Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie Archidiecezji Wrocławskiej na Jasnej Górze

Maryjo, pomóż nam doświadczać Miłosierdzia Bożego

Niedziela wrocławska 37/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak co roku, tradycyjnie u progu nowego roku szkolnego i akademickiego oraz przed rozpoczęciem roku duszpasterskiego, Archidiecezja Wrocławska udaje się na Jasną Górę. W dwudniowym pielgrzymowaniu do tronu Jasnogórskiej Pani weźmie udział duchowieństwo i wierni, a swoje czuwanie rozpoczną 18 września o godz. 18 od uroczystej Eucharystii koncelebrowanej w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczyć będzie abp Marian Gołębiewski. Transmisja w Radiu Rodzina. Będzie również Pasterka Maryjna w Kaplicy Matki Bożej – pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego – Apel Jasnogórski, Różaniec, Godzinki o NMP, a także całonocne czuwanie przed Cudownym Obrazem, które przygotowują wierni z poszczególnych dekanatów.

Reklama

Diecezjalne pielgrzymowanie na Jasną Górę zapoczątkował kard. Henryk Gulbinowicz, który w 2000 r. postanowił oddać Dolny Śląsk w macierzyńską niewolę Maryi, niejako dopełniając ślubów Jana Kazimierza. Każdego roku wierni wraz z pasterzami odnawiają złożone wówczas ślubowanie. W tym roku mottem pielgrzymki jest hasło: „Maryjo, pomóż nam doświadczać Miłosierdzia Bożego”, które nawiązuje do przeżywania Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, a jedną z intencji jest właśnie prośba o Boże błogosławieństwo w przeżywaniu Roku Miłosierdzia. Do tej intencji nawiązał metropolita wrocławski w specjalnym liście do wiernych, zwracając uwagę, iż ten święty czas rozpocznie się 8 grudnia – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. – Ta uroczystość bowiem pokazuje sposób, w jaki Bóg działa od początku naszej historii. Po grzechu pierworodnym nie chce, by człowiek został sam. Wybiera Maryję, by stała się Matką Odkupiciela. Na ogrom grzechu Bóg odpowiada pełnią przebaczenia i uświadamia nam, że Jego miłosierdzie będzie zawsze większe od naszej niewierności. Aby to się dokonało, potrzebne było „tak” wypowiedziane przez Matkę Najświętszą – napisał abp Józef Kupny.

Hierarcha zauważył, że najczęściej czytaną Ewangelią na Jasnej Górze jest fragment o weselu w Kanie Galilejskiej. – Tamto wydarzenie doskonale koresponduje z Rokiem Jubileuszowym poświęconym Bożemu Miłosierdziu. Oto bowiem Jezus objawia się jako ten, który jest misericors (miłosierny), co należałoby dosłownie przetłumaczyć, jako ten, który ma serce dla biednych. Uczestnicy wesela w Kanie doświadczyli tego serca dzięki interwencji Matki Bożej – przypomniał metropolita, zapraszając do licznego udziału w pielgrzymce i prosząc księży o pomoc wiernym w zorganizowaniu wyjazdu do Częstochowy.

Wielu z nas nie mogło wybrać się do Matki Bożej w sierpniu podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę – warto więc znaleźć czas teraz i wybrać się do Jej tronu.

2015-09-10 09:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Noc czuwania

Niedziela świdnicka 10/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Ks. Grzegorz Umiński

Rozważaniom apelowym na Jasnej Górze przewodniczył bp Ignacy Dec

Rozważaniom apelowym na Jasnej Górze przewodniczył bp Ignacy Dec

Już po raz dziewiąty wierni z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy podjęli nocne czuwanie przy obrazie Pani Jasnogórskiej w Częstochowie.

Tradycja nocnej modlitwy trwa nieprzerwanie od 2013 r. i nawet tegoroczna pandemia tego nie przerwała. Wraz z księdzem proboszczem o. Dariuszem Laskowskim przybyło 27 osób – bo na taką liczbę wiernych w jasnogórskim sanktuarium pozwalają covidowe przepisy. Wśród przybyłych pielgrzymów obecny był także bp senior Ignacy Dec, który towarzyszył wiernym, prowadząc rozważania apelowe i przewodnicząc nocnej Eucharystii. – Paulini zawsze ciągną do Matki Bożej. Choć mamy obostrzenia, ale jedziemy, nic nas nie powstrzyma, żeby przybyć do Matki Bożej. Więc jesteśmy, meldujemy się. Zawsze trzeci piątek miesiąca lutego jest nasz, więc nie chcieliśmy zaprzepaścić tej możliwości spotkania z Matką Bożą. Przyjechała grupa trochę wybrańców, ale niosą na swoich ramionach intencje wszystkich, którzy chcieliby tutaj być – mówił dla Biura Prasowego Jasnej Góry o. Dariusz Laskowski.

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję