Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Legion Maryi na Jasnej Górze

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2015, str. 1

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Ks. Krzysztof Hawro

Eucharystia na Jasnej Górze

Eucharystia na Jasnej Górze

Zaznaczyć trzeba, że coroczna pielgrzymka na Jasną Górę odbywa się zwyczajowo w okolicach daty powstania Legionu Maryi, a powstał on 7 września 1921 r. w Dublinie w Irlandii. Głównym zadaniem Legionu jest szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii.

Reklama

Przed kilkunastoma laty Legion Maryi zaistniał na terenie diecezji lubelskiej, a obecnie diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Ogromne zasługi w propagowaniu i rozwijaniu Legionu ma ks. prał. Zdzisław Ciżmiński, który jest diecezjalnym duszpasterzem Legionu Maryi. To z jego błogosławieństwem udała się na Jasną Górę grupa pielgrzymów z Zamościa. Do Częstochowy dotarliśmy wieczorem 11 września. Już tego wieczoru uczestniczyliśmy w modlitwie Apelu Jasnogórskiego, której przewodniczył bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi z ramienia Episkopatu Polski, obchodzący w tym roku złoty jubileusz kapłaństwa.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. koncelebrowana w sobotę 12 września o godz. 11 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył bp Roman. Pielgrzymów powitał o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. – Niech Maryja, Pani Jasnogórska, wstawia się za księdzem biskupem Romanem, wypraszając mu potrzebne łaski dla jego posługi pasterskiej i dla dobra Legionu Maryi – powiedział Ojciec Podprzeor w powitaniu. W homilii bp Roman Marcinkowski podkreślał rolę legionistów we współczesnym świecie. – „Żadna instytucja Kościoła nie może się uchylić od tego najważniejszego obowiązku głoszenia Chrystusa wszystkim ludziom” – mówił św. Jan Paweł II. Idźcie i nauczajcie – to wola Chrystusa, to zadanie dane Kościołowi, to nakaz – mówił w homilii bp Marcinkowski. – Nie bójcie się podjąć tego zadania. Idźcie, to znaczy wyjdźcie naprzeciw ludziom, światu, sytuacjom, szukajcie tych, co się zagubili i tracą grunt pod nogami, pójdźcie do przywalonych ciężarem zła i zbuntowanych, idźcie, by dźwigać człowieka, by ukazać mu wspaniałe plany Boga, który pierwszy nas umiłował – mówił Ksiądz Biskup.

Na zakończenie Mszy św. bp Marcinkowski poświęcił nowe legionowe sztandary, po czym odczytano pozdrowienie i telegram legionistów skierowany do Ojca Świętego Franciszka.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy całkowicie Twoi

W Grabowcu odbyła się doroczna uroczystość Legionu Maryi regionu zamojskiego – Acies. Miejscowa parafia pw. św. Mikołaja 29 kwietnia po raz pierwszy była gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia i przygotowywała się na nie z wielką starannością. Przygotowaniom tym przewodniczyło Prezydium Legionu Maryi pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Grabowcu wraz ze swoim kierownikiem duchowym ks. Zygmuntem Żołkiewskim, miejscowym proboszczem i dziekanem dekanatu Grabowiec.

CZYTAJ DALEJ

Czas naszego nawiedzenia

2021-09-21 21:29

Marzena Cyfert

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

Inauguracja nowenny przed beatyfikacją Sióstr Elżbietanek

W katedrze wrocławskiej abp Józef Kupny zainaugurował nowennę przed beatyfikacją 10 Sióstr Elżbietanek zamordowanych w 1945 r. przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Nabożeństwo eucharystyczne poprowadził ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita wrocławski, homilię wygłosił ks. Piotr Wawrzynek. Kaznodzieja zauważył, że Bóg działa tu i teraz, gdy sprawujemy Eucharystię, gdy głoszone jest słowo Boże, gromadzi się wspólnota Kościoła, w której obecny jest Zmartwychwstały Pan.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję