Reklama

Niedziela Sandomierska

Uhonorowali wieloletniego Misjonarza

Niedziela sandomierska 39/2015, str. 4

[ TEMATY ]

misjonarz

Ks. Adam Stachowicz

W imieniu bp. Jerzego Mazura statuetkę odebrał o. Kazimierz Szymczycha SVD

W imieniu bp. Jerzego Mazura statuetkę  odebrał o. Kazimierz Szymczycha SVD

Już po raz ósmy w Hucie Komorowskiej, miejscu urodzenia kard. Adama Kozłowieckiego SJ, obchodzono Dni Wielkiego Misjonarza. Promowaniem sylwetki zmarłego w 2007 r. wielkiego człowieka tej ziemi zajmuje się Fundacja im. kard. Adama Kozłowieckiego SJ „Serce bez granic”. W tym roku członkowie Fundacji postanowili specjalną statuetką wyróżnić bp. Jerzego Mazura SVD, przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Dni Kardynała Kozłowieckiego, podczas których dokonano uhonorowania długoletniego Misjonarza, trwały od 11 do 13 września. Pierwszego dnia odbył się, już po raz czwarty, Podkarpacki Festiwal Piosenki Misyjnej, a na zakończenie zaśpiewał zespół „New Day”. Magdalena Bąk, uczestniczka festiwalu, opowiada: – Po raz kolejny brałam udział w festiwalu. Była wspaniała atmosfera. Łączyła nas wspólna pasja – muzyka przez, którą uwielbialiśmy Pana Boga i dziękowaliśmy Mu za osobę Księdza Kardynała. Po wystąpieniu wszystkich uczestników jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż musieli ocenić wszystkich wykonawców. Na koniec przyznano i wręczono nagrody uczestnikom. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu i przybliżyć postać Kard. Kozłowieckiego, podkreśla jedna z laureatek.

Reklama

Centralne uroczystości odbywały się w sobotę. Rozpoczęła je Msza św. w parku przy Muzeum w Hucie Komorowskiej, której przewodniczył bp Edward Frankowski wraz z bp. George Lungu z ramienia Episkopatu Zambii, odpowiedzialnym za służbę zdrowia. Podczas homilii ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie z Warszawy, mówił o znaczeniu misyjności, jako nieustannym zadaniu Kościoła, które jest realizowaniem wezwania Jezusa do niesienia Ewangelii na krańce świata.

Dalsza część spotkania odbyła się w Publicznym Gimnazjum w Majdanie Królewskim, gdzie po krótkim programie artystycznym bp Krzysztof Nitkiewicz wręczył w imieniu Fundacji statuetkę „Zasłużony dla misji – Serce bez granic”. W imieniu bp. Jerzego Mazura wyróżnienie odebrał o. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Zebrani uczestniczyli też w sesji naukowej. O eksterminacji polskiego duchowieństwa w obozie w Dachau mówiła Anna Jagodzińska z IPN w Warszawie, zaś ks. Stanisław Cieślak SJ przedstawił historię 45 lat współpracy Kościołów Polski i Zambii.

Reklama

Podsumowując spotkanie bp Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że głęboko ewangeliczne świadectwo jakie pozostawił po sobie kard. Adam Kozłowiecki, stale inspiruje nowe inicjatywy edukacyjne i dobroczynne. Ich owocem jest pomoc potrzebującym, budowanie relacji międzyludzkich i promowanie prawdziwych wartości.

Ostatni dzień poświęcono filmon, które utrwaliły sylwetkę kard. Kozłowieckiego i materiałom audiowizualnym, które upowszechniają jego działalność. W Muzeum odbył się przegląd filmów misyjnych, podczas którego zaprezentowano m.in. unikatowe, archiwalne filmy zrealizowane przez o. Stanisława Czapiewskiego SJ podczas jego pracy na rzecz wspierania misji.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misjonarz Eskimosów misjonarzem Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 8/2016, str. 6

[ TEMATY ]

misjonarze

misjonarz

Archiwum ks. Marcina Rumika

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

Ks. Marcin Rumik – misjonarz Eskimosów i misjonarz miłosierdzia; od tej pory pełni
szczególną rolę posłańca Miłosierdzia, zbawienia i pokoju. Na zdjęciu podczas rozmowy
z abp. Rino Fisichellą w Watykanie

A ten, który jedzie do Arktyki, niech się ciepło ubierze – powiedział żartobliwie Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do polskiego misjonarza ks. Marcina Rumika. Obecny na spotkaniu z misjonarzami miłosierdzia abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, uprzedzając słowa Papieża, w swoim przemówieniu zaznaczył m.in., że misjonarze miłosierdzia docierają nawet na najdalsze krańce świata. Audiencja odbyła się 9 lutego br. w Sali Królewskiej Pałacu Apostolskiego. Pojawili się tam wybrani przez Papieża misjonarze z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję