Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

O Dziele Świętych Aniołów słów kilka

Ostatnie dni września i pierwsze dni października przypominają nam postacie świętych Archaniołów i Aniołów Stróżów.
O Dziele Świętych Aniołów oddającym cześć hufcom anielskim z ks. dr. Markiem Barszczowskim, diecezjalnym koordynatorem Dzieła w diecezji zamojsko-lubaczowskiej rozmawia ks. Krzysztof Hawro

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2015, str. 6

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Elżbieta Smutek

Procesja z figurą św.Michała Archanioła z Gargano

Procesja z figurą św.Michała Archanioła z Gargano

KS. KRZYSZTOF HAWRO: – Opus Sanctorum Angelorum – Dzieło Świętych Aniołów od kilku lat jest obecne na terenie naszej diecezji. Proszę opowiedzieć, czym jest to dzieło?

KS. MAREK BARSZCZOWSKI: – Opus Angelorum to duchowy ruch Kościoła katolickiego. Jego członkowie angażują się szczególnie w szerzenie czci świętych aniołów, aby razem z nimi wysławiać Boga i służyć Jego planowi zbawienia.

– Każda grupa modlitewna, każde stowarzyszenie ma jakieś cele i zasady. Jakie są szczególne cele ruchu, który czci świętych aniołów?

– Głównym celem naszego ruchu jest większe poznawanie Boga, co prowadzi do wzrastania we czci i miłości do Niego i całego stworzenia. Pragniemy też szerzyć cześć świętych aniołów jako szczególną pomoc w duchowej potrzebie naszego czasu, chcemy pomagać kapłanom i osobom Bogu poświęconym, głównie przez modlitwę i zadośćuczynienie.

Reklama

– Wczytując się w historię ruchu, dowiedziałem się, że ma on aprobatę Stolicy Apostolskiej.

– Tak. Dzieło Świętych Aniołów zostało zatwierdzone zupełnie nie tak dawno, bo w 2008 r. przez Stolicę Świętą i uznane jest za publiczne stowarzyszenie wiernych w Kościele katolickim i podlega Zakonowi Kanoników Regularnych Świętego Krzyża.

– Ale historia ruchu jest o wiele starsza…

– Oczywiście, bo Opus Sanctorum Angelorum powstało w Innsbrucku w Austrii w 1949 r. Ruch ten zapoczątkowała Gabriela Bitterlich, która była żoną i matką trojga dzieci. Od 1949 r. była coraz mocniej przeświadczona, że Pan Jezus chce, aby wierni Kościoła większą czcią otaczali świętych aniołów, wzywali ich orędownictwa oraz korzystali z ich potężnej pomocy.

– Mówił Ksiądz wcześniej o zasadach i celach ruchu, ale przecież ruch ten, jak każda grupa modlitewna, posiada swoją duchowość.

– Zgadza się. Duchowość Dzieła świętych Aniołów jest całkowicie ukierunkowana na Boga Trójjedynego. To Bóg jest centrum świętych aniołów, dlatego jest też centrum Dzieła Świętych Aniołów. Duchowość Dzieła opiera się na kierunkach, którymi są: adoracja, rozważanie słowa Bożego, zadośćuczynienie i posłannictwo, czyli apostolat. Papież Paweł VI pobłogosławił Dzieło na jednej z audiencji w 1968 r. i powiedział te słowa: „Jest to wielkie dzieło miłości dla naszych braci w kapłaństwie, mające wielkie posłanie w Kościele świętym”.

Reklama

– Jak Dzieło Świętych Aniołów trafiło do naszej diecezji?

– Dzieło Świętych Aniołów trafiło do naszej diecezji z inicjatywy bp. Wacława Depo, który będąc pasterzem naszej diecezji, pragnął, aby ono było u nas obecne i pomagało rozwijać kult świętych Aniołów. Ksiądz Biskup zlecił mi opiekę duchową nad tym Dziełem i wraz z ludźmi, którzy należą do Dzieła, staramy się szerzyć kult naszych świętych Aniołów.

– Czym zaznacza się obecność Dzieła Świętych Aniołów w naszej diecezji?

– Nasza obecność w diecezji to przede wszystkim spotkania formacyjne, które mają miejsce w kościele pw. św. Katarzyny w Zamościu. W czasie tych spotkań uczestniczymy w Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, przez co pragniemy okazać Panu Jezusowi konającemu na Krzyżu miłość i wierność jako wynagrodzenie za wszelki brak miłości, zwłaszcza osób poświęconych Bogu. Te nasze spotkania mają też wymiar formacyjny, bo wygłaszane są konferencje, które nas mobilizują do dalszego trwania w Dziele i apostolatu.

– Pozostaje mi życzyć wzrostu dzieła i nieustannego rozwoju. Niech w tym pomaga modlitwa świętych Aniołów.

2015-09-24 12:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas mocy i łaski

Niedziela małopolska 44/2015, str. 3

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

S. Danuta Lipińska

Św. Michał Archanioł gościł w Ludźmierzu

Św. Michał Archanioł gościł w Ludźmierzu

W dniach 19-21 października w Kirach w kaplicy Matki Bożej Gietrzwałdzkiej miało miejsce nawiedzenie kopii cudownej figury św. Michała Archanioła z Gargano. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem różańcowym, po którym nastąpiło powitanie figury przybyłej z Ludźmierza oraz uroczysta Msza św. zakończona Apelem Jasnogórskim. Drugi dzień upłynął na adoracji Najświętszego Sakramentu, podczas której był czas na modlitwę wspólną i indywidualną. Wieczorem miała miejsce Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za wstawiennictwem św. Michała Archanioła. Figura została pożegnana 21 października w czasie Eucharystii, w której uczestniczyli wszyscy parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ewangelizacyjne w Przychojcu

2021-09-23 09:23

Justyna Federkiewicz

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Małżonkowie podczas wspólnej modlitwy

Przychojec-Łukowa. W dniach 17-19 września 2021 r. w parafii Dobrego odbyły się rekolekcje dla młodzieży, małżeństw, osób samotnych i wszystkich chętnych pt. „Odkryjmy skarb naszego życia”.

Te rekolekcje otworzyły mnie przede wszystkim na relację, na miłość Bożą i na to, że Jezus nas szuka i też mamy być otwarci na tą miłość Bożą. W ostatnim czasie trochę działo się różnych rzeczy w moim życiu, prosiłam Boga o pomoc i to dla mnie taka łaska być dla mnie na tych rekolekcjach – mówi Justyna – uczestniczka rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję