Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rolnicy podziękowali za plony

„Plon niesiemy, plon, przed Twój, Boże, tron! To, co w polu bujnie kłosi, przed Twój ołtarz lud przynosi!”. Zgodnie z wielowiekową tradycją, znów nadszedł czas podziękowania Panu Bogu za plony. W niedzielę 23 sierpnia w wielu parafiach składano Bogu dziękczynienie, które miało wymiar parafialny, gminny, a nawet powiatowy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

dożynki

Joanna Ferens

Dożynkowe wieńce wyglądają cudnie

Dożynkowe wieńce wyglądają cudnie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Korytków Duży

W Korytkowie Dużym odbyły się dożynki gminno-parafialne, które otworzył barwny korowód wieńców dożynkowych. Mieszkańcy 16 miejscowości z gminy Biłgoraj, ubrani w ludowe stroje, przygotowali piękne, dożynkowe wieńce, z których każdy miał swoją wymowę i symbolikę. W darze przynieśli także chleb – owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, który następnie został podzielony pomiędzy wszystkich przybyłych na dożynki. Chwilę potem rozpoczęła się Suma dożynkowa celebrowana przez diecezjalnego duszpasterza rolników, pszczelarzy i sołtysów ks. Józefa Bednarskiego, proboszcza z parafii w Dąbrowicy. Ks. Józef w imieniu całej gminy dziękował Bogu za urodzaj ziemi, za plony i za chleb, a także za to, że ominęły nas różne klęski, a łaskawa ziemia wydała plon dla ludzi i zwierząt. – W każdym położeniu dziękujcie – zachęca w Liście do Tesaloniczan św. Paweł Apostoł. Dziś pełni radości jesteśmy zgromadzeni na dziękczynnej modlitwie, bo chcemy podziękować Bogu za to, że pobłogosławił naszej pracy, że udzielił bogactwa deszczu i promieni słońca, że pozwolił wzejść, rozwijać się i zaowocować temu, co zostało posiane i posadzone – podkreślał ks. Bednarski.

Reklama

Po Eucharystii, podczas uroczystego otwarcia dożynek, głos zabrali zaproszeni goście, a także gospodarz gminy wójt Wiesław Różyński, który dziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w pracę na roli. – Dożynki są uroczystym zakończeniem całorocznej pracy rolnika. Są też wyrazem radości i podziękowania Panu Bogu za zbiory. Ta stara i wymowna tradycja przetrwała wiele wieków. Polski rolnik kłania się Matce Ziemi, ponieważ plony zawdzięcza nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło – powiedział Wójt Biłgoraja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycja dożynek w Polsce sięga prawdopodobnie już XVI wieku, gdy na naszej ziemi rozwinęła się folwarczno-dworska gospodarka. Od samego początku święto to miało charakter ludowy i połączone było z wieloma wyjątkowymi obrzędami, m.in. z wiciem słomianego wieńca, który poświęcony podczas uroczystości miał zapewnić dostatek i szczęście. – W gminie Biłgoraj bardzo uroczyście świętujemy dożynki i zazwyczaj łączymy je z parafią, w której obecnie się odbywają. Wynika to z wielowiekowej tradycji, kiedy to na zakończenie żniw i prac polowych ludzie spotykali się, aby razem cieszyć się ze zbiorów. Symbolem dożynek są przepiękne wieńce, wite z kłosów zbóż, przyozdabiane owocami, wstążkami i kwiatami – zauważyła dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, Celina Skromak.

Podczas części artystycznej dożynek w Korytkowie Dużym można było zobaczyć premierowe widowisko dożynkowe w wykonaniu mieszkańców Korytkowa, posłuchać występu Orkiestry Dętej z Obszy i spektaklu muzycznego „Volare Cantare” w wykonaniu Centrum Sztuki Wokalnej z Rzeszowa. Nastąpiło także rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a przed publicznością wystąpiły gminne ludowe zespoły śpiewacze.

Łukowa

Reklama

23 sierpnia za tegoroczne plony dziękowała Bogu społeczność gminy Łukowa. Tradycyjne dożynki rozpoczęły się od korowodu dożynkowego, który wyruszył sprzed kościoła parafialnego, a zakończył się na placu przed Urzędem Gminy, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji rolników, celebrowana przez proboszczów z Chmielka i Łukowej, ks. Marka Tworka i ks. Waldemara Kostrubca. Podczas Eucharystii kapłani podkreślali, że niezwykle ważne jest podziękowanie za dar płodów ziemi, bo dzięki nim człowiek może godnie żyć i nie być głodnym, jednakże nie byłoby nic bez Bożego błogosławieństwa.

Wójt Gminy Łukowa Stanisław Kozyra podkreślił znaczenie świeżego chleba, upieczonego z tegorocznych zbóż, będącego owocem współdziałania Stwórcy i człowieka. Ponadto podziękował też rolnikom za ich trud i pracę oraz podsumował działania samorządu.

Świętu plonów w Łukowej towarzyszyła wystawa garncarstwa, wikliniarstwa i rękodzielnictwa. Dożynki, połączone także z festynem rodzinnym z darmowym placem zabaw dla dzieci, zakończyła zabawa dożynkowa.

Tarnogród

Tego samego dnia za tegoroczne zbiory dziękowała gmina Tarnogród. Uroczystości dożynkowe odbyły się na stadionie sportowym w Różańcu Pierwszym, z udziałem rolników, strażaków, władz samorządowych i zaproszonych gości oraz przedstawicieli instytucji działających w obszarze rolnictwa. Rozpoczęły się tradycyjnie od korowodu dożynkowego, w którym dziękczynne wieńce do ołtarza nieśli przedstawiciele miasta Tarnogród oraz wiosek Luchowa Dolnego, Luchowa Górnego, Woli Różanieckiej, Różańca Drugiego oraz Różańca Pierwszego. Pochód dożynkowy zamykały dzieci i młodzież.

Reklama

– Z wielką radością rozpoczynamy Sumę dziękczynną Bogu za tegoroczne plony naszej ziemi. Chcemy także w naszych modlitwach wspomnieć tych, którzy w ziemskiej pielgrzymce uprzedzili nas w drodze do Domu Ojca. Łączymy w tej Mszy św. nasze trudności i radości, wszystko to razem z chlebem ofiarujemy Bogu – mówił we wstępie do Eucharystii ks. Józef Godzisz, proboszcz parafii w Różańcu.

Z kolei ks. Jerzy Tworek, dziekan dekanatu Tarnogród, w okolicznościowej homilii zwrócił uwagę uczestników Mszy św. na znaczenie chleba jako owocu ludzkiej pracy i Bożej łaski. Przypomniał, że chleb jest podstawowym pokarmem człowieka, tym, co na stole najświętsze, tym, co dzielimy sprawiedliwie, czym witamy gości wchodzących w progi naszych domów oraz nowożeńców rozpoczynających wspólne życie. – Za ten dar Bożej łaski i ludzkiej pracy dziękujmy za każdym razem, gdy bierzemy chleb w swe dłonie – apelował Kapłan.

Za trud rolnikom podziękował również burmistrz Tarnogrodu Eugeniusz Stróż, mówiąc: – Nasza polska tradycja nakazuje po skończonej pracy i zebraniu plonów podziękować Bogu za owoce ziemi, a rolnikom za włożony trud i pracę, których owocem jest chleb – symbol dostatku, a także podstawa naszych posiłków. Zbiory zależą od wielu czynników, na które nie mamy bezpośrednio wpływu. Drodzy rolnicy, w czas dożynek, waszego święta, składam wam podziękowania za pracę i życzę pomyślności. Burmistrz, odbierając od starostów dożynkowych chleb, obiecał, że ten chleb pachnący rolą i ludzką pracą dzielił będzie sprawiedliwie.

Podczas okolicznościowych wystąpień poruszano trudne tematy związane z rynkami zbytu i cenami płodów rolnych, kwestie dopłat do produkcji rolnej, zasady funkcjonowania grup producenckich i spółdzielni oraz kwestie związane z nabywaniem ziemi przez cudzoziemców.

2015-09-03 11:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękowali Bogu za zbiory

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 34/2018, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Karolina Krasowska

W czasie procesji z darami

W czasie procesji z darami

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 15 sierpnia odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk. Patronat narodowy nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda

Jest piękną tradycją, że w takim dniu jak dzisiejszy urządzane są dożynki. W sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu za tegoroczne zbiory. Wiemy, że zawsze najwięcej zależy od Pana Boga, od Jego błogosławieństwa i Jego łaskawości. To Bóg jest głównym gospodarzem świata, ziemi, na której pracujemy i żyjemy. On sprawia, że ziemia wydaje plony i wiedząc o tym, kierujemy ku niebu naszą wdzięczność. Dziękujemy za nowy chleb, dziękujemy za wszystko, co nasi rolnicy zebrali z pól – powiedział w homilii bp Marek Mendyk. W Liturgii uczestniczyli biskupi naszej diecezji na czele z jej pasterzem bp. Tadeuszem Lityńskim. Procesję z darami przygotowali przedstawiciele parafii z Bledzewa, Wschowy i Żar. W imieniu zgromadzonych i wszystkich rolników naszej diecezji podziękowania biskupom złożył sołtys Czesław Flaga z małżonką. – Cieszymy się, że możemy złożyć dziękczynienie Bogu za tegoroczne dary w dniu, gdy dojrzał najpiękniejszy owoc tej ziemi, Maryja wzięta do nieba. W tę uroczystość pragniemy zawierzyć Jej nasze rodziny i cały rolniczy trud. Choć susza zniszczyła wiele upraw, chcemy dziękować Bogu za otrzymane tegoroczne plony, chcemy prosić o dobrą pogodę, by móc rozpocząć zasiewy nowych zbóż. Patrząc w przyszłość, zawierzamy Bogu nowe zasiewy, które wydadzą plon w przyszłym roku – powiedział uczestnik Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. Patronat Narodowy nad diecezjalnym dziękczynieniem za otrzymane plony objął Prezydent RP Andrzej Duda, który złożył wyrazy szacunku dla rolników diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i wyraził im wielką wdzięczność „za całoroczny trud, za udział w rozwoju gospodarczym i budowaniu pomyślności Rzeczypospolitej, za chleb na polskich stołach i trwanie przy wartościach patriotycznych oraz niezmiernie ważnych i pięknych tradycjach polskiej wsi”.
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów

2025-04-16 19:05

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

"Wybrani pomimo zdrady. Modlitwa i ekspiacja za kapłanów" – taki tytuł nosi mała książeczka napisana przez bp. Andrzeja Przybylskiego, wydana niedawno przez Edycję Świętego Pawła w Częstochowie oraz siostry honoratki.

Na tle mistycznych relacji Służebnicy Bożej Hilarii Główczyńskiej autor opisuje niezwykłe powołanie tej pokorne siostry honoratki do modlitwy i ekspiacji za grzechy kapłanów. Książka zaczyna się do tajemnicy Wielkiego Czwartku. "W ślad za prośbą Jezusa, abyśmy wzajemnie obmywali sobie nogi zdarza się, że do obmycia nóg zaprasza się ubogich, bezrobotnych, emigrantów czy więźniów. To piękny gest, ale nie wolno nam zapomnieć, że Jezus zaczął umywanie nóg od swoich najbliższych uczniów – od Piotra, którego przygotowywał do papieskiej godności, od Jana, który zasłynie jako umiłowany uczeń Mistrza i od innych apostołów, którzy przecież staną u początków sukcesji apostolskiej wszystkich ich następców, czyli biskupów. To nie jest tylko mały szczegół, ale coś o czym nie wolno nam w Kościele zapomnieć. Czystość najbliższych uczniów Chrystusa, czyli papieża, biskupów i ich współpracowników kapłanów wydaje się być dla Jezusa priorytetowa". – zaznacza autor książki. Dalsza jej część jest szczególnym wołaniem o modlitwę, pokutę i ekspiację za grzechy księży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję