Reklama

Niedziela Rzeszowska

650 lat parafii w Osieku Jasielskim

W kulcie Chrystusa Przemienionego

„Czas i modlitwa schwytana w pajęczą sieć gontowych łusek mocne belki zrębów modrzewia pachnąca żywicą i kadzidłem. Chrystus Car na złotej desce błogosławiący dolinom i wzgórzom w rozkołysaniu dalekim dzwonom muskającego delikatnie srebrem wody Wisłoki”.

Niedziela rzeszowska 34/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Tak przed laty pisał o zabytkowym kościele w Osieku Jasielskim kapłan poeta, Zbigniew Czuchra. Jest coś wyjątkowego i doniosłego w tym miejscu, tak iż przez wieki pielgrzymowali tu ludzie, aby pokłonić się Panu Jezusowi Przemienionemu, który i dzisiaj przemienia ludzkie losy i serca.

Z kart historii

Początki istnienia miejscowości i parafii Osiek sięgają drugiej połowy XIV wieku. W roku 1365 król Kazimierz Wielki wydał akt lokacyjny, na mocy którego powstało miasto Osiek, a wraz z nim parafia. W zamyśle ówczesnego władcy, powstały gród wraz z zamkiem obronnym usytuowanym na lewym brzegu Wisłoki u ujścia Szczawy miał za zadanie umacniać południową granicę Rzeczpospolitej. Średniowieczny kronikarz Jan Długosz w „Liber beneficiorum” wspomina, że Osiek był starostwem królewskim, a jako własność króla był starostwem niegrodowym, do którego należały miejscowości: Osiek, Skalnik, Mytarz, Brzezowa, Świerchowa, Korna i Desznica. Przez następne wieki Osiek przechodził w ręce różnych dzierżawców, ale ciągle był własnością króla. W czasach zaborów miejscowość słynęła z targów, szczególnie końmi, których nieraz było na nim i po 500 sztuk. Jednak po I wojnie światowej Osiek utracił prawa miejskie. Dziś to urokliwa, nieco zaspana miejscowość, z pozostałościami dawnego rynku i miejskiej zabudowy.

Reklama

W okresie staropolskim przy parafii osieckiej funkcjonowały różne instytucje o charakterze społecznym. Najważniejszą z nich była szkoła parafialna wzmiankowana już w roku 1513. Pomocą w prowadzonym duszpasterstwie służyły rozmaite pobożne zrzeszenia. Już w latach 40. XIX wieku zostało założone Bractwo Wstrzemięźliwości. W drugiej połowie tego stulecia zawiązało się Stowarzyszenie Żywego Różańca, a na początku XX wieku pojawiło się Bractwo Świętej Rodziny. 15 lipca 1908 r. powstał w Osieku oddział Związku Katolicko-Społecznego. Warto też nadmienić, że w okresie zaborów, wbrew zarządzeniom władz zaborczych, powstało przy tutejszym kościele Bractwo Przemienienia Pańskiego, założone przez ówczesnego proboszcza, ks. Marcina Siarkiewicza, którego zadaniem było rozwijanie kultu Pana Jezusa Przemienionego, czczonego w łaskami słynącym obrazie.

Kościół zabytkowy

Wielką chlubą tutejszej społeczności, ściągającą licznych turystów i pielgrzymów, jest zabytkowy, dawny kościół parafialny, wzniesiony prawdopodobnie ok. roku 1419. Stanowi on prawdziwą perłę drewnianej architektury sakralnej na Podkarpaciu. Świątynia jest budowlą o konstrukcji zrębowej, orientowaną, otoczoną kamiennym murem, sięgającym swymi początkami XVII wieku. Z czterech stron świata umieszczono w nim kapliczki, wykorzystywane niekiedy jako ołtarze polowe. Kościół reprezentuje typ bazylikowy, trójnawowy z nawą główną i dwiema bocznymi. Fundament świątyni został przygotowany z miejscowych kamieni; a w późniejszym czasie kościół został podmurowany. Świątynia posiada dach kalenicowy kryty gontem. Wieńczy go sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym hełmem. Do kościoła dostawiona jest niska, szeroka wieża rozplanowana na rzucie kwadratu o konstrukcji słupowo-ramowej.

Około roku 1640 świątynia została rozbudowana. Zmieniono jednocześnie wyposażenie wnętrza. Ważnym wydarzeniem w dziejach parafii było przekazanie do osieckiej świątyni przez zaborcze władze austriackie łaskami słynącego obrazu Pana Jezusa Przemienionego, ze skasowanego klasztoru Ojców Dominikanów w Nowym Żmigrodzie. Odtąd parafia nosi nowe wezwanie Przemienienia Pańskiego. Przybycie tego obrazu do osieckiej parafii zaowocowało rozwojem kultu Pana Jezusa Przemieniającego, który trwa do dzisiaj. Wyrazem tego jest comiesięczna Nowenna do Pana Jezusa Przemienionego, gromadząca liczne rzesze wiernych.

Czasy najnowsze

Reklama

Z biegiem lat drewniany kościół parafialny okazał się za mały dla tutejszej wspólnoty parafialnej. Dlatego też ówczesny proboszcz parafii, ks. Stanisław Rębisz, podjął wraz z parafianami decyzję budowy nowej świątyni. W 1988 r. powstał komitet budowy nowego kościoła i rozpoczęły się pierwsze prace. Uroczystej konsekracji nowej świątyni dokonał 6 sierpnia 2000 r. bp Kazimierz Górny, ordynariusz rzeszowski. W następnych latach trwało upiększanie i doposażenie świątyni. W roku 2015, w związku ze zbliżającym się jubileuszem 650-lecia parafii, świątynia przybrała nową szatę, przez odmalowanie jej wnętrza. Uroczystości jubileuszowe pod przewodnictwem bp. Jana Wątroba odbyły się 2 sierpnia br. Były one okazją do dziękczynienia Bogu za ten dar, jak również do przyjrzenia się historii i teraźniejszości tutejszej społeczności.

Wspólnotę parafialną tworzą żywi ludzie. Dlatego też wielką troską tutejszych duszpasterzy jest dbałość o rozwój wspólnot parafialnych. Przy parafii istnieje kilkanaście róż różańcowych, prężnie działa odział Akcji Katolickiej, schola, Parafialne Koło Caritas oraz ministranci i lektorzy. Z parafii pochodzi też 3 żyjących kapłanów, pracujących w diecezji, jak i poza jej granicami.

Osiek Jasielski ze swą bogatą historią i teraźniejszością z pewnością zasługuje, aby na wakacyjnych szlakach do niego zajrzeć. Można tu nie tylko odpocząć, ale również zatrzymać się chwilę na modlitwę przed obliczem Pana Jezusa Przemieniającego, który jak przez wieki, tak i dziś wysłuchuje naszych modlitw i przemienia życie.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze św. Tomaszem ku wierze

Niedziela toruńska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

Bp Wiesław Śmigiel

Aleksandra Wojdyło

Mszy św. odpustowej przewodniczy bp Wiesław Śmigiel

Mszy św. odpustowej przewodniczy bp Wiesław Śmigiel

Dla parafii pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i całego miasta początek lipca to czas szczególny – wspomnienie ich świętego patrona. Z tej okazji Sumie odpustowej 1 lipca przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Wiesław Śmigiel.

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję