Reklama

Niedziela Świdnicka

Kardynał Meisner w Wambierzycach

Niedziela świdnicka 34/2015, str. 3

[ TEMATY ]

wizyta

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Historyczne doświadczenie uczy nas, że gdzie nie ma troski o kościoły, tam też nie dba się o człowieka i jego godność. Kościół jako dom Boży chroni człowieka przed złem i zakusami szatana – podkreślał w homilii emerytowany arcybiskup Kolonii kard. Joachim Meisner podczas Mszy św. sprawowanej w intencji wszystkich rodzin diecezji świdnickiej.

16 sierpnia Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach przewodniczył kard. Joachim Meisner w asyście biskupa świdnickiego Ignacego Deca, ks. inf. Józefa Strugarka i licznie zgromadzonego duchowieństwa.

Reklama

W homilii Celebrans podkreślał, że ludzkie serce potrzebuje miejsca, gdzie będzie poznawało Boga i z Nim się jednoczyło.

– Człowiek jest stworzony, aby poznawać Boga i z Nim się jednoczyć. Miejscem, gdzie może to uczynić, jest świątynia jako dom Boży. To tam każde ludzkie serce dotyka nieba – wskazywał Kardynał.

Przekonywał, że w obliczu poszanowania godności ludzkiej każdy może odkryć Boga i przeciwstawić się złu.

Reklama

– Serce ludzkie nie może być niekochane, gdyż ono dąży do poznania Boga i Jego miłości, a przez to do poszanowania godności każdego ludzkiego istnienia. Zło natomiast oznacza brak tej miłości i zwrócenie się w stronę grzechu, który prowadzi do zatracenia – podkreślał Hierarcha, dodając: – Każda świątynia jest miejscem, gdzie słyszymy Dobrą Nowinę o naszym ziemskim pielgrzymowaniu, które dąży do chwały nieba, miłości Boga oraz naszego zjednoczenia ze zmartwychwstałym Panem. To sanktuarium w sposób szczególny mówi nam o tej Bożej miłości. Miłości Matki, Królowej Rodzin, do każdej kochającej się rodziny, by chronić ją przez złem – mówił kard. Joachim Meisner.

Pod koniec Mszy św. o. Albert Krzywański, kustosz sanktuarium Matki Bożej, podziękował emerytowanemu Metropolicie Kolonii oraz biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi za przybycie i odprawioną Eucharystię oraz za wspólną modlitwę u stóp Matki Bożej Królowej Rodzin.

We Mszy św. uczestniczyli licznie zebrani wierni, pielgrzymi z terenów diecezji świdnickiej, goście z zagranicy, jak również grupa dzieci i młodzieży z Pucka, która przyjechała na letni wypoczynek do Studziennej koło Wabierzyc. Oprawę muzyczną podczas uroczystej Eucharystii zapewniła orkiestra dęta z Wambierzyc.

– Pierwszy raz jestem w Wambierzycach w sanktuarium Matki Bożej i jestem pod wrażeniem bazyliki i uroku Kalwarii, gdzie można się pomodlić, pospacerować, pozwiedzać. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć we Mszy św. z Księdzem Kardynałem z Kolonii i Biskupem Świdnickim, którzy modlili się również i za moją rodzinę oraz za mnie. Bardzo dziękuję – dzieliła się wrażeniami z pobytu w sanktuarium Paulina z Pucka, uczestniczka kolonii letnich.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość z Banja Luki w Ocicach

Niedziela legnicka 32/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizyta

JĘDRZEJ RAMS

Na zaproszenie biskupa seniora Stefana Cichego, 12 lipca przyjechał do parafii w Ocicach niezwykły gość, bp Franjo Komarica – biskup Banja Luki i przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowiny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję