Reklama

Niedziela Przemyska

Rok Życia Konsekrowanego

Pallotyni w Dekanacie Solina

Niedziela przemyska 34/2015, str. 6

[ TEMATY ]

stowarzyszenie

Archiwum autora

Orelec, kościół pw. św. Józefa

Orelec, kościół pw. św. Józefa

Oficjalna nazwa naszej wspólnoty brzmi: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, czyli popularnie pallotyni. Jesteśmy wspólnotą księży i braci, założoną 1835 r. przez św. Wincentego Pallottiego. Naśladujemy na drodze rad ewangelicznych (przyrzeczenia): czystość, ubóstwo, posłuszeństwo, wytrwanie w Stowarzyszeniu, życie we wspólnocie dóbr i w duchu służby w miłości Chrystusa.

Pallotyni to integralna część całego dzieła jakie założył św. Wincenty Pallotti – Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego (ZAK). Dlatego posiadamy wraz z całym dziełem ZAK wspól­ne cele. Poniżej opowiemy o nich krótko.

Reklama

Pierwszym jest o­żywianie wiary i rozpalanie miłości u wszystkich członków Ludu Bożego oraz szerzenie wiary i miłości na całym świecie, aby jak najszybciej nastała jedna owczarnia i jeden pasterz. Prowadzimy różnego rodzaju i­nicjatywy ekumeniczne, zmierzające do zjednoczenia chrześcijan (J 10,16).

Nasze zadanie to także budowanie i pogłębianie u wiernych świadomości ich apostolskiego powołania, zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w apostolstwie oraz pomoc w dobrym przygotowaniu się do współpracy z innymi w działalności apostolskiej.

Istotne jest apostolstwo społeczne, czyli działanie przez aktywność na rzecz rozwoju sprawiedliwości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem ubogich, chorych, starców itp., oraz tych, którzy w jakikolwiek sposób są przedmiotem społecznej dyskryminacji. Przygotowujemy katolików do tego, aby podejmowali odnowę porządku społecznego, jako swoje właściwe zadanie.

Reklama

Troszczymy się o tych, którzy utracili wiarę, albo brakuje im poczucia Boga. Łączymy się z nimi w budowaniu bardziej sprawiedliwego świata, by w ten sposób ułatwić im odnalezienie drogi do Chrystusa i Kościoła.

Ważne jest działanie na rzecz misji – niesienie Ewangelii ludziom, którzy jeszcze jej nie znają, dopomagając w polepszeniu warunków socjalnych i kulturalnych.

Stowarzyszenie popiera i stosuje społeczne środki przekazu oraz wszystkie inne pomoce, jakie w szczególny sposób mogą służyć rozszerzaniu Ewangelii i chrześcijańskich wartości.

Naszą Patronką jest Najświętsza Mary­ja Panna Królowa Apostołów. Cieszymy się, że od tego roku, dzięki życzliwości ks. prał. Wojciecha Szlachty, obraz Królowej Apostołów znajduje się w sanktuarium Matki Pięknej Miłości w Polańczyku. Jest Ona, po Chrystusie, najdoskonalszym wzorem naszego apostolstwa. Myślą przewodnią i hasłem, które przyświeca naszej pracy są słowa św. Pawła Apostoła „Miłość Chrystusa przynagla nas”. Miłość i apostolstwo kształtują styl naszego życia i naszej pracy, jak również strukturę i zarząd Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

W diecezji przemyskiej pracujemy od 1970 r., posługując w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bóbrce, w dekanacie Solina. Do naszej parafii należą kościoły: św. Józefa w Orelcu i świętych Piotra i Pawła w Solinie. Jako wspólnota apostolska, żyjąca ideałami swojego Założyciela, współpracujemy z różnymi dziełami apostolskimi Kościoła, popierając rozwój różnych form apostolstwa, dostosowanych do potrzeb danego czasu. Zamierzamy w ten sposób przyczynić się z całą mocą do jedności wszystkich chrześcijan oraz do głoszenia orędzia zbawienia niechrześcijanom, aby Kościół stawał się w ten sposób coraz to bardziej znakiem jedności i zbawienia dla całego świata.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tu tkwi tajemnica

Podczas Pikniku Wolności, jaki odbył się 9 sierpnia w podkrakowskich Michałowicach, nagrodę im. Tadeusza Strumiłły „Szumiący Dąb”, otrzymał Leszek Hinc, prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży „Pełna Chata”. Nagrodę, ustanowioną przez Samorząd Gminy Michałowice i Instytut Strumiłły w kategorii działacz społeczny, przyznano m.in. za „twórcze i owocne zaangażowanie w życie społeczne gminy Michałowice oraz organizowanie warunków do rozwoju i promocji pasji i zainteresowań dzieci, młodzieży i dorosłych w Strażnicy Kultury w Więcławicach Starych”.
O tym, czy i dlaczego warto być aktywnym na polu wspierania rozwoju młodego pokolenia z Laureatem rozmawia Agnieszka Konik-Korn

AGNIESZKA KONIK-KORN: – Jak zaczęło się Pana zaangażowanie w życie lokalnej społeczności?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję