Reklama

Niedziela Małopolska

Królowa z Paczółtowic w Krakowie

Niedziela małopolska 34/2015, str. 1

[ TEMATY ]

obraz

MNK

Madonna z Paczółtowic

Madonna z Paczółtowic

Można powiedzieć, że to także wizyta sentymentalna. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się od wieków w zabytkowym kościele w Paczółtowicach, nieopodal Krzeszowic i Czernej, odwiedza miejsce swojego powstania. Wszak jest dziełem mistrzów z Krakowa. Podejmuje trud podróży, ale i niemałe wyzwanie: Maryja z Dzieciątkiem po raz pierwszy od wieków będą podziwiani poza obrębem sacrum.

Ks. Ryszard Pałka, proboszcz parafii Nawiedzania Najświętszej Maryi Panny w Paczółtowicach, mówi, że przy okazji swojej misji w Krakowie Maryja zadbała nie tylko o lud, ale i o siebie. Gdy wyjęto z nastawy ołtarza datowane na lata 1460-70 malowidło, okazało się, że niszczą go drewnojady. Poza tym oczom zebranych ukazało się pęknięcie. A i cały wizerunek domagał się konserwacji. Zadbali o nią krakowscy muzealnicy. Ponadto wykonano wierną kopię, by pod nieobecność oryginału w Paczółtowicach, miejsce w ołtarzu nie zostało puste.

Reklama

Słynący łaskami obraz można oglądać w Krakowie od 11 sierpnia do 18 października 2015 r. Za zgodą Księdza Kardynała, opuścił przestrzeń sacrum i czasowo zawisł na honorowym miejscu w Europeum, Ośrodku Kultury Europejskiej – Oddziale Muzeum Narodowego, gdzie mogliśmy niedawno podziwiać „Ekstazę św. Franciszka” El Greco. Skoro tamto dzieło tak poruszało i skłaniało do refleksji miłośników sztuki, co dopiero ten wizerunek, nie dość, że piękny i wyjątkowo symboliczny, to jeszcze omodlony? Maryja, trzymająca na prawej ręce małego Jezuska, przedstawiona jest na łące pełnej kwiatów i ziół, za plecami ma leśny gaj, a u stóp – sierp księżyca. Każda z roślin, jak podkreślają znawcy, ma swoje znaczenie – np. koniczyna oznacza zbawienie, a także jest symbolem Trójcy Świętej, poziomka odwołuje się do dziewictwa, ale i macierzyństwa Maryi, fiołek symbolizuje Jej pokorę i skromność.

Pokaz obrazu inauguruje nowy cykl Muzeum Narodowego, pod nazwą „Cudowna Moc Sztuki”, w ramach którego pokazany ma być jeszcze m.in. wizerunek Matki Bożej w wieńcu kwiatów Jana Brueghela st., a także wybitne „kwietno-łąkowe” dzieła z prywatnych kolekcji. Zainteresowanie tego typu inicjatywami świadczy, że we współczesnym człowieku jest pragnienie obiektywnego piękna. Jak mówi „Niedzieli” kurator wystawy, Filip Chmielewski: – Tęsknimy za duchowym powrotem do ładu, harmonii. Widząc zbyt wiele wokół siebie gwałtownych wydarzeń, okrucieństwa, kataklizmów, człowiek szuka kontaktu z dziełami, które głoszą piękno.

Zapraszamy zatem do Muzeum, ale i do malowniczych Paczółtowic.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na chwałę Boga i dla uczczenia Maryi

Niedziela lubelska 43/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

obraz

obraz

poświęcenie

Paweł Wysoki

Namaszczenie ołtarz

Namaszczenie ołtarz

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, w którym po latach tułaczki schronienie znalazł łaskami słynący obraz Matki Bożej Latyczowskiej, został uroczyście poświęcony

Maryjna parafia, której sercem jest piękna świątynia wybudowana przy ul. Bursztynowej, położona jest w wyjątkowej części miasta. Przed niespełna 30 laty, na rozległych polach dzielnicy Czuby z milionową rzeszą wiernych spotkał się Jan Paweł II. Ojciec Święty powiedział wówczas: „Raduję się tym, że przybywa świątyń w diecezji lubelskiej i życzę wszystkim, ażeby Chrystus miał pośród was zawsze i wszędzie swój dach nad głową”. Dziś w miejscu sektorów dla wiernych, okalających papieski ołtarz przy kościele pw. Świętej Rodziny, znajduje się jedno z największych osiedli mieszkaniowych. Parafia „na Widoku” została powołana do istnienia w 1993 r. przez abp. Bolesława Pylaka. Budowa duchowej i materialnej wspólnoty, której trzonem był powstały 3 lata wcześniej samodzielny ośrodek duszpasterski, powierzona została dziś już nieżyjącemu ks. Lechowi Kunie. Po nim wiernym gromadzącym się w tymczasowej kaplicy przewodził ks. prał. Jan Kiełbasa.

CZYTAJ DALEJ

Na pielgrzymkę z Bł. Bronisławem Markiewiczem

2021-09-16 11:55

ks. Maciej Flader

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Pątnicy u kresu pielgrzymki

Przemyśl. 11 września odbyła się jubileuszowa pielgrzymka Michalicka z Pruchnika. Pątnicy zwieńczyli swoja drogę Eucharystią w archikatedrze.

To 10 lat temu w 2012 roku zrodziła się idea pielgrzymki dziękczynnej z Pruchnika do Przemyśla śladami Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, która miała upamiętnić 100 rocznicę jego śmierci oraz 145 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął 15 września 1867 roku w przemyskiej katedrze. I tak rozpoczęła się historia pielgrzymowania z błogosławionym Bronisławem, która trwa do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Ozorków: 100 lat Sióstr Urszulanek

2021-09-17 09:45

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP i Podwyższenia Świętego Krzyża w Ozorkowie obyła się uroczysta Msza Święta odpustowa pod przewodnictwem ks. bpa Marka Marczaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję