Reklama

Niedziela Częstochowska

Cześć Maryi, cześć i chwała...

Niedziela częstochowska 34/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

Matka Boża

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Chciałbym dziś przypomnieć wielkiego sługę Maryi – św. Maksymiliana Marię Kolbego. Ten święty męczennik bardzo ukochał Maryję w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia. Tą tajemnicą żył i bardzo pragnął, żeby imię Maryi Niepokalanej przyczyniało się do rozwoju królestwa Bożego na ziemi. Hasłem przewodnim jego działań były słowa: „Zdobyć świat dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Św. Maksymilian prowadził swoje wielkie duszpasterstwo przez wydawanie „Rycerza Niepokalanej”, który bardzo mocno wszedł w polską świadomość i szybko stał się najbardziej popularnym pismem w polskich rodzinach. Na nim Polacy uczyli się czytać i pisać, wyzbywając się analfabetyzmu.

Reklama

W niezwykle trudnych czasach okupacji niemieckiej, a potem bolszewickiej, św. Maksymilian nauczył Polaków ufności do Matki Bożej. Polskie żony i matki, płaczące po utracie swych mężów, synów czy braci, u Niej szukały pociechy i ratunku.

Szerzenie czci i kultu do Matki Najświętszej to także zasadnicze pragnienie sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. „Per Mariam soli Deo” – temu hasłu wielki Prymas Tysiąclecia poświęcił całe swoje życie i pracę apostolską, duszpasterską. Zapatrzył się w Maryję, którą cenił szczególnie w Jej cudownym obrazie jasnogórskim i jako teolog wniósł ogromny wkład w rozwój mariologii polskiej. Tu, w Częstochowie, u Matki Bożej na Jasnej Górze, czuł się najlepiej, wpatrując się w słodkie oblicze Czarnej Madonny, Królowej Polski. Jej też powierzył wszystkie trudne problemy narodu, pisząc słynne Śluby Jasnogórskie Narodu, i Ją stawiał narodowi jako wzór zawierzenia Bogu i konkretną Bożą pomoc człowiekowi. On też zdecydował, że Kościół i naród polski będą żyć pobożnością maryjną. Polacy niezwykle szanowali tego wielkiego czciciela Matki Najświętszej.

Niech nasze serca, pełne ufności i zawierzenia do Matki Bożej, promieniują jak najmocniej prawdziwą, głęboką wiarą i moralnością chrześcijańską. A ponawianie Ślubów Jasnogórskich niech nam przypomina o podstawowych obowiązkach i zadaniach stojących przed narodem, w których spełnianiu na pewno pomoże Matka Najświętsza.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cudownie uzdrowiona przez M.B. Częstochowską

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

uzdrowienie

Bożena Sztajner/Niedziela

Janina Lach, cudownie uzdrowiona przez Matkę Bożą, po raz 36. przybyła na Jasną Górę, by podziękować za tę szczególną łaskę. W jasnogórskim sanktuarium pani Janina modliła się w niedzielę, 25 stycznia.

CZYTAJ DALEJ

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję