Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Rada Kapłańska i księża dziekani w sprawie wyroku na obrońców życia

„Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał zaskakujący wyrok w sprawie z powództwa szpitala Pro-Familia przeciw obrońcom życia, zabraniający mówienia o aborcji, iż jest zabijaniem dzieci” – czytamy w oświadczeniu Rady Kapłańskiej i Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej. Autorzy wyrażają również zaniepokojenie faktem utajnienia uzasadnienia orzeczenia. „Odebranie opinii publicznej możliwości zapoznania się z motywami Sądu budzi bardzo poważne wątpliwości” – piszą.

[ TEMATY ]

oświadczenie

BOŻENA SZTAJNER

Oświadczenie dotyczy wyroku, jaki zapadł 16 października w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie w procesie cywilnym, wytyczonym Jackowi Kotuli i Przemysławowi Syczowi z Fundacji „ Pro-Prawo do życia” przez Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie. Szpital oskarżył ich o organizację pikiet antyaborcyjnych oraz twierdzenie, że w placówce zabija się chore nienarodzone dzieci. Sąd nakazał oskarżonym przeprosiny oraz pokrycie kosztów sądowych. Utajnił też uzasadnienie wyroku.

Temat był jednym z podjętych podczas posiedzenia Rady Kapłańskiej i Kongregacji Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej w sobotę 18 października. Przygotowane oświadczenie zostało upublicznione dzisiaj. Poniżej pełny tekst oświadczenia:

Reklama

Przemyśl, 18 października 2014

Oświadczenie Rady Kapłańskiej i Księży Dziekanów Archidiecezji Przemyskiej

Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał zaskakujący wyrok, w sprawie z powództwa szpitala Pro-Familia przeciw obrońcom życia, zabraniający mówienia o aborcji, iż jest zabijaniem dzieci. Treść wyroku wyraźnie odbiega od zasad etyki chrześcijańskiej zabraniającej zabijania także najsłabszego człowieka. Szczególnym obrońcą tej zasady był św. Jan Paweł II, który wielokrotnie przypominał, że każda aborcja jest zabijaniem niewinnego życia ludzkiego. Nie zmienią tego żadne ustanawiane przez ludzi prawa ani wyroki. Ludzie sumienia słusznie i zawsze będą popierać tych, którzy działają w obronie dzieci nienarodzonych. Dlatego solidaryzujemy się z odważnymi i bezkompromisowymi obrońcami życia. Jednocześnie wyrażamy zaniepokojenie faktem utajnienia uzasadnienia tegoż orzeczenia. Odebranie opinii publicznej możliwości zapoznania się z motywami Sądu budzi bardzo poważne wątpliwości.

Reklama

W imieniu księży zgromadzonych na posiedzeniu Rady Kapłańskiej i Kongregacji Księży Dziekanów pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Michalika Metropolity Przemyskiego oraz Biskupów Adama Szala i Stanisława Jamrozka

Ks. Roman Chowaniec - Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Ks. Waldemar Janiga - Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Ks. Roman Wawro - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin

2014-10-21 15:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie w sprawie manipulacji w filmie „Niewinne”

[ TEMATY ]

oświadczenie

ADAM RAK

Matka Weronika Sowulewska OSBCam i s. Jolanta Olech USJK wydały oświadczenie w związku z filmem "Niewinne". Przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz rzeczniczka prasowa Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych piszą w nim, że choć autorzy filmu, który opowiada historię zgwałconych przez armię radziecką zakonnic jest autentyczna, "nie ma dokumentów historycznych ani przekazu pamięciowego o tym, aby benedyktynki klauzurowe w Polsce doznały tragedii, o której w filmie mowa", a takie habity mają na sobie aktorki, występujące w filmie.

Publikujemy oświadczenie m. Weroniki Sowulewskiej, przewodniczącej Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych i s. Jolanty Olech USJK, rzeczniczki prasowej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych:

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję