Reklama

Głos z Torunia

Maryja ostoją człowieka

Niedziela toruńska 39/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Matka Boża

Aleksandra Wojdyło

Proceja z figurą Matki Bożej

Proceja z figurą Matki Bożej

Jak co roku, w niedzielę po święcie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi z całej diecezji udali się do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Rywałdzie, gdzie od XVII wieku słynie łaskami najpiękniejsza z figur (jak ją określił ks. Stanisław Kujot). Odpust świętowany był w cieniu smutnych wydarzeń, które miały miejsce w ostatnich dniach. W nocy z 6 na 7 września wandale włamali się do kościoła, ukradli wota dziękczynne oraz sprofanowali figurę Matki Bożej. Na szczęście figura nie doznała większych uszkodzeń.

Centralne obchody odbyły się 13 września. Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. – Nikt nie spodziewał się, że na urodziny Matki Bożej przyjdzie nam przybyć w takich okolicznościach. Matka Boża, która od nas przyjmuje dziś życzenia, także musi przyjąć od nas przeproszenia za to, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu w sanktuarium. Chcemy prosić Maryję, aby dała łaskę opamiętania tym, którzy dokonują takich czynów, aby świat nie zmierzał ku złu – mówił Biskup Józef.

Reklama

W homilii Biskup Józef mówił o zawierzeniu życia Bogu. Wzywał do odważnego niesienia radości i nadziei innym ludziom. Zachęcał do odkrycia na nowo swojego życiowego powołania, wybrania życia i radowania się Jezusem, nawet w chwilach smutku. – My dzisiaj świadczymy o tym, kim jest dla nas Zbawiciel, ponieważ człowiek przemieniony na podobieństwo Chrystusa staje się Jego obrazem i poprzez zjednoczenie z Nim należy do rodu królewskiego – mówił. Uwrażliwiał na to, aby nie zatracać w ciągu swego życia wiary i zaufania Bogu, które dzięki rodzicom otrzymaliśmy, i zachęcał, aby odnaleźć w swoim sercu „Rywałd”, czyli szczególne miejsce, gdzie Chrystus będzie mógł zamieszkać. Dzięki temu możemy budować bezpieczną przyszłość swoją, kraju i Europy.

Z żalem mówił o przypadkach usuwania Chrystusa z życia osobistego, publicznego w Polsce i Europie oraz zatracaniu istoty niedzieli jako dnia Pańskiego. – Owe dramatyczne wydarzenia, które miały tu miejsce, są konsekwencją dominacji materii nad duchem – mówił Ksiądz Biskup. Zachęcił, aby wierni świeccy, pełniąc różne funkcje zawodowe, społeczne i kulturalne, odważnie świadczyli o Chrystusie. – Nie lękajmy się, bądźmy ludźmi głębokiego zawierzenia, którzy przemienią świat i przeniosą wiarę w następne pokolenia. Przyszłość świata nie należy do ludzi złych i zapatrzonych w materię, ale do Boga – podkreślił.

Liturgię uświetnił chór „Książkowianka” działający przy GOK w Książkach pod kierunkiem Marianny Ciupak i organisty Marka Jedamskiego.

Modlitwa różańcowa i wieczorna Msza św. zakończyły uroczystości.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowują się do koronacji

Niedziela sandomierska 37/2015, str. 1, 3

[ TEMATY ]

Matka Boża

odpust

Ks. Adam Stachowicz

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Odpust Matki Bozej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

W uroczystość Matki Bożej Pocieszenia (30 sierpnia) do radomyskiego Sanktuarium przybyła rzesza pątników. Przyszły pielgrzymki piesze z parafii: Chwałowice, Kotowa Wola, Wola Rzeczycka, Zaleszany, Pniów, Grębów, Wrzawy, Turbia, Zbydniów, Gorzyce oraz pielgrzymi ze Stalowej Woli z parafii Opatrzności Bożej i rozwadowskiej fary. Licznie przybyli też pielgrzymi indywidualni. Łącznie w uroczystości uczestniczyło ponad 5 tys. osób. Ks. Józef Turoń, kustosz radomyskiego Sanktuarium, wyjaśnia: – Od ubiegłego roku przygotowujemy się do koronacji wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Jeśli chodzi o datę koronacji, to będzie ona uzależniona od decyzji Księdza Biskupa. Przygotowania do koronacji obrazu Matki Bożej Bolesnej trwały 5 lat. Dlatego już teraz zaczęliśmy przygotowania do kolejnej koronacji: materialne – chcemy dokończyć zakładanie witraży w świątyni i przygotować ołtarze dla obu wizerunków Matki Bożej. Natomiast jeszcze istotniejsze są przygotowania duchowe. Będziemy starać się bardziej obudzić kult Matki Bożej w Radomyślu i w całej diecezji – zaznacza Ksiądz Kustosz.

CZYTAJ DALEJ

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Biada nam, obłudnikom

2021-09-26 08:32

Adobe Stock

Od dłuższego czasu towarzyszy mi myśl, że jesteśmy obłudnikami, jeżeli chodzi o wiarę, gdyż jestem przekonany, że Syn Boży do większości z nas, współczesnych chrześcijan powiedziałby te same słowa, jak 2 tysiące lat temu mówił prosto w oczy faryzeuszom: Biada wam, obłudnicy.

Dlaczego mam wrażenie, że staliśmy się obłudnikami? Wystarczy przyjrzeć się, jak większość z nas podchodzi do naszej wiary. Zapewne od niejednego bym usłyszał: Ale czego się czepiasz? Rano i wieczorem pacierz odmówię, Koronkę do Bożego Miłosierdzia też, Różaniec też, w niedzielę prawie zawsze jestem na Mszy Świętej itp. Ale co z tego? Czy my modlimy się, bo faktycznie czujemy żywą obecność Boga czy „bo tradycja nakazuje” lub „bo w domu tak się przyjęło”. Dlatego uważam, że staliśmy się niejako faryzeuszami obecnych czasów, czyli „musimy spełnić jakiś obowiązek, bo tak wiara nakazuje” i tyle. Nie robimy to z miłości do Boga, ale raczej dlatego, żeby uniknąć Jego gniewu i ewentualnej srogiej kary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję