Reklama

Niedziela Świdnicka

Żyć i cierpieć jak Maryja

Niedziela świdnicka 39/2015, str. 8

[ TEMATY ]

modlitwa

spotkanie

Tomasz Pluta

Uroczystość w kościele Świetych Aniołów Stróżów

Uroczystość w kościele Świetych Aniołów Stróżów

Co roku w połowie września, wałbrzyszanie spotykają się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów na uroczystej modlitwie ku czci Patronki Miasta – Matki Bożej Bolesnej. 15 września zbierają się kanonicy kapituły, duchowieństwo wałbrzyskie, by pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca sprawować Eucharystię w intencji mieszkańców największego w diecezji miasta.

– Jak co roku spotykamy się w połowie września, kiedy to żegnamy lato, a witamy jesień – zwracał się przed Mszą św. bp Dec do licznie zgromadzonych wiernych. – Bardzo się cieszę, że jest tu nas dzisiaj tak dużo – podkreślał. – Wasza obecność dodaje nam, kapłanom, otuchy i sprawia, że czujemy się wam potrzebni. We wrześniu mamy takie dwa dni, kiedy w sposób szczególny nasze myśli kierujemy na Golgotę, na Krzyż – święto Podwyższenia Krzyża i wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Reklama

Zanim rozpoczęła się uroczysta celebra, nastąpiła instalacja trzech nowych kanoników: ks. Władysława Terpiłowskiego, ks. Józefa Błauciaka oraz ks. Daniela Szymanika. Kapłani publicznie wyznali wiarę i złożyli przyrzeczenie kanonickie. Gospodarz parafii, prepozyt kapituły ks. Wiesław Rusin powitał wszystkich zebranych oraz poprosił bp. Ignacego o przewodniczenie Eucharystii i skierowanie pasterskiego słowa.

W homilii bp Ignacy kontynuował myśl, wyrażoną przed Mszą św. – Św. bp Józef Pelczar napisał w jednej ze swoich książek, że Pan Bóg pozostawił nam trzy wielkie pomniki miłości: żłóbek, krzyż i ołtarz. Dzisiaj jesteśmy pod tym drugim pomnikiem miłości. Pod krzyżem stali szydercy, ale byli również przyjaciele Jezusa – zauważał. Było ich czworo: Maria Matka Jezusa, Jej siostra Maria żona Kleofasa, Maria Magdalena i Jan, uczeń, jeden z apostołów. Kiedy zadamy sobie pytanie, kto najbardziej przeżył śmierć Jezusa, dość oczywistą odpowiedzią będzie, że Matka. Z dwóch powodów, bo była Matką i wiedziała, że Jej Syn jest niewinny. Jest bez skazy, bez grzechu, umiera, bo taką ofiarę przyjął na siebie za ludzi. Zauważmy również, że stojący pod krzyżem Jan umarł później śmiercią naturalną, tak głosi tradycja, jako jedyny spośród uczniów Jezusa. Być może swoją obecnością pod krzyżem wysłużył sobie palmę męczeństwa – podkreślał kaznodzieja.

– Patrząc dzisiaj na Matkę Bolesną, uświadamiamy sobie, jak przeżywać cierpienie – wskazywał bp Ignacy. – Cierpienie jest częścią naszego życia, bardzo ważną częścią, mocno nas dotykającą. Maryja pokazała, jak żyć, jak cierpieć, w zaufaniu do Boga, bez słowa skargi, w ciszy i pokorze. Moi kochani, jeśli Panu Bogu zaufamy, każde życie na ziemi się wygrywa. Idźmy więc przez życie, jak Maryja, w zaufaniu do Boga.

Reklama

Po Mszy św., wszyscy zebrani w procesji przeszli do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, przenosząc cudowną figurkę na miejsce stałego pobytu. Tam bp Ignacy odmówił akt zawierzenia. Zanim jednak to uczynił zwrócił się raz jeszcze do zebranych, dziękując im za obecność. – Cieszy nas, kapłanów, obecność każdej i każdego z was – radośnie podkreślał.

– Dziękuję za Jerycho Różańcowe, które poprzedziło dzisiejsze uroczystości, dziękuję panu Michałowi Pieczykolanowi, który tu jest i modli się z nami, a który tak zabiega o tę modlitwę różańcową, już dzisiaj wspólnie się zaprośmy za rok. Biskup nie ukrywał radości ze spotkania w wałbrzyskiej kolegiacie, chyba wszystkim udzielił się ten radosny nastrój pasterza, ponieważ rzeczywiście, na twarzach zebranych gościł uśmiech.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: rozpoczęło się spotkanie papieża z patriarchami katolickim z Bliskiego Wschodu

[ TEMATY ]

papież

spotkanie

kościoły

papież Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

Koptyjski patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak

Koptyjski patriarcha Aleksandrii Ibrahim Isaac Sidrak

W Watykanie rozpoczęło się spotkanie Franciszka z sześcioma patriarchami wschodnich Kościołów katolickich z Bliskiego Wschodu i Egiptu. W czasie obrad zostaną omówione i przedyskutowane bieżące problemy tych Kościołów i ich misja na tym obszarze. Ich sytuacja jest tam bardzo trudna ze względu na toczące się wojny, prześladowania i dyskryminację miejscowych chrześcijan oraz związane z tym takie zjawiska jak powszechna bieda i masowe wyjazdy chrześcijan z tych ziem.

Na rozmowy z Ojcem Świętym przybyli następujący patriarchowie: chaldejski Louis Raphael Sako, koptyjski Ibrahim Isaac Sidrak, maronicki kard. Bechara Butros Rai, melchicki Youssef Absi, ormiański Krikor Bedros XX Gabrojan i syryjski Ignace Youssif III Younan.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19

[ TEMATY ]

Warszawa

dożynki

Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

W weekend w Warszawie odbędą się Dożynki Prezydenckie, w trakcie których zostaną wręczone dyplomy dla twórców wieńców dożynkowych, a tuż po południu korowód dożynkowy przejdzie na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego, gdzie Andrzej Duda zabierze głos.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję