Reklama

Niedziela Lubelska

Z ofiary krwi wyrosła wolna Polska

Niedziela lubelska 34/2015, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Paweł Wysoki

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik

Sto lat temu, na przełomie lipca i sierpnia, pod Jastkowem rozegrała się bitwa pomiędzy wycofującymi się żołnierzami armii rosyjskiej i wojskami austriackimi, w skład których wchodziła 1. Brygada Legionów Polskich i 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich. W nierównej walce wielkim męstwem i determinacją wykazali się żołnierze Bolesława Roi i Józefa Piłsudskiego. Kilkudniowe walki zakończyły się 3 sierpnia 1915 r., kiedy to – na skutek zdobycia przez wojska austriackie Dęblina – Rosjanie rozpoczęli odwrót. Bitwa przyniosła poważne straty. 4. pułk miał 70 zabitych i ponad 200 rannych; straty poniosła również 1. brygada, z której 37 żołnierzy straciło życie, a ponad stu zostało rannych. Legioniści, nim ruszyli w ślad za wycofującą się armią rosyjską, pochowali poległych na polach Jastkowa. Kilka lat później odbył się zjazd uczestników bitwy, podczas którego postanowiono wybudować na cmentarzu pomnik, a obok miejsca spoczynku żołnierzy – szkołę powszechną. W odsłonięciu pomnika w 1931 r. uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki. Rok później lubelski biskup Marian Leon Fulman utworzył w Jastkowie parafię, której zadaniem była m.in. opieka nad cmentarzem legionowym.

Reklama

Z okazji rocznicy bitwy pod Jastkowem zostało zorganizowanych szereg wydarzeń upamiętniających historię sprzed stu lat. Nad przebiegiem bogatego programu, na który złożyły się m.in. konferencje naukowe, wieczornice, maraton kolarski i marsz szlakiem Legionów, czuwał Urząd Gminy w Jastkowie z wójtem Teresą Kot. W przygotowania jubileuszowych uroczystości włączyło się wiele instytucji i organizacji, w tym miejscowe szkoły i parafia. – Pamięć o bitwie przetrwała w sercach mieszkańców ziemi jastkowskiej oraz na łamach licznych publikacji. Samorząd Gminy Jastków dba o kultywowanie pamięci bitwy i otacza opieką i czcią cmentarz, na którym spoczywają jej bohaterowie. Każdego roku spotykamy się tu, aby złożyć hołd tym, którzy oddali swoje młode życie za wolność ojczyzny – mówiła Teresa Kot, dziękując wszystkim, którzy przez dziesiątki lat dokładali starań, by pamięć o legionistach została zachowana w sercach Polaków.

Centralną częścią uroczystości była Msza św. sprawowana 3 sierpnia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Za poległych żołnierzy oraz w intencji ojczyzny modlili się mieszkańcy Jastkowa i gminy, a także liczni przedstawiciele różnego szczebla władz, instytucji i organizacji. Rozpoczynając Eucharystię, abp Stanisław Budzik nawiązał do pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”. – Maryjo, przemów słowo za tymi, którzy tu polegli sto lat temu, broniąc ojczyzny i dobijając się jej wolności. Przemów do swojego Syna za nami, którzy dziś w wolnej ojczyźnie gromadzimy się, aby nie zapominać o tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli to, co najcenniejsze: swoje młode życie. Niech ich świadectwo nie będzie zapomniane, a ich przykład kształtuje nasze postawy patriotyczne i społeczne, naszą miłość do ojczyzny, Kościoła i człowieka – mówił abp Stanisław Budzik. W homilii Metropolita Lubelski podkreślał zasługi legionistów, którzy ofiarą własnej krwi otwarli drogę do niepodległej ojczyzny. W wyjątkowej lekcji historii przywołał znaczenie wybuchu I wojny światowej dla odzyskania niepodległości przez nasz kraj, a także zaangażowanie ok. pół miliona Polaków, którzy wciągnięci w wir wielkiej wojny, ginęli na wszystkich jej frontach, po obydwu stronach barykady. – Z ofiary ich krwi wyrosła wolna i niepodległa Polska – podkreślał.

Przywołując słowa św. Jana Pawła II, abp Budzik apelował, by świadectwo męczenników XX wieku za wolność nie zostało zapomniane i dziękował wszystkim, którzy na ten apel odpowiadają codzienną pracą i modlitwą. – Dziękujemy za to, że po stu latach ciągle pamiętacie o tych wydarzeniach, które tak krwawo i bohatersko wpisały się w dzieje naszej ojczystej ziemi przez walkę o wolność, przez ofiarę krwi przodków, która stała się zasiewem wolności i niepodległości. Niech to świadectwo trwa i przemawia do nas, niech kształtuje nasze postawy i uczy pracy oraz miłości dla ojczyzny, która nie obędzie się bez ofiary, bez zapominania o sobie i poświęcenia dla drugich – podkreślał Ksiądz Arcybiskup.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poczta Polska wprowadza znaczek emisji „50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej”

[ TEMATY ]

rocznica

znaczek

Podczas uroczystości jubileuszowych w Świętej Lipce 11 sierpnia zaprezentowany zostanie nowy znaczek wydany przez Pocztę Polską dla upamiętnienia koronacji obrazu Maryi czczonego w tym sanktuarium. Tego dnia znaczek o wartości 2,60 zł, w nakładzie 120 000 sztuk zostanie wprowadzony do obiegu.

Artysta plastyk Bożydar Grozdew umieścił na znaczku wizerunek Matki Bożej Świętolipskiej. Obraz przedstawia Matkę Bożą trzymającą na rękach małego Jezusa i anioły nakładające na głowę Maryi złotą koronę. Scena koronacji odbywa się na tle lipowego drzewa, na którym w XIV wieku, jak głosi legenda, objawiła się Matka Boża.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję