Reklama

Niedziela Kielecka

Podpatrzone w parafii

Jedyna taka zakrystia

Niedziela kielecka 34/2015, str. 2

[ TEMATY ]

zabytki

TD

Proboszczowski panteon w Książu Wielkim

Proboszczowski panteon w Książu Wielkim

Zakrystia w kościele św. Wojciecha w Książu Wielkim jest wyjątkowa dzięki malowidłom uwieczniającym poprzednich proboszczów, z których wielu – prepozytów – pełniło znaczące funkcje w kraju i być może nawet nigdy do Książa nie zawitało. Zakrystię w formie specyficznego „proboszczowskiego panteonu” wyszykował w 1762 r. ks. proboszcz Adam Brachman.

Na poczesnym miejscu, tuż obok wejścia do prezbiterium, jest wizerunek ks. Adama Komorowskiego, który był w XVIII wieku prymasem Polski i słynnym kaznodzieją, a w Książu Wielkim – prepozytem. Namalowano go w młodzieńczym wieku. Poza innymi wizerunkami, począwszy od 1325, przez kolejne stulecia, jest także pięciu ostatnich proboszczów.

Reklama

Sufit zdobi malowidło przedstawiające patrona kościoła – św. Wojciecha. Zakrystia jest datowana na XV wiek.

Kościół parafialny pw. św. Wojciecha był wzmiankowany po raz pierwszy w 1326 r. Najstarsze mury obecnej świątyni pochodzą z XV wieku. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami renesansowy obraz Matki Bożej Pocieszenia z XVI wieku. W kaplicy św. Jana Chrzciciela są trzy płaskorzeźby (XVI wiek) z czerwonego marmuru, przedstawiające Jana Tęczyńskiego, jego żonę Katarzynę z Łaskich oraz ich córkę, też Katarzynę.

* * *

Czy wiesz, że...

• W Polsce są cztery miejscowości o nazwie Książ: Książ Wielkopolski, Książ k. Wałbrzycha, Książ Wielki i niedaleki Książ Mały. Nazwa wywodzi się od księdza (kniędza), jak dawniej mówiono zarówno na osoby duchowne, jak i świeckie. Dlatego „Książ” mógł oznaczać własność książęcą czy magnacką lub dwór.

• Książ Wielki uzyskał prawa miejskie z rąk królowej Jadwigi w 1385 r.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa u stóp chełmskiej bazyliki

Niedziela lubelska 35/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

Bazylika

zabytki

Grzegorz Jacek Pelica

GRZEGORZ JACEK PELICA: - U szczytu górki, u stóp krzyża, widzimy odkryty fragment muru wraz z kamieniem, pochodzącym ze ściany wschodniej założenia pałacowego, z narożnikiem pałacu Daniela Romanowicza, wydobyty podczas badań w 2011 r.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję