Reklama

Książki

Wierność łasce

Ukazał się zbiór homilii i kazań abp. Wacława Depo, wygłoszonych w latach 2012-15 w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie pt. „Wierność łasce”. Nauczanie pasterskie Metropolity Częstochowskiego zostało zamieszczone w sześciu rozdziałach: „Jedność poprzez łaskę”, „Święcenia kapłańskie”, „Msza krzyżma”, „Pielgrzymki kapłanów”, „Posługa proboszcza” oraz „Modlitwa o uświęcenie kapłanów”.

W swoim nauczaniu abp Depo ukazuje teologię i tajemnicę biskupstwa, teologię kapłaństwa i życia kapłańskiego. „Kapłan to sługa Ewangelii Chrystusa. Kapłan to człowiek zbawczego działania Boga, zgadzający się na wprost przerażającą obecność Boga samego, ukształtowany przez łaskę” – te słowa padły podczas jednego z kazań.

Reklama

Gdy mówi o kapłaństwie, Metropolita Częstochowski wskazuje na konieczność pogłębienia świadomości obdarowania, na wierność łasce i na odnowę charyzmatu. „Kapłańskie stawanie przed Bogiem musi być złączone z występowaniem w imieniu ludzi przed Bogiem. Nie możemy odgraniczać życia codziennego od życia Bożego. A drugim kierunkiem zadań kapłana jest stawanie z odwagą w imieniu Boga przed ludźmi” – podkreśla Ksiądz Arcybiskup i za sługą Bożym ks. Wincentym Granatem przypomina, że „mamy głosić Ewangelię aż dotąd, gdy Ewangelia nie wypadnie z naszych rąk”.

W centrum nauczania abp. Depo jest Chrystus Odkupiciel człowieka i Maryja, która prowadzi do Chrystusa. Metropolita Częstochowski bardzo często wzywa do odważnego kroczenia za Chrystusem i Jego Matką oraz do wierności Kościołowi. „Bez wiary nie wolno podchodzić do tajemnicy Kościoła” – przypomina w swoim nauczaniu pasterskim.

W publikacji znajdziemy również diagnozę czasów współczesnych. „Wszelka bowiem antropologia, a więc nauka o człowieku, bez odniesienia do Boga i bez odniesienia do Chrystusa jest niszczącym kłamstwem” – czytamy w jednej z homilii, w której abp Depo mówi również: „Smutne jest to, że w codziennym życiu naszych mediów prasowych, radiowych, telewizyjnych czy internetowych prawda zaczęła odgrywać wtórną rolę, a liczy się sensacja, duch oszczerstwa i niszczenia sakramentu kapłaństwa, a przez to i Kościoła”.

Reklama

Metropolita Częstochowski często sięga do nauk papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI, Franciszka, ale również do współczesnych poetów, takich m.in. jak: Roman Dolecki, ks. Janusz Pasierb, ks. Jan Twardowski, Zbigniew Herbert, ks. Kazimierz Wójtowicz. W nauczaniu pasterskim abp. Wacława Depo można także odnaleźć myśli pisarzy starożytności chrześcijańskiej, np. św. Grzegorza z Nazjanzu, oraz współczesnych myślicieli, takich jak Jean Guitton.

Publikacja została ubogacona zdjęciami fotoreporterów „Niedzieli” – Bożeny i Mariana Sztajnerów.

Książka ukazała się w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym „Regina Poloniae” – ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa, tel. (34) 368-05-60, e-mail: cwa@cwa.com.pl.

2015-09-22 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o bohaterach

Niedziela Ogólnopolska 46/2012, str. 12-13

[ TEMATY ]

wywiad

historia

książka

Leszek Sosnowski/Biały Kruk

PAWEŁ STACHNIK: - Pana najnowsza książka „Strachy i Lachy” ma jeszcze podtytuł „Przemiany polskiej pamięci 1982-2012” i poświęcona jest w ogromnej części właśnie społecznej pamięci Polaków. Dlaczego pamięć o przeszłości jest tak ważna w życiu każdego narodu?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję