzie dwudniowa pielgrzymka dla dwóch osób do Austrii – dodają organizatorzy.

Główne uroczystości zaplanowano na weekend 29 i 30 sierpnia br. Poprzedzi je całodzienna dziękczynna adoracja od 24 do 29 sierpnia, kończąca się codziennie Apelem Jasnogórskim. W sobotę 29 sierpnia wieczorem będzie sprawowana uroczysta Msza św., którą uświetni zespół „Magnificat” z Wilamowic, a po Mszy św. wystąpi podczas koncertu. W niedzielę 30 sierpnia o godz. 11 będzie odprawiana Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wspólnie wystąpią: Schola Połączona (składająca się z kilku scholi), zespół „Moderato” i „Proskauer Echo”. Później przy kościele zaplanowano festyn z tańcami lednickimi, koncerty zespołów „Anti Babylon System” i „Dzień Dobry” oraz inne atrakcje. Będzie można nabyć pamiątki jubileuszowe, w tym album „Jubileusz 450-lecia Parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu (1565–2015) autorstwa ks. prał. Stanisława Śmietany.

2015-08-20 09:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzymają się Matki Bożej

Niedziela małopolska 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

Tarnów

akcje parafialne

Ks. Henryk Kołodziej

W lipcu br. grupa dziewcząt przyjęła różowe medaliki

W lipcu br. grupa dziewcząt przyjęła różowe medaliki

– Święty ojciec Pio mówił, że najkrótszą drogą do Boga jest Maryja. Staramy się tą drogą podążać – przyznaje ks. prał. Andrzej Wanat, proboszcz parafii Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej.

Laskowa leży w Beskidzie Wyspowym, rozłożona wśród uroczych zakątków Jabłońca, zbocza Kamionnej, Załpy i pasma Sałasza. Rzeka Łososinka swoimi zakolami, za którymi otwiera się zadziwiający krajobraz, przecina swoim biegiem na dwie części wioskę i parafię…” – czytam w opisie, który otrzymałam od proboszcza.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję