Reklama

Sport

XV Mistrzostwa Polski Księży w Tenisie

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 48-49

Jerzy Borczyk

Są księża z pasją, którzy dobrze się czują np. na korcie

Są księża z pasją, którzy dobrze się czują
np. na korcie

W dniach 7-9 września br. odbyła się XV edycja Mistrzostw Polski Księży w Tenisie. Głównym organizatorem i dobrym duchem całego przedsięwzięcia był niezmordowany ks. prał. Józef Caputa, proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach. Warto zauważyć, że to właśnie determinacja i sportowa pasja ks. Józefa spowodowały, iż podjęta przed laty inicjatywa rywalizacji duchownych w tenisie ziemnym, po latach przerwy, w roku 2009 wpisała się na powrót jako stały punkt sportowych wydarzeń dla osób duchownych w naszym kraju.

Tegoroczne mistrzostwa odbywały się w przepięknie położonym ośrodku tenisowym „Tenis Park Żywiec 1918” w Żywcu. W tym miejscu serdeczne podziękowania należą się także gospodarzowi tego miejsca – Wiesławowi Bielowi i całej ekipie współpracowników za niezwykle miłe, wręcz rodzinne przyjęcie i troskę okazaną podczas pobytu uczestników mistrzostw w ośrodku.

Reklama

Do Żywca zjechali przedstawiciele zarówno duchowieństwa diecezjalnego (niestety, nie ze wszystkich diecezji), jak i wspólnot zakonnych (warto zauważyć, że przybyli także duchowni z Danii, Słowacji i Włoch). Najliczniejszą grupę stanowili prezbiterzy diecezji tarnowskiej (8!) i archidiecezji krakowskiej (7). Poza tym przybyli reprezentanci z diecezji: kieleckiej (4), poznańskiej (1), przemyskiej (2), opolskiej (2), bielsko-żywieckiej (2), legnickiej (1), warszawskiej (1), kaliskiej (1), lubelskiej (2), katowickiej (1), zamojsko-lubaczowskiej (2) i sandomierskiej (1). Wśród zgromadzeń zakonnych najliczniejszą grupę stanowili franciszkanie (4), przybyli także reprezentanci: dominikanów (2), redemptorystów (1), oblatów (1), salezjanów (1) oraz Wspólnoty Chemin Neuf (1).

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który w swoim przesłaniu napisał m.in.: „Niech te zawody pomogą Wam w budowaniu wspólnoty kapłańskiej, nie tylko w codziennym duszpasterstwie, ale także w szlachetnej rywalizacji sportowej. Takie zawody sportowe są cenną wartością, rozwijają przyjaźń, wytrwałość, cierpliwość oraz umiejętność pracy zespołowej. Niech pomagają Wam w uczestnictwie w tych największych zmaganiach, w których zdążamy do Nieba, naszej prawdziwej ojczyzny”.

Mistrzostwa rozpoczęły się uroczystą Liturgią w kościele parafialnym św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, gdzie gościł nas wspaniały gospodarz tego miejsca – ks. prał. Stanisław Kozieł. Z kolei Eucharystii przewodniczył ks. inf. Władysław Fidelus, proboszcz konkatedry w Żywcu.

Reklama

Sędzią głównym był Wojciech Litwicki – to on czuwał nad prawidłowym przebiegiem całej imprezy.

A oto zwycięzcy poszczególnych kategorii, w których odbywała się sportowa rywalizacja:

Kategoria + 60:

1. ks. Bogdan Przegaliński (arch. warszawska)

2. ks. Henryk Pyka (arch. krakowska)

3. ks. Józef Caputa
ks. Józef Gwiazdoń (obaj arch. krakowska)

Kategoria +50:

1. ks. Jarosław M. Popławski (arch. lubelska)

2. ks. Andrzej Maczuga (diec. sandomierska)

3. ks. Andrzej Seidler
ks. Krzysztof Jarmuła (obaj diec. tarnowska)

Kategoria do 50:

1. o. Daniel Waszek OFM

2. ks. Kazimierz Piwowar (arch. przemyska)

3. o. Mirosław Sander OP
ks. Jerzy Ossoliński (arch. przemyska)

Gra podwójna (debel):

1. ks. B. Przegaliński – o. D. Waszek

2. ks. K. Piwowar – ks. J. Ossoliński

3. o. M. Sander – ks. M. Tłokiński
ks. D. Stankiewicz – ks. J. M. Popławski

Turniej Pocieszenia:

1. ks. Czesław Koraszyński (diec. zamojsko-lubaczowska)

2. ks. Edward Mikoś (diec. tarnowska)

3. ks. Józef Bednarik (diec. rożnawska, Słowacja)
ks. Łukasz Nizio (arch. krakowska)

Na zakończenie mistrzostw odbyło się wręczenie pamiątkowych pucharów i medali. Ceremonii tej przewodniczył starosta powiatu żywieckiego – Andrzej Kalata. Warto zauważyć, że zwycięzcami mogą czuć się wszyscy uczestnicy turnieju. Odnotować należy, że główny organizator, ks. prał. Józef Caputa, poinformował zebranych o trwających już przygotowaniach do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Księży w Tenisie, które mają się odbyć bezpośrednio po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Więcej informacji można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej: www.tenisksiezy.pl.

2015-09-22 11:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję