Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Chojeńskie ekumeniczne wołanie o jedność

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2015, str. 7

[ TEMATY ]

ekumenizm

spotkanie

Ks. Robert Gołębiowski

Modlitwa ekumeniczna w Chojnie

Modlitwa ekumeniczna w Chojnie

Nauczanie Soboru Watykańskiego II bardzo zdecydowanie akcentuje w posłudze Kościoła dwie zasadnicze prawdy. Pierwsza z nich uświadamia nam ewangeliczne przesłanie o tym, że Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla całego świata, a druga z nich głosi niezwykle ważną ideę ekumenizmu – wspólnej troski chrześcijan o to, abyśmy „byli jedno”. Mijające już 50 lat od zakończenia Soboru przyniosły wiele niezwykle istotnych dokonań na polu jednoczenia się świata, szczególnie Europy, a także w dążeniu do pełnej wspólnoty modlitwy i liturgii pomiędzy rozłączonymi braćmi. Te ekumeniczne znaki nabrały dynamizmu w czasie pontyfikatu Jana Pawła II, który stał się zwornikiem jedności, zarówno pod względem społecznym, jak i religijnym. Głębokim przejawem tych widocznych przemian jest przeżywane co roku w Chojnie już od 26 lat nabożeństwo ekumeniczne, będące od kilku lat centralnym punktem obchodzonych wówczas Dni Integracji Europejskiej, Przyjaźni i Tolerancji.

Reklama

W odbudowywanym, majestatycznym kościele Mariackim – świątyni, która ma być fundamentem spotkań katolików i ewangelików – odbywają się właśnie nabożeństwa ekumeniczne przepojone duchem modlitwy i medytacyjnej refleksji nad tym, jak budować wzajemną miłość, pokój i szacunek dla drugiego człowieka. Gromadzą się na nich rzesze przedstawicieli obu wyznań chrześcijańskich, by zanosić błagania do Boga w ważnych intencjach. W tym roku także w murach tej wspaniałej, zabytkowej budowli uobecnił się wieczernik braterskiego spotkania. Tradycyjnie honory gospodarza pełnił ks. prał. Antoni Chodakowski, który z wielkim wyczuciem ducha ekumenizmu podejmuje wszystkie inicjatywy zmierzające do budowania mostu jedności pomiędzy katolikami a protestantami. Krótkiego wprowadzenia teologicznego dokonał także, jak co roku, pastor Bert Schwarz z Hanoweru, przypominając o równoczesnej budowie trwałych fundamentów jedności podobnych do trudu wniesionego w odbudowę kościoła Mariackiego. Swoje słowo powitania i refleksji nad 26 latami spotkań skierował do jak zawsze licznie zebranych dawnych i obecnych mieszkańców Chojny jej burmistrz Adam Fedorowicz.

Tegorocznemu nabożeństwu przewodniczył bp senior Marian Błażej Kruszyłowicz w asyście ks. inf. Edmunda Cybulskiego oraz kapłanów z dekanatów Chojna, Banie i Cedynia. Wspólna modlitwa i refleksja nad słowem Bożym przebiegała w tym roku pod hasłem wziętym z nauczania Dietricha Bonhoeffera: „Nikt nie może rościć sobie prawa do indywidualnego decydowania, co ważne i wartościowe, każdy wnosi swój szczególny dar i wykonuje swoją szczególną posługę w całości. Dopiero w jedności leży prawda”. W tym roku homilię wygłosił pastor Steffen Reiche z Berlina. Analizując Ewangelię o rozmnożeniu chleba, odwoływał się do obrazu Uczty Pańskiej i karmienia serca ludzkiego najważniejszymi prawdami. Podkreślił symbolikę chleba, który łączy ludzi, jednoczy, umacnia i zespala. W tym znaczeniu odniósł się także do historii naszych narodów i wartości budowania trwałego pokoju w ramach jedności europejskiej. Każdy z dalszych elementów modlitwy, a więc Credo, Modlitwa wiernych, Modlitwa Pańska, Znak pokoju, przypominały o tym, czym jest w praktyce naśladowanie Chrystusa i budowanie jedności. Wzruszającym akcentem było błogosławieństwo chlebów i dzielenie się nimi nawzajem przez wszystkich zgromadzonych na modlitwie.

Ubogaceniem nabożeństwa był występ zespołu puzonistów „Oderland” pod kierownictwem Siegfrieda Zuhlka i kantora Dietera Glosa. W piątek w chwili otwarcia Dni Integracji Rada Miejska w Chojnie w specjalnej uchwale nadała honorowe obywatelstwo Jeremy Barkerowi z Sherbrone z Anglii oraz związanemu z dziełem ekumenizmu i odbudowy kościoła Mariackiego Peterowi Helbichowi, który jako sześciolatek w 1945 r. opuścił Chojnę, a po kolejnych 50 latach stanął na czele „Fundacji Kościoła Mariackiego”. Jak zawsze również w murach kościoła Mariackiego odbył się koncert „Romantyczny wieczór z klasyką” w wykonaniu A. Bałachowskiej – sopran oraz I. Paliwody – fortepian. Ostatnim punktem programu był wykład Michała Gierkiego w ramach projektu „Gotycka Chojna”, prezentującego chojeńskie dziedzictwo kulturowe. Zaprezentowano również książkę „Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana Pomorza i Brandenburgii”.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęcił Polaków do modlitwy o jedność chrześcijan

[ TEMATY ]

papież

ekumenizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Pozdrawiając podczas dzisiejszej audiencji ogólnej pielgrzymów polskich Franciszek wezwał ich do modlitwy o jedność chrześcijan.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

CZYTAJ DALEJ

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję