Reklama

Niedziela Podlaska

Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży

W Drohiczynie od 7 do 9 września odbywała sie 12. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo człowieka a sytuacja młodzieży”

Niedziela podlaska 39/2015, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

konferencja

Ks. Artur Płachno

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

Organizatorzy spotkania, w którym uczestniczyło 75 naukowców z Polski, Białorusi i Niemiec, to: Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach oraz Wyższe Seminarium Duchownym w Drohiczynie, gdzie toczyły się obrady.

Podsumowując konferencję, prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że temat, zasugerowany przez bp. Tadeusza Pikusa został włączony w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Mówił, że młodość to piękny, ale równocześnie trudny okres w życiu człowieka, który nie jest już dzieckiem, ale jeszcze nie jest dorosłym. Jest on zatem podatny na wiele zagrożeń, płynących z wielorakich źródeł. Charakteryzuje się ewolucją zachowań i poszukiwaniem własnej drogi. Zachodzi też wówczas psychologiczny proces, polegający na rozluźnieniu wcześniejszych, mocnych kontaktów rodzinnych i nawiązaniu nowych stosunków społecznych, stosownych do wieku dorosłego. To również czas buntu i nonkonformizmu, objawiającego się potrzebą przynależności do różnych grup subkulturowych, organizacji i udzielania się na forum publicznym ze swoimi poglądami. Problemy te zostały poruszone zarówno podczas wystąpień, jak i dyskusji.

Reklama

Rozpoczynając obrady, bp Pikus podkreślił, że konieczne jest zrozumienie doświadczenia wpływu bezpieczeństwa człowieka na współczesną sytuację młodzieży. Ukazał też potrzebę promocji człowieka w świetle jego godności i całościowego, komplementarnego rozumienia jego potrzeb, wskazując na konieczność pomocy młodym ludziom w ich odkrywaniu.

W inauguracji wzięli udział także: biskup senior Antoni Dydycz, rektor UPH w Siedlcach prof. dr hab. Tamara Zacharuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, Grażyna Sobiczewska z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach, prof. dr hab. Stanisław Jaczyński, dziekan Wydziału Humanistycznego UPH, prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siemiatycki Jan Zalewski i burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Miało też miejsce uroczyste wręczenie 7. edycji Nagrody im. Jana Pawła II, którą kapituła przyznała: bp. prof. dr. hab. Tadeuszowi Pikusowi, prof. dr hab. Annie Latawiec z UKSW i Annie Suprun z Wydawnictwa UPH.

Reklama

Odbyła się promocja 7. numeru „Drohiczyńskiego Przeglądu Naukowego” oraz otwarto wystawę zatytułowaną „Malarstwo” Michała Godlewskiego, a także miały miejsce sesja jubileuszowa prof. dr. hab. Mirosława Dyrdy z UPH, występ zespołu „Mielczanie” z Mielnika i kolacja w wielokulturowym klimacie „Greckie impresje”.

Podczas konferencji obrady toczyły się w sekcjach: filozofii, której przewodniczyli prof. dr hab. Jan Dębowski i prof. dr hab. Robert T. Ptaszek; politologii oraz socjologii – prof. dr hab. Bruno Bartz i dr Izabela Aldona Trzpil; edukacji, której przewodniczyli dr Andrzej W. Świderski i Grażyna Sobiczewska; teologii pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Edwarda Jarmocha i ks. prof. dr. hab. Tadeusza Syczewskiego. W programie było ognisko nad Bugiem „Muzyczne wieczory” oraz miał miejsce panel zatytułowany „Świat wartości współczesnej młodzieży”.

Prezydent Drohiczyńskiego Towarzystwa Naukowego ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch powiedział, że problematyka przyszłorocznej konferencji będzie oscylowała wokół zagadnień miłosierdzia, wpisując się w zapowiedziany w Kościele Rok Miłosierdzia.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowy o godnym umieraniu. Konferencja w Legnicy

[ TEMATY ]

spotkanie

rozmowa

Ks. Waldemar Wesołowski

„Poznaj prawdę o godnym umieraniu” - to tytuł konferencji naukowej zorganizowanej przez Duszpasterstwo Rodzin diecezji legnickiej, stowarzyszenie Civitas Christiana oraz legnicki oddział PiS. Konferencja odbyła się w sobotę 10 grudnia w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.

Tym razem poruszany był temat mało popularny, choć dotyczący każdego z nas. Mowa była o przemijaniu, cierpieniu i śmierci. Zaproszeni prelegenci podzielili się swoją wiedzą i świadectwem na temat eutanazji, działalności hospicyjnej oraz towarzyszenia osobom umierającym w ich ostatnich chwilach życia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa upamiętniająca bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomsku

2021-09-27 11:07

[ TEMATY ]

wystawa

Radomsko

bł. kard. Stefan Wyszyński

Beata Pieczykura/Niedziela

Plenerową wystawę „Czas to miłość” można oglądać przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku do 28 września.

„Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością” – to tylko wybrane myśli z nauczania bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego, prezentowane na wystawie. Dla odwiedzających maksymy mogą stanowić życiowy drogowskaz. Obok słów Prymasa Tysiąclecia z kolejnych dekad jego życia można oglądać archiwalne fotografie oraz poznać istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję