Reklama

Niedziela Sandomierska

Witaj, Królowo

Niedziela sandomierska 34/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Adam Stachowicz

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Pielgrzymi w Kaplicy Cudownego Obrazu. Nie obyło się bez łez

Wszystkie cztery kolumny Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej 12 sierpnia spotkały się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do miasta i oddać hołd Jasnogórskiej Królowej Polski. Jest to zwieńczeniem podejmowanego przez 9 lub 11 dni pielgrzymowania. Przed Wałami Jasnogórskimi utrudzonych pielgrzymów witał bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski.

Reklama

W tym roku blisko 2 tys. pątników zmierzało ku duchowej stolicy w czterech grupach – janowskiej, sandomierskiej, stalowowolskiej i ostrowieckiej. Szli pod hasłem „Błogosławieni czystego serca”. Rozpiętość wieku była ogromna, bo najmłodszy uczestnik liczył zaledwie kilka miesięcy, zaś najstarszy 80 lat. Najwięcej pielgrzymowało ludzi młodych – studentów i uczniów szkół średnich. Pątnicy z Janowa Lubelskiego podążali już 33. raz, natomiast pozostali 32.

Pątnikom zdążającym na Jasną Górę towarzyszyli w wielu parafiach duchowi pielgrzymi. Liczna grupa takich duchowych pielgrzymów oraz rodziny tych, którzy zmierzali na Jasną Górę pieszo, przyjechała do Częstochowy autokarami. Niektórzy z nich zajęli strategiczne miejsca w Alejach Najświętszej Maryi Panny jeszcze nocą w przeddzień wejścia pielgrzymki, inni uczynili to już nad ranem. We wcześniej wyznaczonej kolejności w Aleje, główny trakt pielgrzymkowy Częstochowy, wchodzi grupa za grupą. Sporo cierpliwości wymaga czekanie w kolejce do Kaplicy Cudownego Obrazu, by pozdrowić Matkę Najświętszą. Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył Ordynariusz Sandomierski, pielgrzymi podziękowali za opiekę podczas tegorocznej, wyjątkowo trudnej ze względu na upały drogi oraz złożyli niesione intencje. W homilii ks. Michał Mierzwa, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, podkreślił znaczenie pielgrzymkowego hasła „Błogosławieni czystego serca”, które jest wezwaniem do wewnętrznej pracy, której owocem ma być przybliżenie do Boga i uwrażliwienie na drugiego człowieka.

Na koniec Eucharystii Księża Biskupi pobłogosławili wszystkim pątnikom i przybyłym gościom. Bp Krzysztof Nitkiewicz zwracając się do zebranych powiedział: – W dzisiejszym świecie widzimy czasami, że starożytna zasada „cel uświęca środki” znajduje swoje urzeczywistnienie czy to w dziedzinie nauki, czy w dziedzinie polityki. Tutaj, podczas pielgrzymki, i cel był święty i środki, które do tego celu prowadziły były święte. Cieszę się, że poprzez pielgrzymowanie następuje duchowe odrodzenie całego Kościoła i również naszej diecezji. Ona jak gdyby odradza się na nowo. Przyrzeczenia, które złożyli przed wiekami nasi ojcowie są odnawiane przez młode pokolenie i dzieło, jakie Bóg złożył w nasze ręce jest nadal prowadzone z jeszcze większym entuzjazmem. Ta pielgrzymka to także przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży, bo przecież już niedługo będziemy gościli w diecezji wielu młodych ludzi z całego świata i razem z nimi nasi młodzi będą przeżywali te dni w diecezji i w Krakowie. Pielgrzymka to taka próba generalna tego jak być razem, jak wspólnie się modlić, jak razem pracować i działać – mówił Biskup Ordynariusz podsumowując diecezjalną pielgrzymkę.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popielgrzymkowe duszpasterstwo

Niedziela sandomierska 37/2016, str. 4-6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum autora

Spotkanie sandomierskiej „Trójki” w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Spotkanie sandomierskiej „Trójki” w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę przeszła już do historii. Doświadczyliśmy na niej niezapomnianych przeżyć duchowych, stworzyliśmy jedną wielką wędrującą rodzinę, wktórej przyświecał wspólny cel – dotarcie do tronu jasnogórskiej Pani. Połączył nas nie tylko trud pielgrzymowania, ale także wspólne modlitwy, refleksje, śpiewy, a nawet tańce. I ta ogromna życzliwość, z którą spotykaliśmy się niemal na każdym kroku. Pozostały wspomnienia, które powracają jak bumerang

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję