Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ratunek i radość

Z dniem 27 września rozpoczyna się w naszej diecezji Tydzień z Ewangelią. 14. edycji ewangelizacyjnego przedsięwzięcia towarzyszy hasło: „Pozwól się urat (d)ować”. Jak zaznacza ks. Sebastian Rucki, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego naszej kurii, szereg inicjatyw w ramach Tygodnia z Ewangelią wpisywać się będzie w czas nawiedzenia diecezji bielsko-żywieckiej przez obraz Jezusa Miłosiernego

Hasło, które zaproponowaliśmy w tym roku, łączy w sobie prawdę o tym, że Bóg miłosierny wyciąga do nas Swoje ręce, by uratować człowieka. Chodzi jednak o to, by te wyciągnięte ręce i Bożą gotowość dostrzec, by dać się uratować. To z kolei przynosi radość z odkrycia miłości – tłumaczy ks. Sebastian Rucki.

Tegoroczny Tydzień z Ewangelią obfituje w szereg propozycji w różnych miejscach naszej diecezji. Bogaty program przygotowało kilkadziesiąt wspólnot i ruchów charyzmatycznych z Bielska-Białej, Żywca, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic i innych miejscowości i parafii z terenu diecezji bielsko-żywieckiej. Na program składają się m.in.: celebracje liturgiczne w wielu świątyniach diecezji, rekolekcje, różnego rodzaju spotkania, konferencje tematyczne, projekcje filmowe i warsztaty. Przygotowano różne propozycje dla małżonków, rodziców, nauczycieli i wychowawców, dla dzieci i młodzieży, a także dla mężczyzn, czy też kapłanów, którzy pragną umocnić się w posłudze „szukania zaginionych owiec”.

Reklama

Wśród wielu propozycji na uwagę zasługują muzyczne warsztaty uwielbienia, które odbędą się od 9 do 11 października w Domu Kultury „Kubiszówka”. Projekt poprowadzi znana w świecie polskiej sceny chrześcijańskiej Beata Bednarz oraz Zuzanna Pradela. W założeniu inicjatywa ma być okazją do stworzenia wspólnoty modlitwy i doświadczenia radości z przekazu Dobrej Nowiny. Zwieńczeniem muzycznej i duchowej przygody z muzyką gospel będzie, 11 października, niedzielny Wieczór Uwielbienia w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej. Poprzedzi go celebracja Eucharystii sprawowanej o godz. 17.00 przez bielsko-żywieckiego biskupa ordynariusza Romana Pindla.

Organizatorzy Tygodnia z Ewangelią zadbali o to, aby ewangelizacyjne poruszenie mogło znaleźć kontynuację i pogłębienie. – Tych, których głoszone Słowo Boże dotknie i poruszy, zachęcamy do pogłębienia swojej relacji z Chrystusem przez udział w seminariach odnowy wiary, kursach i wspólnotach działających w diecezji czy różnych parafiach – tłumaczy koordynator całego projektu, ks. Sebastian Rucki.

Szczegóły programu 14. Tygodnia z Ewangelią można znaleźć na internetowej witrynie diecezji bielsko-żywieckiej.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Potęga miłości. Niedziela pamięci o ofiarach Majdanka

2021-09-22 15:28

Katarzyna Artymiak

Tradycyjnie w III niedzielę września w lubelskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, męczennika z Auschwitz, odbyła się „Niedziela Pamięci o Ofiarach Majdanka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję