Reklama

Niedziela Rzeszowska

Świątynia ludzkich świątyń

23 sierpnia to dla parafian z rzeszowskiej Białej jeden z najważniejszych dni w życiu wspólnoty. Wpisuje się w niego konsekracja kościoła. – Od tego dnia nasza świątynia stanie się prawdziwą własnością Pana Boga, miejscem w pełni oddanym na Jego chwałę – podkreśla ks. Mieczysław Mleczko, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białej. – Będzie świątynią ludzkich świątyń – dodaje

Niedziela rzeszowska 34/2015, str. 6

[ TEMATY ]

świątynia

Dorota Zalanko

Kościół w Białej

Kościół w Białej

Na tę uroczystość parafianie z Białej długo czekali. Początkowo konsekracja była zaplanowana na październik 2014 r. Do uroczystości jednak nie doszło z powodu odbywającej się wówczas przebudowy ulicy kard. Karola Wojtyły, przy której świątynia jest usytuowana. Nie tylko trudno było do niej dojechać, ale też przykościelny parking zajęty był przez sprzęt ciężki do budowy dróg.

Budowa tego nowego kościoła rozpoczęła się w 2002 r., a zakończyła w 2011 r. Świątynię poświęcił 23 października 2011 r. bp Kazimierz Górny. – Poprzedni kościół drewniany ze względów technicznych nie nadawał się do rozbudowy, a parafian przybywało – tłumaczy ks. Mleczko. – Dziś nasza parafia liczy ok 2,6 tys. osób, a początkowo nieco ponad tysiąc osób. Mieszkańców przybywa ze względu na atrakcyjność tych terenów i bliskość do centrum miasta. Powstają tu nie tylko nowe domy, ale też bloki. Punktem zwrotnym było przyłączenie wsi Biała do miasta Rzeszowa. Miało to miejsce 1 stycznia 2009 r. Od tego czasu nowych rodzin przybywa w jeszcze szybszym tempie.

Reklama

Drewniana świątynia, która znajdowała się obok nowej, służyła parafianom z Białej przez 30 lat. Powstała przez adaptację domu Marii Leś, w której wcześniej utworzono salkę katechetyczną, a potem przystosowano ją na kaplicę. Pierwszą Mszę św. w tej kaplicy odprawił w dniu ogłoszenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., ks. Władysław Janowski. Dojeżdżał tutaj z Zalesia, ponieważ Biała należała wówczas do parafii Zalesie. Na bazie kaplicy powstał następnie kościół, który w 1982 r. poświęcił bp Ignacy Tokarczuk. Parafię erygowano tu 1 lipca 1983 r. Jej pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Mleczko. Rozbiórkę drewnianego kościoła, z czasem z zewnątrz otynkowanego, strażacy rozpoczęli w połowie maja 2012 r., a zakończyli 16 czerwca. „Tu zostało 30 lat naszego życia w służbie Bogu” – czytamy w kronice parafialnej.

Ze starego kościoła do nowego zostaną przeniesione obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej.

Konsekracja nowej świątyni będzie miała miejsce 23 sierpnia o godz. 11.30. W tym samym dniu przypadają uroczystości związane z 10-leciem beatyfikacji bł. ks. Władysława Findysza. – Tak się składa, że w tym dniu w ołtarzu naszej świątyni zostaną umieszczone relikwie tego błogosławionego. Zostanie też poświęcona figura nazaretańska św. Józefa, ufundowana przez jednego z parafian – podkreśla proboszcz z Białej. – A dzięki temu, że uroczystość konsekracji została przełożona na 2015 r., mogliśmy wykonać elewację, piękne otoczenie świątyni, renowację dzwonnicy – dodaje.

Reklama

Do konsekracji parafian z Białej przygotował proboszcz z ropczyckiej fary, który 16, 20 i 21 sierpnia głosił kazania nt. istoty i wagi tego wydarzenia.

Do tej pory kapłanów z Białej pochłaniały inwestycje. – Teraz wyzwaniem będzie dla nas lepsze zorganizowanie i ożywienie życia duchowego. Zamierzamy powołać Duszpasterską Radę Parafialną, zorganizować Akcję Katolicką, rozbudować Caritas – podkreśla ks. Mieczysław Mleczko. Konsekracja kościoła to piękne dopełnienie jego posługi duszpasterskiej w Białej.

2015-08-20 09:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

150-lecie kościoła w Bogatyni

Niedziela legnicka 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Ks. Piotr Nowosielski

Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni świętowała 150-lecie istnienia swojego kościoła

Uroczystość odbyła się z udziałem biskupa seniora Stefana Cichego, biskupa seniora Stefana Regmunta z Zielonej Góry, legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, księży związanych z tą parafią, sióstr cysterek z pobliskiego klasztoru Marienthal z Niemiec, których poprzedniczki 150 lat temu przyczyniły się do budowy tego kościoła oraz licznego grona parafian i gości.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję