Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Górecko Kościelne

XX Festiwal Pieśni Maryjnej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2015, str. 2

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum autora

Festiwal promuje kulturę ludową

Festiwal promuje kulturę ludową

Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę sierpnia w Górecku Kościelnym odbył się XX Festiwal Pieśni Maryjnej, który został zorganizowany dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, jakie wystąpiły z repertuarem pieśni maryjnych. Jubileuszowy festiwal odbył się dzięki ks. Tadeuszowi Sochanowi – pomysłodawcy i głównemu organizatorowi wydarzenia, oraz dzięki wsparciu duchowemu diecezji zamojsko-lubaczowskiej, władz samorządowych i instytucji z terenu województwa i regionu, a także niezliczonej rzeszy osób przychylnych i wspierających to wydarzenie.

Andrzej Sar, specjalista ds. dziedzictwa kulturowego Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, podkreśla: – Festiwal realizowany od 20 lat przez ks. Sochana to piękne przeżycie artystyczne i ważne wydarzenie religijne, które stanowi stały element oferty kulturalnej naszego regionu. Jest wiele festiwali, gdzie zespoły mogą ze sobą rywalizować. Ten festiwal jest jednak szczególny z pewnością przez aspekt religijny, który mu przyświeca. Jest to okazja do poszukiwań utworów repertuarowych. Daje także możliwość przebywania ze sobą i promuje kulturę ludową.

Reklama

Festiwal zaczął się w Łaszczówce k. Tomaszowa Lubelskiego, gdzie ks. Sochan był proboszczem. Tam odbyły się pierwsze cztery festiwalowe edycje. – Śpiewanie Maryi przyszło ze mną z Łaszczowa do Górecka Kościelnego i tutaj trafiło na podatny grunt maryjnej pobożności i umiłowania śpiewu. Pierwsze edycje festiwalu, dość skromne, organizowane były przy współpracy i pomocy Sławy Przybylskiej, stąd na jubileuszu 20-lecia nie mogło jej zabraknąć. Przez lata formuła się krystalizowała i poza występami zespołów ludowych zawsze występowała gwiazda polskiej estrady. Przez kolejne lata towarzyszyły nam m.in.: Eleni, Krzysztof Krawczyk, bracia Golcowie, „Czerwone Gitary” czy „Tercet Egzotyczny” i „Trubadurzy” – wspomina ks. Tadeusz Sochan.

Jak podkreśliła Ewa Maciocha, inspektor ds. kultury Urzędu Gminy w Aleksandrowie, sam występ na festiwalu jest wyróżnieniem. – Od lat obserwuję nasz maryjny festiwal i widzę niesłabnące zainteresowanie ze strony wykonawców. W zespołach występują kolejne pokolenia artystów, począwszy od dziadków, przez rodziców, po dzieci i wnuków. To pozwala przekazywać kolejnym pokoleniom bogactwo, jakie niosą ze sobą zespoły ludowe.

– Podziwiam ks. Sochana, że miał ideę i będę umiał ją zrealizować. Od pierwszych skromnych festiwali, w których organizacji pomagałam, doszliśmy do XX edycji, gdzie widownia to setki osób, a na scenie występuje kilkadziesiąt zespołów – podkreśla gwiazda i gość specjalny festiwalu Sława Przybylska. Artystka zaznacza także, że osoba ks. Tadeusza i jego umiejętności w zjednywaniu sobie ludzi stoją za sukcesem festiwalu.

W tegorocznej edycji festiwalu wystąpiło 38 śpiewaczych zespołów ludowych, jednakże nowością było to, że nie było przesłuchań konkursowych, a co za tym idzie nie przyznawano zwycięskich miejsc.

2015-08-20 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bo życie nam smakuje

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

festiwal

ochrona życia

obrońcy życia

Tomasz Matuszak

Nie zabrakło dobrej muzyki – koncert dał m.in. zespół ewangelizacyjny Ruchu Światło-Życie „Full of Grace”

Nie zabrakło dobrej muzyki – koncert dał m.in. zespół ewangelizacyjny Ruchu Światło-Życie „Full of Grace”

Na ulicach jeszcze zima, ale w sercach wiosna - 24 marca zakończył się tygodniowy Festiwal Życia. Debiutował w Głogowie, drugi raz miał miejsce w Gorzowie, a w Zielonej Górze odbył się już po raz ósmy

Siedem dni konferencji, przedstawień, spotkań i wspólnej zabawy. W taki sposób wielu diecezjan pokazało, że cieszą się życiem i chcą, by inni również mogli tej radości doświadczyć. - Tegoroczny festiwal to połączenie działań różnych osób i grup, zachęcenie ich do zaprezentowania tego, czym na co dzień się zajmują. Staraliśmy się zaprosić te wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i instytucje, którym na życiu najbardziej zależy. Nie chcemy wyłącznie pochylać się nad troskami i problemami, chcemy pokazać całe spektrum życia - tłumaczy ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Stowarzyszenia Homiletów Polskich

2021-09-27 11:05

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Paweł Gabara

Wrocławski Ostrów Tumski stał się miejscem spotkania - konferencji wykładowców homiletyki uczelni teologicznych w Polsce.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się również wykładowcy pracujący w Vancouver (Kanada), Bratysławie (Słowacja) i Rzymie (Włochy). Tematem przewodnim konferencji pn. „Prorocze wyzwania pontyfikatu Franciszka” jest nauczanie obecnego Papieża w kontekście przepowiadania słowa Bożego i obecności tego przepowiadania w duszpasterstwie. Sympozjum otworzył i wykład inaugurujący wygłosił ks. prof. Henryk Sławiński - przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję