Reklama

Niedziela Częstochowska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – szansa na przyszłość

– KSM kształtuje młodzież nie tylko od strony religijnej, ale i patriotycznej. Jest wspaniałą formacją młodych ludzi – mówi „Niedzieli” s. Millena Banach, józefitka, która w diecezji częstochowskiej wspólnie z młodzieżą podejmuje wiele inicjatyw

Niedziela częstochowska 34/2015, str. 5

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

Młodzi KSM-owicze wraz z opiekunami

Młodzi KSM-owicze wraz z opiekunami

Mamy dużo dobrej młodzieży, tylko trzeba jej poświęcić czas, dać przykład. Dużo młodych osób wręcz czeka, żeby zostać zaangażowanym – dodaje s. Millena. – Bierzemy udział w ogólnopolskich akcjach, np. ewangelizacji na Przystanku Jezus, spotkaniu na Lednicy i wielu innych. W Częstochowie organizujemy m.in. rekolekcje na wodzie czy wigilie dla bezdomnych.

Nauka odwagi

Przynależność do stowarzyszenia również przygotowuje młodzież do dorosłego życia i odważnego działania. Przykładem może być Bartek Kurkowski, były prezes częstochowskiego oddziału KSM. – Do KSM wstąpiłem w 2009 r., kiedy uczęszczałem do gimnazjum – mówi Bartek. – W mojej parafii św. Wojciecha poszedłem na spotkanie i już zostałem. Przynależność do stowarzyszenia rozwija, dodaje odwagi. Byłem tak nieśmiały, że przez pierwszy rok na spotkaniach w ogóle się nie odzywałem. Teraz nie mam z tym problemu, przemawiam nawet do wielkiej rzeszy ludzi.

Reklama

Młodzież podejmuje różne działania. Organizuje spotkania z interesującymi ludźmi itd. – Wydajemy gazetkę parafialną, z dochodu której część przeznaczamy na cele społeczne. Nie zamykamy się w swoim kręgu, wychodzimy do ludzi. Organizujemy różne akcje, wyjazdy szkoleniowo-poznawcze, bierzemy udział w Orszaku Trzech Króli, w akcji „Cała Polska śpiewa dla Papieża”, organizujemy kolonie dla dzieci – opowiada Bartek i dodaje: – Również przyłączamy się do ogólnopolskich przedsięwzięć, takich jak: Lednica, Przystanek Jezus, spotykamy się z młodzieżą KSM z całej Polski, dla wymiany doświadczeń.

– Chodzi o to, aby dobrze przeżyć młodość. Dbamy też o aktywność fizyczną. Przykładem mogą być III Ogólnopolskie Mistrzostwa w Siatkówce, które odbyły się w 2014 r. Wychodzimy też z inicjatywą do naszych rówieśników. Przykładem mogą być Konopiska, gdzie po jednym ze spotkań powstał 30-osobowy oddział KSM. Aby założyć KSM przy parafii, wystarczy skontaktować się z zarządem i proboszczem. Ksiądz jest asystentem – ma głos decydujący w sprawach wiary; młodzież – w sprawach organizacyjnych – kończy Bartek.

Początki

Impulsem do utworzenia KSM była encyklika Piusa XI „Ubi Arcano” z 1922 r. Po II wojnie światowej władze komunistyczne wydały zakaz wszelkiego zrzeszania się. Represje były bardzo surowe. Kilku KSM-owiczów skazano na karę śmierci, wielu odsiadywało wyroki w więzieniach. Mimo rozwiązania organizacji, spotkania odbywały się nadal, lecz nieoficjalnie. Prowadził je w kościele św. Floriana w Krakowie ks. Karol Wojtyła. Ten mało znany „epizod” z życia i działalności ks. Wojtyły rozpoczął się już w Niegowici. Jako młody wikary i asystent stowarzyszenia organizował wykłady pogłębiające wiedzę religijną i patriotyczną. Mieszkanie ks. Karola było dla młodzieży zawsze otwarte. Po latach, już jako Biskup Rzymu, w dniu inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r., skierował do nich słowa: „Wy jesteście nadzieją Kościoła. Jesteście moją nadzieją!”.

Reaktywacja

Reklama

Częstochowski oddział KSM 20. rocznicę swojego istnienia świętował w 2013 r. w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – swoje święto patronalne. – Bądźmy świadkami Jezusa, idącymi w drodze za Jezusem – mówił wtedy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

1 grudnia 1990 r. ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stanisław Nowak mianował ks. Mariana Szczerbę dyrektorem diecezjalnego KSM. Pierwsze spotkanie formacyjne odbyło się w Misyjnym Domu Młodzieżowym Sióstr od Aniołów w Częstochowie. Kolejne spotkania i szkolenia odbywały się w domu rekolekcyjnym „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Ważną rolę dla formacji stowarzyszenia odegrała parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w Toporowie. W lutym 1992 r. powołano pierwsze młodzieżowe władze stowarzyszenia.

Na czele pierwszego po II wojnie światowej Zarządu Diecezjalnego KSM stanęła Ewa Krawczyk, studentka prawa z Częstochowy. Do Prezydium Rady Krajowej Stowarzyszenia z diecezji częstochowskiej wybrana została Dorota Włodarczyk, katechetka i studentka teologii w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W diecezji odbywały się specjalne spotkania duszpasterskie poświęcone działalności KSM. Tygodnik katolicki „Niedziela” publikował artykuły informujące o ideach stowarzyszenia. Ukazało się też kilka biuletynów pt. „Gotów!”. 1 października 1993 r. abp Stanisław Nowak wydał dekret powołujący Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. 23 listopada 1993 r. Metropolita Częstochowski poświęcił nowy sztandar stowarzyszenia. Kolejno asystentami diecezjalnymi KSM byli: ks. Marian Szczerba, ks. Andrzej Przybylski, który wraz z Młodzieżowym Zespołem Redakcyjnym KSM opracował pierwszy podręcznik działalności KSM pt. „Wspólnota wiary i działania”, wydany w 1998 r. w serii Biblioteki „Niedzieli”, ks. Marek Bator i ks. Robert Glen. Obecnie funkcję tę pełni ks. Andrzej Witek.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kształtuj życie z KSM

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 22/2017, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

wakacje

Karolina Krasowska

Do udziału w wakacyjnych propozycjach KSM zapraszają Agnieszka Wojnarowicz, asystent diecezjalny KSM ks. Marcin Bobowicz i Łukasz Brodzik

Do udziału w wakacyjnych propozycjach KSM zapraszają Agnieszka Wojnarowicz, asystent diecezjalny KSM ks. Marcin Bobowicz i Łukasz Brodzik

Już za niespełna miesiąc młodzi ludzie opuszczą mury szkoły i udadzą się na upragnione wakacje. Większość z nich ma już zapewne jakieś pomysły dotyczące wypoczynku, jeżeli jednak komuś nie udało się dotąd sprecyzować swoich planów związanych z tym okresem, to warto, aby zapoznał się z trzema propozycjami, jakie na kończący się rok szkolny i tegoroczne wakacje przygotowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

W inicjatywach stowarzyszenia może wziąć udział każdy, kto chce się dowiedzieć, czym jest KSM, jak ciekawie można się zaangażować w życie swojej parafii i co dobrego można robić jako młodzieżowa grupa katolików. – Na wszystkich naszych zjazdach i wyjazdach można spotkać ciekawych ludzi, którzy zawsze wolontaryjnie są w coś zaangażowani, takich młodych aktywistów – apostołów, którzy nie tylko chcą wypocząć czy przeżyć jakąś przygodę w czasie wakacji, ale chcą się przy tym również czegoś dowiedzieć i nauczyć albo poznać innych ambitnych ludzi – mówi Łukasz Brodzik, redaktor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Do niedzieli w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim trwają XXVI Targi Wydawców Katolickich. Swoją ofertę prezentuje tam ponad 100 wydawców z całego kraju. Centralnym wydarzeniem była w sobotę gala, w czasie której wręczono nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2021. Uroczystość odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję