Reklama

Niedziela Podlaska

Symbole ŚDM w diecezji

Niedziela podlaska 34/2015, str. 6

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Joanna Omieciuch

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM przed kościołem

Przejęcie i powitanie symboli ŚDM
przed kościołem

Dekanat sterdyński

Obecność symboli ŚDM w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim w dniach od 4 do 5 lipca stała się dla wiernych z dekanatu sterdyńskiego czasem modlitwy przy krzyżu i ikonie Matki Bożej. Znaki ŚDM przyjechały o godz. 17.30 we wtorek 4 lipca z Sokołowa Podlaskiego. Przed kościołem nastąpiło ich przyjęcie i powitanie, a później poprzez trzy stacje zostały uroczyście wprowadzone do jego wnętrza. Następnie ks. Tomasz Pełszyk dokonał powitania znaków ŚDM i rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza.

W kazaniu Ksiądz Biskup przypomniał m.in. historię symboli ŚDM i wymienił kolejno kraje, które gościły ten wyjątkowy krzyż ŚDM, wykonany w 1950. rocznicę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. W kolejnej części kazania Ksiądz Biskup przypomniał, że inną nazwą Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) jest określenie Matka Boża Śnieżna, która jest wspominana 5 sierpnia na pamiątkę niezwykłego wydarzenia. W 352 r. w upalny sierpniowy dzień spadł na wzgórze eskwilińskie śnieg. W tym właśnie miejscu została wybudowana bazylika Santa Maria Maggiore, gdzie obecnie przechowywany jest obraz Matki Bożej Śnieżnej. Obchody uroczystości Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie mają niezwykłą oprawę, bo na miasto zrzuca się płatki białych róż symbolizujących śnieg – mówił.

Reklama

Po Mszy św. odbyła się adoracja krzyża. Modlitwie różańcowej przewodniczył ks. Karol Biegluk – dekanalny koordynator ŚDM w Krakowie w dekanacie sterdyńskim. Czytane przez Wspólnotę Rycerstwa Niepokalanej rozważania tajemnic bolesnych Różańca dotyczyły odkrywania sensu każdego cierpienia w świetle Chrystusowego krzyża. Apel Jasnogórski i pieśń „Zapada zmrok” odśpiewane w kręgu przez uczestników trzymających się za ręce zakończyły pierwszy dzień peregrynacji w kosowskiej świątyni.

W środę 5 sierpnia, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Śnieżnej, czuwanie przy symbolach ŚDM rozpoczęło się odśpiewaniem o godz. 6.30 Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, a później zostały odprawione dwie Msze św. Następnie od godz. 8 czuwanie przy symbolach ŚDM miały kolejno: Wspólnota Rycerstwa Niepokalanej, służba liturgiczna, Akcja Katolicka i młodzież. O godz. 15 zebrani w kościele odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej czuwali kapłani i wszyscy chętni.

O godz. 17 odbyło się pożegnanie i przekazanie znaków ŚDM do Węgrowa.

Joanna Omieciuch

Dekanat węgrowski

Reklama

W dniach 5-7 sierpnia w Węgrowie gościliśmy znaki Światowych Dni Młodzieży – ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani oraz krzyż. Peregrynacja rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył bo Tadeusz Pikus. Drugiego dnia poszczególne parafie z dekanatu miały wyznaczony czas na zorganizowanie adoracji. Parafia pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie przygotowała Drogę Krzyżową ulicami miasta. Wzięli w niej udział: proboszcz ks. Romuald Kosk, ks. Radosław Żukowski – asystent parafialnego oddziału KSM, dk. Daniel Plewka, przedstawiciele parafialnych stowarzyszeń, harcerze oraz wierni z całego miasta.

Wspólną modlitwę rozpoczęliśmy o godz. 20 w węgrowskiej bazylice i ze śpiewem na ustach poszliśmy głosić chwałę Pana i dzielić się radością z Jego bliskości. Podczas Drogi Krzyżowej każdy chętny miał szansę nieść znaki i ofiarować swój wysiłek Chrystusowi. Krzyż jest symbolem miłości Boga do człowieka, dlatego jego bliskość pomaga nam skupić się na tym, co w życiu najważniejsze, pokazuje, że z każdym problemem można sobie poradzić, jeśli tylko prawidłowo się do tego zabierzemy.

Podczas tej wieczornej adoracji poznaliśmy historię Światowych Dni Młodzieży. Rozważania przygotowane na ten dzień zawierały najważniejsze przesłania, które towarzyszyły minionym spotkaniom. To niezwykłe uczucie wiedzieć, że począwszy od 1984 r., kiedy Jan Paweł II przekazał młodzieży krzyż Roku Świętego – symbol ŚDM, aż do teraz możemy brać udział w tym cudownym wydarzeniu, które wzmacnia nas i pomaga nam wytrwać w wierze, nawet wówczas, gdy wymaga to od nas ogromnych starań.

Na zakończenie Drogi Krzyżowej zatrzymaliśmy się przy klasztorze, gdzie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski i wspólnie pomodliliśmy się w intencji papieża Franciszka, młodzieży i naszych rodzin. W czasie wspólnego śpiewu każdy miał szansę ucałować znaki ŚDM, aby móc jeszcze głębiej poczuć obecność Chrystusa, który chce nas zaprosić na to łączące wszystkich Jego wyznawców wydarzenie.

Nazajutrz rano znaki Światowych Dni Młodzieży opuściły Węgrów i zostały przewiezione do dekanatu łochowskiego.

Emilia Skulimowska

Dekanat łochowski

Od piątku 7 sierpnia znaki Światowych Dni Młodzieży pielgrzymowały po dekanacie łochowskim. Nawiedzenie rozpoczęło się od parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, a zakończyło w sobotę 8 sierpnia w parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie.

W sobotę 8 sierpnia krzyż i ikona Matki Bożej odwiedziły kolejno wszystkie parafie należące do dekanatu łochowskiego. Wieczorem zaś ponownie zostały przewiezione do parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, gdzie o godz. 18 odprawiona została Msza św., celebrowana przez bp. Tadeusza Pikusa. W słowie Bożym Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na kierunek, jaki człowiek obiera w życiu. Jak wyjaśnił, nie mamy wpływu na to, jak rozpoczynamy nasze życie, ale to od nas zależy, jak je przeżyjemy i którą z dróg wybierzemy. Pojawia się zatem pytanie, czy droga przez nas wybrana wpisuje się w drogę do życia wiecznego, do Chrystusa. Bp Pikus nawiązał także do symboli Światowych Dni Młodzieży, wyjaśniając ich znaczenie i przesłanie, jakie ze sobą niosą. Po Eucharystii kapłani i wierni pożegnali symbole, a te w eskorcie motocyklistów ruszyły w kolejną podróż – tym razem do diecezji warszawsko-praskiej.

Dekanat łochowski był ostatnim przystankiem na mapie diecezji drohiczyńskiej, w którym miało miejsce nawiedzenie znaków Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja symboli w diecezji rozpoczęła się 25 lipca w Ciechanowcu.

Natalia Bala-Gąsecka

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole ŚDM w USA

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

Mazur/episkopat.pl

Kościół katolicki w USA mobilizuje wiernych do modlitwy w intencji nadchodzącego Synodu Biskupów i udziału w styczniowych Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Z tej okazji w drugiej połowie sierpnia kraj odwiedzą symbole ŚDM, krzyż i ikona Maryi, przy których będą się modlić m.in. mieszkańcy Los Angeles, Miami i Waszyngtonu.

Symbole ŚDM, krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani, będą na terenie Stanów Zjednoczonych w dn. 19-27 sierpnia br. To wyjątek na trasie pielgrzymki, która obejmuje kraje Ameryki Środkowej. W USA symbole spotkania młodych odwiedzą kolejno Chicago, Miami, Houston, Waszyngton i Los Angeles.

CZYTAJ DALEJ

Ranking WTA: Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Menager Iga Świątek

Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą.

W poprzednim tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju WTA na kortach twardych w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona zawodniczka z Raszyna przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję