Reklama

Z Polski i ze świata

Abp Stanisław Gądecki

Jordania jest ostrzeżeniem dla Polski

Arcybiskup Stanisław Gądecki podsumował prace zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy, które zakończyło się 16 września br. w Jerozolimie i miało charakter pielgrzymki do Ziemi Świętej. Przyznał, że sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej nie zmienia się zasadniczo od 67 lat. – Należałoby im życzyć, żeby jeszcze za swojego życia doczekali się pokoju. Jest to perspektywa bardzo trudna do osiągnięcia, ale nadzieją jest edukacja, i to międzywyznaniowa, która może dokonać wiele dobrego – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Ujawnił, że uczestników zgromadzenia CCEE najbardziej zajmował temat uchodźców.Abp Gądecki powiedział, że sytuacja w Jordanii, gdzie początkowo w parafiach entuzjastycznie przyjęto uchodźców, co z czasem doprowadziło do paraliżu działalności duszpasterskiej Kościoła, może być ostrzeżeniem dla Polski. Dodał, że gdyby zapowiedziane 12 tys. uchodźców przybyło do Polski, Kościół nie będzie podejmował programów pomocowych bez wyraźnych umów ze stroną państwową, która bierze podstawową odpowiedzialność za przybycie tych ludzi.

(KAI)

Paryż

Nowy rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji

W dniach 12-13 września br. w Paryżu dziękowano za blisko 30-letnią posługę rektorowi Polskiej Misji Katolickiej – ks. inf. Stanisławowi Jeżowi. Ze względu na wiek duszpasterz przeszedł na emeryturę. Uroczystościom, w których brało udział licznie reprezentowane środowisko francuskiej Polonii, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Obecny był również bp Wiesław Lechowicz, odpowiedzialny za Polonię z ramienia Episkopatu Polski, oraz przedstawiciel arcybiskupa Paryża, a także licznie zebrani duszpasterze polonijni, przedstawiciele zakonów pracujących na terenie Francji, organizacji i stowarzyszeń. Uroczystość połączona była z przekazaniem tej odpowiedzialnej funkcji nowemu rektorowi, którym został ks. Bogusław Brzyś – kapłan diecezji tarnowskiej, od 20 lat pracujący we Francji.

Ks. Andrzej Mulka

Komunikat Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego
o zbiórce ofiar na odbudowę kościoła w Mileszkach

Reklama

Umiłowani Siostry i Bracia,
Z ogromnym żalem wszyscy przyjęliśmy wiadomość, że w poniedziałek 31 sierpnia 2015 r. spłonęła zabytkowa świątynia pw. Świętej Doroty w Łodzi-Mileszkach. Parafia popularnie zwana Mileszkami, miasto Łódź i archidiecezja łódzka utraciły piękny, XVIII-wieczny drewniany kościół. Tragedia ta głęboko dotknęła licznych wiernych nie tylko Mileszek, ale i całej archidiecezji łódzkiej. Także z różnych części Polski i z zagranicy napływają wyrazy współczucia. Za każdy przejaw solidarności składam serdeczne „Bóg zapłać”.

Osieroceni wierni Mileszek nie mają świątyni, miejsca, gdzie mogliby gromadzić się na modlitwę i sprawowanie Ofiary Mszy św. Chociaż budowa tymczasowej kaplicy jest na ukończeniu, należy już teraz myśleć o odbudowie kościoła parafialnego. Widząc konieczność udzielenia pomocy parafii w Mileszkach i odpowiadając na szlachetne przejawy solidarności z jej wiernymi, zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli z serdeczną prośbą o modlitwę w intencji rychłej odbudowy świątyni w Mileszkach i składanie ofiar na realizację tego trudnego i jakżeż ważnego celu.

Wszystkim osobom, które hojnie odpowiedzą na moją prośbę, serdecznie błogosławię

Reklama

Łódź, dnia 15 września 2015 roku, Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej

Marek Jędraszewski, Arcybiskup Metropolita Łódzki

Ofiary na odbudowę spalonego kościoła można przekazywać na numer konta archidiecezji łódzkiej: 22 1240 3028 1111 0000 2824 0033, z dopiskiem „DAR NA KOŚCIÓŁ W MILESZKACH”.

Krótko

• Parlament Europejski poparł propozycję rozlokowania na terenie państw Unii Europejskiej 120 tys. uchodźców, którzy już znajdują się na terenie UE. Za przyjęciem rezolucji w sprawie planu Komisji Europejskiej opowiedziało się 372 europosłów, przeciwnych było 124, od głosu wstrzymało się 54.

• Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, zwołał na 23 września br. nadzwyczajny szczyt liderów państw Unii Europejskiej w sprawie kryzysu związanego z napływem uchodźców z Bliskiego Wschodu. Powszechnie uważa się, że zareagował zbyt późno.

• Uchodźcy nadal forsują bramy Europy. Najtrudniejsza sytuacja panuje na greckiej wyspie Lesbos. Mieszka tam 85 tys. osób, a przybyło już 100 tys. imigrantów. Doszło do starć z siłami bezpieczeństwa. Policja musiała też interweniować na Węgrzech. W związku z trudną sytuacją do dymisji podał się szef węgierskiego ministerstwa obrony.

• Na Węgrzech weszły nowe, zaostrzone przepisy w sprawie przekraczania granic. Zatrzymało to falę uchodźców, ale w pierwszym dniu obowiązywania nowego prawa na granicy doszło do zamieszek. Węgierska policja użyła gazu łzawiącego.

• W gangach przemytniczych, które za opłatę rzędu kilku tysięcy euro organizują niebezpieczne przeprawy migrantów do Europy, może działać nawet 30 tys. osób.

• Trzęsienie ziemi o sile ponad 8 stopni w skali Richtera wystąpiło u wybrzeża Chile.

• Rosja zapewniła, że dostarcza broń do Syrii zgodnie z prawem międzynarodowym. W Syrii przebywają rosyjscy eksperci wojskowi, co nie podoba się NATO.

• Jan T. Gross znowu szkaluje Polskę. W artykule na łamach niemieckiego „Die Welt” stwierdził, że Polacy wymordowali więcej Żydów niż Niemców.

2015-09-22 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Jezusa w nasze krzyże

2021-09-20 12:12

[ TEMATY ]

krzyż

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

- Krzyż Jezusa jest objawieniem prawdy o Bogu, który chce być z nami w każdej sytuacji, także w najcięższym położeniu - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył diecezjalnym uroczystościom Podwyższenia Krzyża Świętego na najwyższym wzniesieniu Wielkopolski na Kobylej Górze, zwanej Górą Krzyża.

Po wielu miesiącach zmagań z doświadczeniem pandemii wierni diecezji kaliskiej zgromadzili się przy Krzyżu Jubileuszowym, aby błagać Miłosiernego Boga o zatrzymanie pandemii oraz wszelkiego zła, które dotknęło całą ludzkość.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję