Reklama

Niedziela Częstochowska

Dźbów – parafia z tradycjami

Wprawdzie ta częstochowska parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus powstała w 1957 r. Niemniej jednak o Dźbowie pisał już w XV wieku sam Jan Długosz, a Henryk Sienkiewicz wspomina o nim w „Potopie”

Niedziela częstochowska 39/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Adrianna Zawadzka

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Prezbiterium świątyni pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początkowo mieszkający tu wierni należeli do parafii pw. św. Zygmunta. Następnie zaś do parafii pw. św. Barbary w Częstochowie. Ludzie pracowali na roli, ale już od XVI stulecia i w kolejnych wiekach dobrze prosperowały kopalnie rudy żelaza oraz zakłady przetapiania tego surowca. Źródła historyczne podpowiadają, że pierwsza kuźnia w Dźbowie powstała właśnie w XVI wieku. Natomiast wydobycie rudy na skalę przemysłową zaistniało pod koniec XIX stulecia. Osiedle górnicze „Dźbów” wybudowano zaś w latach 50. ubiegłego wieku.

Życie parafialne

Parafia św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie liczy ok. 3 tys. wiernych. Od lipca tego roku duszpasterzami w Dźbowie są: proboszcz – ks. Krzysztof Knurzyński oraz wikariusz – ks. Grzegorz Kośny. – Parafianie dbają o świątynię i jej otoczenie. Chętnie sprzątają kościół pod kierunkiem nowego kościelnego Jerzego Wysockiego – mówi w rozmowie z „Niedzielą” Ksiądz Proboszcz. – Obecnie trwają intensywne prace remontowe na plebanii, porządkowanie otoczenia kościoła. Planujemy też w najbliższym czasie wymianę nagłośnienia w kościele – precyzuje ks. Knurzyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W parafii są obecne tradycyjne grupy, poczynając od Liturgicznej Służby Ołtarza, a kończąc na Żywym Różańcu. Aktywne są też Dzieci Maryi, a w pierwsze piątki miesiąca duszpasterze odwiedzają z Najświętszym Sakramentem ok. 30 chorych. Warto zaznaczyć, że spora grupa wiernych uczestniczy w codziennej porannej Mszy św., a w sobotę po wieczornej Eucharystii jest Apel Jasnogórski.

Pracę księży wspiera Parafialna Rada Duszpasterska. Z parafią współpracują czynnie i twórczo: Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca i Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich. Szkoły w Dźbowie, wraz z parafią, pielęgnują wartości patriotyczne. W życie religijne parafii czynnie włączają się też tutejsze Ochotnicze Straże Pożarne w Dźbowie i w Liszce.

1 października wspólnota w Dźbowie będzie przeżywać odpust parafialny ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystościom będzie przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy naszej archidiecezji. Wtedy też młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych przyjmie z jego rąk sakrament bierzmowania. Warto także wiedzieć, że w październiku z racji synodu, który dotyczy rodziny, świętymi zostaną ogłoszeni rodzice św. Teresy, patronki parafii. Wierni przywołują jej wstawiennictwa szczególnie podczas specjalnych czwartkowych nabożeństw.

Nieco historii

Dźbowską parafię powołał do istnienia 4 marca 1957 r. bp Zdzisław Goliński. Wydzielił jej terytorium z parafii pw. św. Barbary. Trzeba zaznaczyć, że potrzebę stałego duszpasterstwa w podczęstochowskich miejscowościach Dźbowie i Sabinowie dostrzegał już przed II wojną światową bp Teodor Kubina, pierwszy biskup częstochowski. Powołał on bowiem 14 lipca 1937 r. na tych terenach tzw. ekspozyturę. Dlatego też w latach 1937-46 funkcję kościoła pełniła kaplica mieszcząca się w budynku szkoły.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, staraniem ks. Stanisława Guzika, rozpoczęto wznoszenie murów kościoła. Prac nie dokończono. Niemcy w 1942 r. rozebrali jego fundamenty i część postawionych już ścian. W 1946 r. ks. Franciszek Rąpała pobudował tymczasową kaplicę, prowizoryczną plebanię i zakrystię. Bp Teodor Kubina poświęcił tę świątynię 6 października 1946 r.

Obecny kościół zbudowano w latach 1957-59 staraniem ks. Gustawa Musiała według projektu architektów: Władysława Kobzdeja, Jana Bajdy i Wiktora Samotyja. Nowy kościół poświęcił rytem zwykłym 12 października 1958 r. bp Stanisław Czajka. Uroczystym natomiast 9 października 1966 r. bp Franciszek Musiel.

2015-09-24 12:02

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czerwieńsk. Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha

[ TEMATY ]

parafia

odpust

relikwie

św. Wojciech

Czerwieńsk

Kamil Krasowski

Niosąca z mężem relikwie patrona parafii Joanna Wojtaszek namalowała obraz św. Wojciecha

Niosąca z mężem relikwie patrona parafii Joanna Wojtaszek namalowała obraz św. Wojciecha

W kościele parafialnym w Czerwieńsku 26 kwietnia odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii św. Wojciecha. Bp Tadeusz Lityński pobłogosławił sprowadzone z Gniezna relikwie patrona parafii oraz jego obraz namalowany przez panią Joannę Wojtaszek.

Parafia przygotowuje się do parafialnych misji ewangelizacyjnych, które za niespełna miesiąc odbędą się w Czerwieńsku i Nietkowie. Jednym z elementów duchowych przygotowań są dzisiejsze uroczystości z biskupem. Pomysł sprowadzenia relikwii świętego biskupa, męczennika i misjonarza zrodził się wśród członków rady parafialnej, a inicjatywę wspomógł pasterz diecezji.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Boże Ciało: Chrystus w Eucharystii wychodzi nam naprzeciw

Chrystus w Eucharystii wychodzi nam naprzeciw. Zawiera z nami przymierze. Sprzymierzmy się więc i my z Nim - powiedział abp Adrian Galbas. Centralne uroczystości Bożego Ciała w Warszawie rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. Bezpośrednio po liturgii wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która zakończyła się na placu Piłsudskiego.

Na zakończenie uroczystości abp Adrian Galbas wygłosił homilię poświęconą Eucharystii jako sakramentowi nowego przymierza. Duchowny przypomniał, że Bóg zawarł ze swoim ludem nowe przymierze nie krwią cielców, jak na Synaju, ale poprzez Ofiarę Syna Bożego. - „To jest Krew moja, nowego i wiecznego przymierza, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów” - cytował słowa Jezusa wypowiadane w czasie każdej Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Centralna procesja Bożego Ciała

2025-06-19 21:54

Biuro Prasowe AK

    - Nowy porządek w Europie i w Polsce można zbudować jedynie na tym najmocniejszym fundamencie, jakim jest właśnie przez Eucharystię odnowiony człowiek — człowiek odnowiony przez prawdę Ewangelii i człowiek odnowiony przez miłość, którą jest Eucharystia – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie, która przeszła z Wawelu na Rynek Główny.

Po Mszy św. sprawowanej przed katedrą wawelską centralna procesja Drogą Królewską przeszła na krakowski Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, kazania wygłosili krakowscy biskupi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję