Reklama

Najmłodsza parafia naszej diecezji

W diecezji łowickiej każdego roku przybywa nowych parafii. Powstają nowe wspólnoty parafialne, podejmowany jest wysiłek budowy kolejnych, potrzebnych wiernym świątyń. Taką właśnie młodą parafią jest parafia pw. św. br. Alberta Chmielowskiego w Sochaczewie Karwowie. Liczy ona około 2,5 tys. wiernych, a erygował ją biskup łowicki Alojzy Orszulik w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia ub.r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od momentu erygowania proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Żądło. Ale do tej chwili starania wokół powołania jej do życia oraz wybudowania w Karwowie kościoła prowadził ks. inf. Franciszek Łupiński - proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, z której wydzielona została rodząca się parafia. I właśnie Ksiądz Infułat zgodził się opowiedzieć Czytelnikom Niedzieli Łowickiej, jak doszło do powstania parafii pw. św. br. Alberta...
Najpierw ks. Fr. Łupiński wraca pamięcią do lat 80. ubiegłego stulecia, kiedy to przyjęty wówczas przez władze "perspektywiczny plan rozwoju Sochaczewa" zakładał powstanie po drugiej stronie Bzury osiedla domków jednorodzinnych na terenie wsi Karwowo i Gawłów, a obok niego osiedla "wysokiego budownictwa". Docelowo miało tam zamieszkać kilkanaście tysięcy ludzi.
Osiedle domków jednorodzinnych rzeczywiście zaczęło powstawać, wydzielono ulice i poszczególne działki, natomiast z bloków zrezygnowano. Dla Księdza Infułata od samego początku plany rozbudowy Sochaczewa wiązały się nierozerwalnie z potrzebą wybudowania nowej świątyni - na potrzeby mieszkańców nowo powstającego osiedla.
"Najpierw odbywało się to na zasadzie prywatnych moich kontaktów z pracownikami Wydziału Architektury Urzędu Miasta, a później udało się do planu rozbudowy wpisać plac pod budowę kościoła" - wspomina ks. Fr. Łupiński.
Początkowo teren pod budowę kościoła wyznaczono na skraju osiedla, ale później udało się lokalizację tę zmienić na miejsce w centrum osiedla, gdzie obecnie budowany jest kościół św. br. Alberta i gdzie powstała nowa parafia. Teren ten ma ok. 2 h powierzchni i został zakupiony przez parafię św. Wawrzyńca od sześciu właścicieli prywatnych działek, usytuowanych w tym rejonie.
Zabiegi nad prawnym uregulowaniem spraw własności tych działek przez dotychczasowych właścicieli, a potem ich zakupem trwały aż do końca lat 90., stąd przesunięcie w czasie momentu rozpoczęcia budowy kościoła. W dodatku w początkowym okresie osiedle nie było zbyt ożywione, wybudowano kilkadziesiąt domków, ale tylko część z nich było zamieszkałych. Dlatego budowę rozpoczęto w ub.r. przez wzniesienie kaplicy o powierzchni ok. 150 m2 oraz zakrystii i zaplecza kościelnego dla przyszłej świątyni. Przewidziano tam również tymczasowe mieszkanie dla Księdza Proboszcza i pomieszczenie na potrzeby kancelarii. W przyszłości zbudowana zostanie wolno stojąca plebania, usytuowana nieopodal kościoła.
Ks. inf. Fr. Łupiński z zadowoleniem podkreśla, iż po wybudowaniu kościoła obecna kaplica będzie służyła wiernym jako sala na spotkania parafialne i że wszystko to jest uwzględnione w projekcie ogólnym całego obiektu sakralnego, który został przygotowany przez Pracownię Architektoniczną inż. Mieczysława Gliszczyńskiego z Warszawy w latach 1999-2000. Zatwierdzono go 20 grudnia 2001 r. Zakłada on wybudowanie kościoła jednonawowego, w formie krzyża, o wymiarach 40 na 25 m, w stylu nawiązującym do gotyku, z jedną wieżą o wysokości 33 m. Elewacja zewnętrzna będzie wykonana z czerwonej cegły, połączonej z partiami szarego tynku. Sklepienie kościoła ma być wykonane z drewna klejonego i będzie przypominać w rysunku tzw. sklepienia kryształowe.
Jak wspomina Ksiądz Infułat, plac pod budowę poświęcił 9 września 2001 r. bp Alojzy Orszulik, który przeprowadzał wówczas wizytację kanoniczną parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Rozpoczęcie budowy nastąpiło dokładnie 3 kwietnia ub.r., a pierwszy jej etap potrwał do 30 listopada. Kamień węgielny został wmurowany 30 czerwca, natomiast 22 grudnia ks. Łupiński dokonał poświęcenia pierwszego, największego dzwonu. Dzwon ten - ważący 800 kg - ufundowali parafianie. Znajdują się na nim wizerunki św. br. Alberta i Ojca Świętego Jana Pawła II.
Wszystko było zatem przygotowane do uroczystego pobłogosławienia kaplicy 26 grudnia, we wspomnienie św. Szczepana Męczennika. Akt ten nastąpił podczas Mszy św. o godz. 12.00, podczas której Biskup łowicki pobłogosławił nową świątynię, ołtarz, a także umieścił Najświętszy Sakrament w tabernakulum. W tym samym dniu kanclerz Kurii Biskupiej ks. dr Stanisław Plichta przeczytał akt erygowania parafii i mianowania nowego proboszcza, który od momentu zaprzysiężenia odjął obowiązki i prawa proboszcza i duszpasterza młodej wspólnoty parafialnej.
Ponieważ parafia św. br. Alberta została wydzielona wyłącznie z parafii św. Wawrzyńca, cała inwestycja związana z budową nowego kościoła była do tej pory prowadzona staraniem i środkami tej parafii, od tej pory przejmuje ją nowa parafia, ale przy pomocy parafii macierzystej, co zostało ustanowione dekretem Biskupa łowickiego. Ksiądz Infułat mówi: "Ks. Zbigniew Żądło bardzo mnie wspomagał przy tej budowie, bo przy moim stanie zdrowia prowadzenie jej było trudne. Tym niemniej cała odpowiedzialność i inicjatywa we wszystkich działaniach spoczywała na mnie jako proboszczu, aż do chwili erygowania nowej parafii. Teraz sytuacja ulegnie zmianie".
Tym niemniej nowy Ksiądz Proboszcz nadal może liczyć na pomoc i radę ks. Łupińskiego we wszystkich kwestiach budowlanych i organizacyjnych. Na rok 2003 zaplanowano wybudowanie fundamentów pod nowy kościół i w miarę możliwości wymurowanie przynajmniej części ścian, co jest możliwe, ponieważ cegły zostały już zakupione na całą budowę. W 2004 r. będzie prowadzona dalsza budowa kościoła aż do stanu surowego zadaszonego, a w ciągu następnych dwóch lat będzie urządzane jego wnętrze.
"To byłoby bardzo szybko - zauważa ks. inf. Łupiński - bo w ciągu 5 lat kościół byłby zbudowany!".
Wierni z parafii św. br. Alberta także cieszą się z nowej kaplicy. Frekwencja na niedzielnych Mszach św. jest dobra, a warto także podkreślić, iż księża z parafii św. Wawrzyńca nie zauważyli odpływu wiernych ze swojego kościoła. "Dlatego uważam, że stworzenie nowej parafii w Karwowie było trafną decyzją - stwierdza Ksiądz Infułat. - Ale oczywiście najlepiej byłoby, gdyby ta parafia się rozwijała i podwoiła swoją liczebność. Miejsce jest piękne, na uboczu, pod lasem, powietrze zdrowe, czego nie ma u nas, w centrum Sochaczewa. Jest tam także znakomity teren do wykorzystania na potrzeby jakiejś firmy, to by ożywiło całe osiedle, ale zobaczymy...".
Pozostaje nam tylko życzyć budowniczym i wiernym z najmłodszej parafii naszej diecezji spełnienia wszystkich planów i zamierzeń, a przede wszystkim Bożego błogosławieństwa na wszystkie lata i wieki istnienia. Szczęść Boże!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coraz większe napięcie w Brukseli...

2024-05-28 21:52

[ TEMATY ]

Unia

Adobe Stock

W Brukseli oraz w paru stolicach poważnych krajów europejskich powstało ogromne napięcie po nagłym ruchu premiera Francji E. Macrona wysuwającym jako pretendenta do głównego stolca w UE Mario Draghiego. Skala niepokoju jest wielka i to nie tylko w szeregach EPP, które zostało tym ruchem całkowicie zaszachowane. EPP jest teraz jak bokser, który wiózł przez trzynaście rund przewagę i czekał na końcowy gong w piętnastej, ale pod koniec 13-ej dostał potężnego sierpa, po którym ledwo utrzymał równowagę. Ale o tym za chwilę.

Podobne wrażenie wywołało wyrzucenie z ID niemieckiej AfD i otwarta już propozycja M. LePen skierowana do G. Meloni, zawierająca propozycję ścisłej współpracy ECR z ID. Zmora powstania bloku porównywalnego swoją siłą z EPP i z S&Dwywołała prawdziwy popłoch w środowiskach lewicowych.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości ma sens

On jest wokalistą, niegdyś otwarcie mówiącym o sobie: agnostyk. Ona – pisarką, która wierzy w Boga i Jego plan na życie. Spotkali się, by założyć rodzinę i swoim świadectwem udowodnić młodym ludziom, że życie w czystości ma sens. Są po ślubie cywilnym, mają dwie córeczki, teraz przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa i zdecydowali się na zachowanie czystości. Jaką to ma dla nich wartość, skąd ta decyzja i dlaczego w tekstach swoich piosenek i w swoich książkach stawiają na ewangelizację? O to Annę i Adama Stachowiaków pyta Angelika Kawecka.

Wierzycie, że Pan Bóg posługuje się ludzkimi więzami miłości, aby nawrócić człowieka?

CZYTAJ DALEJ

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym Ciele? – sprawdź!

2024-05-29 19:13

[ TEMATY ]

dyspensa

Adobe Stock

W wielu diecezjach w Polsce biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Dyspensy takie ogłoszone już zostały m.in. w archidiecezji warszawskiej, gdańskiej, katowickiej czy wrocławskiej. Przypomnijmy, że katolików, którzy ukończyli 14 rok życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki w roku. Biskup diecezjalny może jednak udzielić wiernym dyspensy na terytorium swojej diecezji.

Dyspensa obowiązuje na terenie archidiecezji warszawskiej, białostockiej, gdańskiej, gnieźnieńskiej, przemyskiej, katowickiej, lubelskiej, warmińskiej i wrocławskiej a także na terenie diecezji warszawsko-praskiej, płockiej, bydgoskiej, gliwickiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, łomżyńskiej, opolskiej, kieleckiej, ełckiej, legnickiej, siedleckiej, włocławskiej, toruńskiej i pelplińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję